Перейти к основному содержанию

Вірус щастя: добре самопочуття дарують не гроші, а добрі стосунки

пн, 03/23/2020 - 16:46

У розпал глобальної кризи час замислитися, чи є альтернатива традиційному щастю бізнесмена — грошам

Максимум прибутку для бізнесу і максимум благ для споживача — це сутність ринкової економічної моделі. Нові виклики, що постали перед людством, похитнули ці основи. Добробут не захищає від війн, вірусів та криз. Що ж є сенсом життя тут і зараз?

Здоров’я? Милосердя? Сумирність? Задоволення? Що робить нас щасливими?

1idex h

Хімія щастя

Добре самопочуття, попри розбіжності у засобах його досягнення, має чітку хімічну формулу. Його складовими є певні речовини — нейромедіатори, які посилають нашій нервовій системі сигнали задоволення, доброго настрою та піднесення.

У підсумку ми отримуємо те, що узагальнено можна назвати “щастям”. І хоча релігія, історія та особистий досвід свідчать про те, що людське життя сповнене болю та страждань (та й фінал цієї забави завжди один і той самий), людство не втомлюється шукати рецепти щастя.

Є в цьому й утилітарна мета: якщо ми фізично не можемо зробити всіх рівними та багатими, чому б не надати людству альтернативного сенсу особистого та суспільного життя? Тож над цим задумалися на рівні держав та навіть в ООН...

Цифри

Автори глобального дослідження “Щастя та політичні уподобання” Фонду Віктора Пінчука (дослідженням було охоплено 15 країн, в яких проживає 52% населення світу) підсумували, що політики мають працювати над досягненням щастя, а не зростання ВВП. Натомість чинні політична, соціальна та економічна системи не працюють на забезпечення людського щастя.

З 2012 р. ООН вираховує індекс світового щастя, що публікується у World Happiness Report, а з 2013 р. запропонувала 20 березня відзначати Всесвітній день щастя. Україна за цими показниками традиційно “пасе задніх”, але… натомість українці мають найбільше сподівань на “щасливе майбутнє”.

Дослідники вважають, зокрема, що нещасливі люди найбільш уразливі до популізму в політиці. Тому український шабаш популізму має цілком наукове підґрунтя. Це так званий “парадокс добробуту”: вищий добробут призводить до вищої оцінки сьогодення, але до нижчого оптимізму щодо майбутнього, і навпаки. Надмірний оптимізм щодо майбутнього фактично означає запит на популізм.

Рівень задоволеності життям визначає ставлення в тому числі до трудових мігрантів, до менших, інакодумців. Більш задоволені люди схильні, наприклад, вважати, що трудові мігранти лише посилюють економіку, оскільки багато працюють та мають багато нових навиків. Тобто щастя є індикатором толерантності/ксенофобії.

2idex h

Бюрократія щастя

Політики взяли щастя на озброєння давно. Ще 1971 р. у Бутані замість ВВП почали рахувати показник валового національного щастя (Gross National Happiness). З 2008 р. цим опікується окреме Міністерство щастя. Схожі міністерства створили в ОАЕ (2016 р.), Індії (Департамент щастя одного зі штатів — 2016 р.). З 2013 р. Міністерство щастя працювало у Венесуелі, але, як відомо, щастя відвернулося від цієї країни. Показово, що 2018 р. у Великобританії створили пост міністра, відповідального за зниження рівня самотності, а пізніше доручили міністру охорони здоров’я протидіяти суїцидам. Тобто британці доволі ефемерне щастя наповнили цілком чіткими КРІ (результат, який можна оцінити).

В Україні також зайнялися пошуком щастя державним коштом. Голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Гусєв створив для цього окремий підрозділ — Службу щастя і покращення якості життя. 10 лютого 2020 р. її очолила Весна Карпюк. Наразі це пілотний проект, хоча ідея створення Міністерства щастя обговорювалася партією “Слуга народу”. Принаймні, їм цю ідею презентував Фонд Віктора Пінчука.

Своїм головним KPI на цій посаді пані Карпюк вважає впровадження на рівні області якісних проектів, реалізація яких впливатиме на підвищення рівня задоволеності жителів Херсонщини якістю життя.

“Ми використали методологію, якою послуговується ООН для розрахунку індексу щастя населення всіх країн, і враховуємо три показники: суб’єктивну задоволеність життям (Experienced Well-Being, EW), очіковану тривалість життя (Life Expectancy, LE) та екологічний слід (Ecological Footprint, EF). Візуально формула для розрахунку виглядає так: EW * LE HRI = EF. Моніторинг якості життя херсонців — це інструмент для всіх наших подальших дій”, — зазначає пані Карпюк. У найближчих планах підрозділу — працювати за напрямами, врахованими у формулі розрахунку індексу щастя: підвищення екобезпеки, збереження ресурсів, виховання екологічної відповідальності у підлітків, покращення інфраструктури, підвищення рівня надання послуг, створення громадських просторів.

