Перейти к основному содержанию

Все в наших руках

ср, 08/01/2018 - 16:11

Єгор Гребенніков, підприємець та один з провідних соціально відповідальних бізнесменів, відомий завдяки проектам Impact Hub Odessa та “Зелений Театр”. Журнал БІЗНЕС попросив його розповісти про особливості імпакт-інвестування в Україні

 — Як ви прийшли в імпакт-інвестування? Як з’явилися проекти Impact Hub Odessa та “Зелений Театр” і чим вони займаються?
— Зелений театр був популярним місцем у радянські часи. Останній концерт відбувся там наприкінці 1990-х років, а з початку 2000-х років ця територія потрапила до приватних рук і перетворилась на звалище. Його облюбували підліткові банди і наркозалежні. В 2013 р. я якось зайшов туди ввечері. Природа перемогла цивілізацію. П’ятнадцятирічні дерева проросли крізь трибуни. У центрі театру, мружачись від диму, молодий наркоман обпалював на багатті пластикову ізоляцію мідного кабелю, щоб згодом продати мідь. Поруч на старому брудному матраці сиділа його подруга і задумливо дивилася на вогонь. На тлі заходу сонця ця картина справила на мене сильне враження. Я тоді подумав, що було б чудово відродити тут openair-майданчик, але нового типу — для культурних подій. Я почав шукати вихід на власника театру та спілкуватися з підлітками, щоб вони знайшли собі нове місце. За допомогою волонтерів ми декілька місяців розчищали театр. Ми навмисно залишили дерева, які проросли крізь трибуни. Це було дуже гарно, схоже на занедбаний храм індіанців в джунглях. Для нас це було алегорією старої культури, крізь яку проросли паростки нового, прогресивного. Ми позичили в торговому центрі кілька дерев’яних палет, поклали їх на землю. Ми зрозуміли, що не помилилися і що Одеса давно чекала на такий формат, коли на першу ж подію (виступ поета Дмитра Бикова) прийшли кілька тисяч людей. Театр не зміг вмістити всіх, люди сиділи просто на землі. Це було диво. За кілька років завдяки зусиллям волонтерів і моїм інвестиціям Зелений театр перетворився на сучасний громадський простір, прийняв понад півмільйона відвідувачів, став однією з офіційних локацій Одеського кінофестивалю. Наразі договір оренди театру укладено лише до кінця року. Навіть якщо його не продовжать, після цього прикладу ревіталізації Одеса та її мешканці вже ніколи не будуть такими, як раніше.
— Як пояснити звичайній людині, чим займається Impact Hub Odessa?
— Припустимо, що в середньостатистичному українському місті з’явилася людина з чудовою ідеєю, реалізація якої допоможе, наприклад, дітям з інвалідністю вчитися у звичайних школах або дасть додатковий заробіток літнім людям. Ви уявляєте, який шлях йому потрібно пройти?
Треба подолати нерозуміння родичів і глузування “інтернет-доброзичливців”, виявити прогалини у власних знаннях і навчитися розбиратися у фінансах, маркетингу та управлінні командою. Крім того, цій людині доведеться створювати конкурентний продукт або послугу та дотримуватися законів.
До появи Impact Hub Odessa такій людині з ідеєю не було, де розвиватися і знаходити однодумців. Ще п’ять років тому в Україні практично не існувало середовища для розвитку сталих соціальних бізнесів. Impact Hub Odessa безкоштовно сприяє розвитку соціальних проектів та їхніх команд. Гарна новина в тому, що кожен — від міністра до домогосподарки — може брати в цьому участь.
— Як саме?
— Я розповім нашу історію, і стане зрозуміліше. 2006 р. я був таким “хлопцем із чудовою ідеєю”. Я хотів відкрити прогресивний освітній центр з акцентом на екологію та культуру сучасного міста. Я орендував недорого підвальне приміщення площею 60 кв.м, назвав цей простір “Кисень” і почав залучати туди цікавий розвиваючий контент. Хоча я зробив низку помилок в позиціонуванні, маркетингу та договорі оренди, проект розквітнув, але не встиг зміцніти і стати самоокупним — через півтора роки орендодавець раптово продав приміщення, а фінансова криза змусила мене закрити проект і сфокусуватися на зароблянні грошей.
Однак на цьому пілотному проекті я відчув правильний напрямок, зрозумів, яка концепція та бізнес-модель даватимуть максимальний соціальний ефект. Я чекав, коли з’являться вільні кошти, і підбирав команду. 2012 р. було знайдено приміщення в центрі площею 400 кв.м. Я перезапустив проект з акцентом на освіту та поширення найкращих практик вдосконалення життя суспільства. Поступово цей простір став платформою для розвитку місцевих спільнот соціальних інноваторів і небайдужих людей.
