Перейти к основному содержанию

Забуті гріхи колишнього міністра

пн, 01/21/2019 - 12:10

Чи можна побороти сучасну корупцію в Україні, коли навіть члени клану Януковича не несуть заслуженої кари? БІЗНЕС виходить на полювання.

 

Наші колеги з телепрограми «Наші Гроші» в 2015 р. провели розлідування щодо будівництва Південно-Західною залізницею для дочки міністра інфраструктури Володимира Козака тенісних кортів поряд з так званим «мостом Кірпи» на правому березі Дніпра у Києві.

У сюжеті йшлося про те, що під час будівництва Дарницького залізнично-автомобільного мосту приміщення під автомобільною розв’язкою (Набережно-Печерська дорога, 12а), в якому знаходиться комплекс тенісних кортів, отримала компанія «Вєнтуре інвест». Засновником цієї фірми за даними YouControl є чеська компанія «В.О.А», власниця якої — Анастасія Жалковська, дочка Володимира Козака. Компанія «Вєнтуре інвест» подала клопотання до Київради щодо оренди на 20 років понад 0,5 га землі під цими кортами. Виконувати роботи Південно-Західну залізницю найняла одеська компанія «Стройінвест 2007». Після виконання робіт фірма зникла, не здійснивши розрахунків.

За інформацією журналістів «Наші Гроші», 2013 р. роботи закінчилися як незавершене будівництво, а вже 2014 р. було прийнято рішення всю суму, яка була витрачена на ці роботи, включити до складу збитків Південно-Західної залізниці. А це приблизно 2 млн грн.

Будівництво кортів велось у період, коли Володимир Козак очолював Міністерство інфраструктури. До того він керував «Укрзалізницею», ще раніше працював директором корпорації «Міжрегіональний промисловий союз» і фірми «Лемтранс», у 1990-х роках — на Донецькій залізниці.

БІЗНЕС зацікавила ця історія та особистість колишнього міністра інфраструктури Володимира Козака. В ході нашого розслідування було встановлено, що чеською компанією «В.О.А», яка заснувала компанію — замовницю кортів «Вєнтуре інвест», в минулому володів сам Володимир Козак, якому належали 60% компанії. Про це свідчать дані чеського реєстру юридичних осіб. Кожна людина має невід’ємне право займатися підприємницькою діяльністю. Але з реєстру виходить, що Володимир Козак володів компанією з 6 листопада 2002 р. по 9 червня 2013 р. І лише 2013 р. компанія «В.О.А» повністю перейшла у власність його дочки Анастасії Жалковської. 2012 р. Володимир Козак став держслужбовцем першої категорії, а саме міністром інфраструктури України. Згідно із законом чиновники не можуть мати бізнес. Швидше за все, саме з цих причин Козак умисне не вказав у своїй декларації за 2012 р., що володіє більшою часткою в чеській компанії «В.О.А». Тобто порушив норму закону і не поніс за це покарання.

Изображение удалено.

Це далеко не останній випадок підозрілої безкарності колишнього міністра часів Януковича. Місяць тому, 19 грудня 2018 р., Федеральна Рада Швейцарії ухвалила рішення про продовження на один рік превентивного «замороження» активів президента-втікача Віктора Януковича та його оточення. Перший раз таке рішення Швейцарія прийняла 14 лютого 2014 р. після трагічних подій Революції гідності. Серед осіб, які підпали під санкції, були Сергій Арбузов, Микола Азаров, Раїса Богатирьова, Михайло Добкін, Юрій Іванющенко, Геннадій Кернес, Олександр Клименко, Андрій та Сергій Клюєви, Борис Колесніков, Юрій Колобов, Олена Лукаш, Микола Присяжнюк, Віктор Пшонка, Едуард Ставицький, Олександр і Віктор Януковичи, Олександр Єфремов, Віталій Захарченко і, звісно, «герой» цього матеріалу Володимир Васильович Козак.

БІЗНЕС надіслав до Міністерства закордонних справ Швейцарії запит щодо легальних підстав «замороження» активів вищезгаданих осіб. У відповіді було зазначено: «28 лютого 2014 р. набула чинності постанова Федеральної Ради, що блокує всі активи Віктора Януковича та його оточення в Швейцарії. Цей наказ базувався на Федеральній конституції. Застосовуючи цю міру, Федеральна Рада хотіла уникнути будь-якого ризику привласнення українських державних активів. 1 липня 2016 р. набув чинності Федеральний закон про «заморожування» та реституцію незаконних активів, що знаходяться в іноземних політичних осіб (Закон про іноземні незаконні активи). З того часу цей закон є правовою основою для «заморожування» активів в контексті України».

Тобто влада Швейцарії вбачає незаконним походження коштів на рахунках українських можновладців і тому блокує їх вже п’ятий рік поспіль. В той самий час українські правоохоронні органи не задаються питаннями і не вживають активних дій для визначення джерел походження швейцарських грошей українських чиновників. БІЗНЕС надіслав запит до Генеральної прокуратури України, щоб з’ясувати, чи є Володимир Козак фігурантом кримінальних проваджень в Україні за фактом відмивання грошових коштів чи за фактом будь-яких інших корупційних (службових) злочинів. Відповідь була доволі передбачуваною: «За підозрою запитуваної особи слідчими Генеральної прокуратури України кримінальне провадження не розслідується».

На цьому незручні факти щодо Володимира Козака не закінчуються. В наступних матеріалах БІЗНЕС спробує відкрити очі правоохоронним органам та читачам на людину, яка, як і багато інших посадовців часів Януковича, дивним чином не понесла відповідальності за скоєні злочини.

Читайте також

Український фонд стартапів приймає заявки на акселераційну програму

чт, 08/13/2020 - 17:57
Український фонд стартапів розпочав роботу грантової акселераційної програми. Зараз триває прийом заявок для акредитації акселераторів.

Білоруські облігації на біржових торгах впали до рекордного рівня за всю історії їх обігу

чт, 08/13/2020 - 17:23
Облігації Республіки Білорусь впали на біржових торгах на тлі протестів та можливих санкцій з боку Євросоюзу та США.

МЕА знизило прогноз глобального попиту на нафту на 8,1 млн барелів

чт, 08/13/2020 - 17:15
Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) знизило прогноз попиту на нафту на 2020 рік.

З «Укроборонпрому» утворять дві холдингові компанії: оборонну та аерокосмічну

чт, 08/13/2020 - 16:56
Уряд планує трансформувати державний концерн «Укроборонпром» у дві керуючі державні холдингові компанії.

Прокуратура завершила слідство щодо «реєстраторів» і суддів, які заволоділи землею і приміщеннями на 200 млн грн

чт, 08/13/2020 - 16:31
Звершено досудове розслідування стосовно семи осіб, які незаконно присвоювали нерухомість та землю

Перші результати перевірок показали, що селітру в Україні зберігають за стандартами — Шмигаль

чт, 08/13/2020 - 14:13
Перші результати перевірки зберігання селітри в Україні свідчать про відповідність стандартам.