Рівняння щастя

Тим часом найбільше щастя шукають не бюрократи, а самі люди. Адже щастя — це насамперед внутрішнє відчуття та вміння бути щасливим. Дослідники сходяться на тому, що високий рівень життя зовсім не означає, що людина є щасливою. Ми запитали авторку книжки “Секрети українського щастя, або Хюґе по-українськи” Ірину Мацко про щастя в бізнесі.

“Рецепт поєднання бізнесу та особистого щастя для мене дуже простий. Успіх у справах є результатом особистого щастя в тому числі. Щастя — це вміння бачити позитив, відзначати і збирати маленькі перемоги та радощі. Без цього ані особистого щастя, ані бізнесу, які були би довготривалими, не побудуєш…”, — наголошує пані Ірина.

Мо Гавдат, екс-директор з розвитку бізнесу компанії Google Х та автор книжки “Формула щастя”, запропонував математичне, інженерне “рівняння щастя”: ви щасливі, якщо ваші сподівання, очікування є меншими або дорівнюють тим результатам, які ви отримуєте.

Далі пан Мо підкреслює, що оскільки ми не маємо впливу на більшість подій, які відбуваються, то “нещасними нас роблять не події, а наше сприйняття цих подій”. І це сприйняття, ставлення до подій і наші очікування підлягають коригуванню. Над щастям можна працювати: змінити цілі, очікування, розібратися в собі, прийняти той факт, що ми не можемо все купити чи контролювати, що є вищий Задум, який неможливо осягнути.

Що в наших силах

Родзинка, яка стала для мене особистим одкровенням, полягає в тому, що відчуття щастя, ба більше, добре самопочуття дарують не гроші, не перемоги, а… добрі стосунки. Такого висновку дійшли автори так званого “Гарвардського дослідження розвитку дорослих”, заснованного на спостереженнях за життям 724 чоловіків протягом 75 років (з 1938 р.!). Учені вирішили дослідити все життя чоловіків — з підліткового віку і до старості, з року в рік збираючи медичні дані, опитуючи та анкетуючи їх та їхніх рідних.

Дослідники виявили, що щасливішими чоловіками були не багатші та успішніші, а ті, хто зробив ставку на стосунки з родиною, друзями та суспільством. Рівень задоволеності своїми стосунками в людей у віці 50 років є кращим прогнозом їхнього фізичного здоров’я у 80 років, ніж їхній рівень холестерину. Важливою є не кількість соціальних зв’язків, а їхня якість.

“Наші стосунки і те, наскільки ми щасливі у своїх стосунках, мають потужний вплив на наше здоров’я, — пояснює Роберт Уолдінгер, четвертий директор цього дослідження (експеримент триває так довго, що його веде вже четверте покоління науковців), професор психіатрії Гарвардської медичної школи. — Догляд за своїм тілом важливий, але піклування про відносини також є формою догляду за собою. Я думаю, це головне одкровення дослідження”.

Щастя є драйвером успіху

…а не навпаки! Пам’ятайте, що успіх не є запорукою щастя! На цьому сходяться всі експерти. Далі — все просто. За даними компанії GoodThink, щастя збільшує продажі на 37%, а доходи компанії — на 50%. Тож будьте щасливими! Або, цитуючи єпископа УГКЦ Венедикта: “Припиніть жити так, ніби ми пишемо чернетку нашого життя. Засмакуймо жити тепер!”.

 

Володимир Полевий

Читайте також

Цифровізація проти корупції: Виклики для нового керівника Держгеокадастру

чт, 07/16/2020 - 11:55
Призначення Романа Лещенка головою Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру — вже друга заміна за часів перемоги “Слуг народу”.

Локальна помилка: висновок КШЕ щодо втрат України від локалізації може бути невірним

вт, 07/14/2020 - 14:25
Дослідження КШЕ щодо можливих втрат економіки через законо про локалізацію у машинобудуванні містить ряд помилок, узагальнень і спрощень.

АнтраЦИД: найбільша галузь ризикує згоріти дотла

чт, 07/09/2020 - 15:00
Вітчизняна вугільна галузь увійшла в черговий штопор. І цей “політ” може стати останнім для українських шахтарів.

Життя та гаманець: Економічні сценарії порятунку країн від COVID-19

вт, 07/07/2020 - 14:41
Ніхто не знає, які методи боротьби з пандемією та її економічним впливом є більш дієвими. Ця невизначеність нагадує військовий термін “туман війни”.

L’Oréal оголосила про нові цілі десятиріччя

чт, 07/02/2020 - 15:27
Компанія працюватиме у напрямку сталого розвитку та інклюзивності.

Синьо-зелені та як з ними боротись. Досвід Укргідроенерго

ср, 06/24/2020 - 11:20
З кожним роком водойми України та навіть Чорне море "зеленіють" все більше через масове використання фосфатних мийних засобів та мінеральних добрив.