Новий формат виявився успішнішим за прототип завдяки іншому способу організації взаємодії. Спочатку ми просто збирали разом людей і організації, які вважали, що місто і країна можуть стати краще. Ми перезнайомили між собою різні проекти та професіоналів з різних галузей — і в них відразу знайшлися спільні цінності та з’явилися нові ідеї.
Коли ідей і новонароджених проектів стало багато, ми почали проводити пітчинги проектів перед бізнесменами і чиновниками та запустили на постійній основі безкоштовні майстер- класи від фінансистів, маркетологів, юристів, аудиторів, IT- фахівців, а також власників і топ-менеджерів різних бізнесів. Ці професіонали ділилися своєю експертизою pro bono, тобто безкоштовно, а їхня експертиза ставала каталізатором росту соціальних підприємців і захищала їх від помилок.
Молоді інноватори завжди активно вбирають живий досвід, тому енергетика і хватка топ-менеджерів і власників з реального сектора допомагають їхнім проектам економити роки. А це дуже важливо: зміцнити крила, поки вони не опустилися. 2013 р., щоб отримати доступ до світового досвіду, ми приєдналися до глобальної асоціації Impact Hub Network і стали називатися Impact Hub Odessa. За шість років хаб перетворився на 1300 кв.м освітніх просторів, 9 регулярних програм в різних сферах, понад 200 супроводжуваних соціальних проектів, 1900 публічних подій та 62 тис. відвідувачів на рік.
— У чому головний секрет успіху Impact Hub Odessa?
— Проект заснований на нетворкінгу — люди приводять людей, і в якийсь момент спільнота починає рости вже без нашої прямої участі та інвестицій. Це дуже надихає!
Саме спільнота, жива екосистема з небайдужих людей надає соціальним новаторам більшість можливостей. Однодумці дозволяють відшліфувати ідею до такого рівня, щоб вона отримала шанси на втілення. Наш секрет в тому, що ми навчилися створювати розвиваючі екосистеми для соціальних підприємців.
Крім того, Impact Hub Odessa відкрито ділиться напрацюваннями по створенню таких екосистем. Кількість проектів за час роботи зросла в рази, а соціальні акселератори, схожі за форматом на Impact Hub, з’являються по всій Україні.
Соціальні підприємці можуть народитися лише в “живильному бульйоні” і мають прорости в економіку і спільноту міста. Це працює та стає можливим за участі безлічі різних гравців. Зробити свій внесок в розвиток громадських ініціатив може кожен з нас. Кожен!
Ви експерт і готові консультувати безкоштовно? Відмінно! У вас є магазин, в якому можна знайти вільну полицю для товарів соціальних проектів? Чудово! Ви готові замовити сайт у соціально відповідальних програмістів? Супер! Є ідея проекту з комбінованою фінансовою моделлю, коли комерційна частина дозволяє утримувати безкоштовну? Класно!
“САМЕ СПІЛЬНОТА, ЖИВА ЕКОСИСТЕМА З НЕБАЙДУЖИХ ЛЮДЕЙ НАДАЄ СОЦІАЛЬНИМ НОВАТОРАМ БІЛЬШІСТЬ МОЖЛИВОСТЕЙ”
— Розкажіть про проект Pro Bono Club Ukraine.
— За п’ять років у нас сформувалося співтовариство бізнес- наставників, які регулярно і охоче допомагають соціальним проектам і громадським ініціативам.
Тому в березні цього року я ініціював запуск програми Pro Bono Club Ukraine, за допомогою якої громадські організації та проекти, соціальні підприємці та некомерційні ініціативи можуть безкоштовно отримати професійні послуги або експертну допомогу від корпоративного сектора.
Концепція Рro Bono (від лат. pro bono publico — для суспільного блага) — це безкоштовна професійна та експертна допомога, яка здійснюється для суспільного блага. Така допомога поширена в Європі та США. Наприклад, через Taproot Foundation професіонали інвестували свої знання і послуги в громадський сектор на $152,8 млн.
Pro bono може бути частиною програм корпоративної соціальної відповідальності — різниця в форматі. Найчастіше ми сприймаємо КСВ як “дати грошей”. Pro bono ж має на увазі безпосередню участь компанії та її співробітників, інвестиції знаннями, експертизою та реальним робочим часом.
Кожен соціальний проект, до якого долучається компанія, — це не лише PR з розміщенням логотипів. Це яскрава історія, яка демонструє цінності компанії і запам’ятовується значно краще, ніж рекламні постери. Я запрошую компанії і професіоналів долучатися до всесвітнього руху Pro Bono в Україні та вже зараз підтримувати проекти, що вимагають поради та погляду з боку.
Для мене особисто Україна — дуже вдячний об’єкт для імпакт- інвестицій через високий мультиплікатор соціального ефекту. У випадку з соціальним підприємництвом є мета, яку поділяють усі: зробити життя комфортнішим та справедливішим. Це чудова новина. Це означає, що все, як і раніше, в наших руках.

Читайте також