Перейти к основному содержанию

Зали очікування: що буде з нерухомістю під час та після карантину

чт, 03/26/2020 - 20:14

Назар Бенч, експерт у сфері девелопменту та будівництва, власник ІБК «Фенікс Груп», – про те, яким чином карантин та обмежувальні заходи вплинуть на будівельний бізнес

Офіс-мажор    

 Згідно з постановою Кабінету Міністрів № 215 від 11 березня 2020 року «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», на період карантину заборонена, зокрема, робота торговельно-розважальних центрів, у тому числі кафе і ресторанів. Відповідно, всі магазини та ресторани, які знаходяться у ТРЦ, будуть зачинені і зазнаватимуть збитки від простою.

Введення карантину вважається форс-мажорною обставиною, але, на жаль, це не звільняє орендарів від орендної плати. Мова може йти лише про зняття відповідальності за несвоєчасну оплату оренди – штрафів, пені чи відшкодування збитків.

Офісні центри не підпадають під режим карантину, а тому продовжують працювати, хоча значна частина орендарів перейшла на віддалений режим роботи, залишивши офіси на невизначений період пустими.

Орендарі вже почали підіймати питання про «орендні канікули», перегляд або розірвання наявних договорів оренди. Разом із тим, як і у випадку з ТРЦ, орендарі не можуть посилатися на карантин як на підставу несплати оренди. В цій ситуації де-юре орендодавці залишаються більш захищеними, порівняно з орендарями. Але всі розуміють, що тривалий час така ситуація невигідна для будь-якої із сторін, а тому логічний вихід — це компроміс між ними.

Готелі продовжують працювати, проте обмеження діють на роботу їхніх ресторанів та СПА. Враховуючи закриття авіа та залізничного сполучення із зарубіжними країнами, вакантність номерів зросла в рази, особливо у чотирьох- та п’ятизіркових готелях.

Складська нерухомість поки зазнає найменшого впливу, оскільки рух товарів не припиняється, а обсяги онлайн торгівлі зростають. До кризи попит на склади (особливо в межах столиці) переважав над пропозицією.

Забудовники житлової нерухомості не зупиняють будівельні роботи, але ситуація може кардинально змінитись, якщо карантинні заходи продовжать на більш тривалий період або влада прийме рішення про введення надзвичайного стану.

Будівельний маркер

Оскільки зараз ніхто не може спрогнозувати, як довго триватимуть карантинні заходи, всі знаходяться у режимі очікування. Відповідно сповільниться на певний час активність на ринку житла. Люди триматимуть кошти при собі і не будуть їх витрачати, окрім першочергових потреб, до прояснення ситуації. Крім того, всі хочуть зрозуміти, що відбуватиметься зі світовою економікою, яка може продовжити йти на спад навіть після подолання пандемії коронавірусу.

Багато заводів у Європі пригальмували роботу, відповідно призупиниться й імпорт. Це призведе до неможливості виконання значної частини будівельних робіт, де використовуються імпортні матеріали — прокладання інженерних мереж, встановлення ліфтів, облаштування фасадів у офісних та торговельних центрах.

Крім того, з підвищенням курсу долара зростатиме собівартість імпортних матеріалів, а за ними, відповідно, підуть вгору ціни й на вітчизняні. Вже зараз постачальники металу піднімають свої ціни. Є також розуміння, що європейські виробники будматеріалів підвищать вартість після завершення карантинних заходів у їхніх країнах. У зв’язку з цим, вітчизняним будівельним компаніям, у силу наявного фінансового резерву, доцільно законтрактуватися зараз, щоб зафіксувати поточні ціни.

У квітні зазвичай починається активний сезон будівництва. Тому забудовники, в міру свого фінансового ресурсу та наявних матеріалів, будуть продовжувати будівництво, ізолюючи будмайданчики і вживаючи заходи безпеки. Це стосується як житлової, так і комерційної нерухомості.

Якщо карантин та обмежувальні заходи протримаються в межах двох місяців, то ринок швидко відновиться, а інвестори вкладатимуть кошти у нерухомість, оскільки гривня, як і долар, будуть просідати на фоні світової економічної кризи. Якщо ж ситуація затягнеться на триваліший час, то це, в першу чергу, вдарить по будівництву житла, оскільки його фінансування значною мірою здійснюється за рахунок покупців майбутніх квартир. Разом із тим, житлові комплекси, що будуються чергами, можуть заморозити будівництво наступних черг, але завершити й запустити поточні.

Комерційна нерухомість будується за рахунок довготривалих інвестицій забудовника і базується на більш довгострокових фінансових моделях, а тому є менш вразливою до тимчасових обмежувальних заходів. У той самий час, вона більш залежна від глобальних змін економіки, які впливають на фінансовий стан та фінансовий потік її інвесторів. Крім того, в комерційній нерухомості використовується значно більше імпортних матеріалів, ніж у будівництві житла, тому відновлення виробництва у Європі та світі напряму впливатиме на продовження будівництва офісних і торговельних центрів.

Автор: Назар Бенч

Читайте також

Навести лад у некомерційних закупівлях: за крок до стратегії

пн, 07/19/2021 - 17:32
Антон Шрамко, заступник директора, керівник напрямку консалтингу з закупівель та ланцюга постачань, KPMG в Україні

В Україні держава – великий споживач промислових товарів

пт, 06/25/2021 - 15:20
Денис Морозов, перший заступник Генерального директора ІНТЕРПАЙП

Корпоративне рефінансування – чому ставки 10-15% у гривні для бізнесу стають реальністю?

ср, 06/09/2021 - 10:10
Адріан Козловський, заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу, KPMG в Україні

Довіряй, але перевіряй: як перевірка контрагента може врятувати бізнес

ср, 05/26/2021 - 13:22
Тетяна Андріанова, СЕО Nota Group, голова комітету корпоративної безпеки групи компаній «Октава», член правління Асоціації професіоналів корпоративної безпеки України

Гранти підтримають бізнес під час пандемії

ср, 05/12/2021 - 10:53
Світлана Олєйнікова, керуючий партнер групи компаній Synergy Universe / Synergy Development Consulting, про грантові програми для бізнесу під час пандемії

Як Україні подолати історичне рейдерство Росії та прорватись у краще Майбутнє

вс, 04/18/2021 - 17:24
Такої відкритої психологічної напруги з боку Росії, та у відповідь, - такої спокійної і впевненої сили підтримки з боку США, Україна ще не отримувала. Історичний момент – скористатися «вікном можливостей» та перехопити ініціативу.