Перейти к основному содержанию

Україна на інвестиційній карті світу. У Києві обговорили можливості залучення інвестицій у ринок нерухомості

чт, 12/12/2019 - 10:09

<p>У&nbsp;<a href="https://www.holidayinn.com/hotels/ru/ru/kiev/kbpuk/hoteldetail?fromRedirect=true&amp;qSrt=sBR&amp;qIta=99620894&amp;icdv=99620894&amp;glat=SEAR&amp;qSlH=kbpuk&amp;setPMCookies=true&amp;qSHBrC=HI&amp;qDest=100%20Velyka%20Vasylkivska%20Street,%20Kyiv,%20UA&amp;dp=true&amp;gclid=CjwKCAiAob3vBRAUEiwAIbs5ToehUx83lsZjvSdUbxR1SdvZC6_hT1cQSujP4ZAfJziC8_-FOE1ESRoCnfgQAvD_BwE&amp;cid=133847&amp;srb_u=1">Holiday Inn Kyiv</a>&nbsp;4 грудня&nbsp;відбувся круглий стіл на тему "Україна на інвестиційній карті світу", ініційований та організований&nbsp;у рамках проєкту&nbsp;<a href="http://ukraineatmipim.com/">Ukraine at MIPIM</a>.</p>

У фокусі заходу були усі дотичні до інвестицій активності, які дозволяють максимально представити інвестиційну привабливість України в світі та поліпшити бізнес-клімат всередині держави. Участь у профільних виставках, пошук інвесторів для комерційних, міських і соціальних проєктів, робота над законодавством, захист та підтримка інвесторів на всіх рівнях – у синергії всі дії призводять до позитивного результату.

Спікери розказували про роботу з інвестиційними проєктами та шляхи залучення інвестицій, обговорювали реальні "саксес-сторіз", проблемні питання і шляхи їх вирішення, кейси, які можуть бути корисними для учасників ринку нерухомості.

Робота з іноземними інвесторами: правильна мета визначає результат

На початку заходу Анна Нестуля, CEO Invest in Projects (B2B Marketing Agency) та співзасновниця Ukraine at MIPIM, нагадала, що вже декілька років поспіль учасники українського ринку нерухомості об’єднуються на профільній міжнародній інвестиційній виставці MIPIM у Канах (Франція).

"Я особисто, як співорганізатор участі української делегації на MIPIM, та мої колеги вважаємо, що держава та бізнес мають бути ще більш стратегічними та системними в таких міжнародних ініціативах, адже західна бізнес-спільнота з нашого особистого досвіду знає ще дуже мало про країну", — відзначила вона.

78624904 722041274957292 7676784369746313216 o

Нещодавно прем’єрміністр Олексій Гончарук заявив, що уряд ставить перед собою завдання за 5 років залучити $50 млрд прямих іноземних інвестицій. Це амбіційна мета, яка залежить від багатьох факторів та досягти якої можна лише об’єднавши зусилля. Поки що об’єми інвестицій значно скромніші – за даними Світового банку, за останні 5 років в Україну було залучено $17,1 млрд. 

Директор департаменту ринків капіталу Cushman and Wakefield Володимир Мисак представив присутнім огляд інвестицій на світовому ринку нерухомості. Незважаючи на великий потенціал країни, вона все ще викликає у інвесторів менший інтерес порівняно з сусідами. Наприклад, обсяг інвестицій у комерційну нерухомість за 2018 рік у Польщі складає $7 млрд, тоді як в Україні – лише $300 млн. 

cushman investmnents 1200x821

Дмитро Допіро, представник MIPIM в Україні відзначив, що саме приклад Польщі, показує, як цілеспрямовані дії допомагають досягти результату.

Ця країна послідовно працює з інвесторами. Один із багатьох "інструментів" – участь у MIPIM. У 2019 році на виставці були представлені 12 польських міст. Бюджет участі у MIPIM невеликої Познані – більше 100 тис. євро на рік. Половину цих коштів вкладає місто, інші надходять від приватних компаній.

У той же час від України в Канах у цьому році був представлений стенд Києва, хоча і цей результат можна вважати позитивним. В українській столиці поїздку підтримує команда мера та представники бізнесу, які прагнуть продемонструвати власні проекти на міжнародній арені.

Ще один важливий майданчик для інвесторів – The World Economic Forum у Давосі.

Представник Українського дому в Давосі, відомий інвестор, засновник та керуючий партнер Aventures Capital Андрій Колодюк повідомив, що поява нашого національного дому в Давосі стала можливою за рахунок приватного капіталу. Це відображається на характері тих заходів, які відбуваються на українському стенді. На його думку, на глобальних форумах бізнесу важливо об’єднуватись і працювати разом як партнери, а не конкуренти.

У Давосі надзвичайно велика конкуренція за увагу інвесторів – за 4 дні проходить 400 подій. Проте, відкриваючи для міжнародної аудиторії досягнення України, ми отримуємо аудиторію, яка починає із зацікавленням спостерігати за розвитком країни. За словами Андрія Колодюка, успішно в Давосі проходили зустрічі з мером Віталієм Кличком та його братом — не лише боксером, а й інвестором, Володимиром Кличком. Багато інвесторів зі здивуванням дізнаються, що в Україні три "юнікорни". Після таких "відкриттів" змінюється тема розмови – відвідувачі, які воліли говорити про нашу державу лише у розрізі подій на Сході, поверталися до прагматичних бізнес-тем.

До речі, у січні 2019 року в Давосі було 145 представників України, тоді як 4 роки тому – тільки 15.

Юрій Кривошея, президент та керуючий партнер Toronto-Kyiv, голова наглядової ради Ukraine at MIPIM, наголосив, що у наступному році він вважає три світових події однаково важливими для пошуку інвесторів – форум у Давосі, MIPIM та Expo 2020.

Він відзначає, що про виставку MIPIM існує чимало стереотипів. У декого поїздки в Кани не асоціюються із серйозною роботою. Інколи після повернення можна почути питання на кшталт "ну що, привезли з виставки гроші?".

На MIPIM приїжджають чимало представників інвесткомпаній, які приймають рішення. Правильно поставивши цілі та гідно підготувавшись, можна під час заходу провести корисні зустрічі, які переростають у реальні бізнес-кейси.

DSC 0495 01 1

"Все залежить від учасника – наскільки глибоко він готовий усвідомити все, що відбувається, та використати можливості, які отримує", – зазначив бізнесмен.

Також, за його словами, у Канах можна спостерігати за еволюцією технологій. І саме тут помітно сильну конкуренцію на рівні міст. Київ може стати наступною ціллю інвесторів після польських міст, на рівні з Москвою та Стамбулом. Вже зараз на міжнародних виставках можна зустріти інвесторів, які багато років слідкують за нашим ринком, і дають йому дуже високі оцінки. Наприклад, від них можна почути, що Україна може стати наступною "країною-юнікорном", — настільки значний має потенціал.

Проєкти: готуватися до інвестицій заздалегідь

Promprylad.Renovation – проєкт із Івано-Франківська, який "набагато більше ніж про нерухомість", і його концепція зацікавила канадський і шведський уряди, ООН та багато інших урядових та приватних організацій.

Це інноваційний центр на базі старого заводу, який працює на перетині чотирьох напрямків розвитку регіону: нової економіки та урбаністики, сучасного мистецтва та освіти.

У рамках Promprylad.Renovation діють комерційні заклади та громадські ініціативи, об’єднуючи підприємців малого і середнього бізнесу та активістів. 

Юрій Філюк, CEO Promprylad.Renovation говорив про шлях проєкту, що поступово, "step-by-step", використовуючи механізм краудінвестицій продовжує розвиватися. Зараз в нього залучено вже близько $4 млн.

Від початку Promprylad.Renovation створювався таким чином, щоб відповідати усім міжнародним вимогам, і це допомагає працювати з інвесторами і залучати нових партнерів. Наступного року проєкт дебютує в Канах.

DSC 0383 1200x795

На противагу Promprylad.Renovation, інноваційний проєкт UNIT.City був представлений на MIPIM неодноразово. Віталій Мельник, CEO UDP розповів, що йому, як і представникам інших українських компаній, неодноразово доводиться зустрічатися зі скептичним ставленням до України. Звісно, інвестори оцінюють проєкт, проте цього замало – вони готуються зайти в екосистему. Інвестори обережно ставляться навіть до цікавих кейсів, які розташовані на сумнівних, на їхню думку, ринках. Змінити негативну думку про країну можна лише спільними зусиллями – це спільна задача держави, суспільства, бізнесу.

Перший раз у MIPIM компанія UDP брала участь самостійно, а декілька останніх років поспіль – на спільному стенді Києва. За словами Віталія Мельника, ефективність участі не залежить, приїжджаєш ти зі власним стендом чи презентуєш проєкт на стенді міста.

"Якщо ти підготувався до виставки, зробив івенти, призначив зустрічі, підготував інформацію та виконав "домашнє завдання", то результат буде".

Олексій Самовалов, заступник директора з питань інвестицій КП "Агентство розвитку Дніпра" — комунальної установи, яка є "містком" між бізнесом і державою. Серед інвестиційних проєктів агентства – транспортні, інфраструктурні, промислові. Олексій Самосвалов розповів про один із них – індустріальний парк, багатовимірний проєкт, до якого планується залучити інвесторів, використовуючи різноманітні стимули.

Держава готує "інвестиційні магніти" і оновлює законодавство

Народний депутат, заступник голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування; представник уряду у Верховній Раді Олена Шуляк повідомила про те, які законодавчі зрушення очікуються найближчим часом. "Турборежим" – надшвидке ухвалення законів новим складом парламенту – незважаючи на критику, приносить результати. Вже прийняті законодавчі зміни, які полегшують ведення бізнесу і прописують більш чіткі та прозорі механізми для інвесторів.

Керівництво країни наполегливо намагається залучити іноземні інвестиції, інколи йдучи на кроки, які здаються нестандартними. Скажімо, інвестиційний форум у Маріуполі — поряд із місцем воєнного конфлікту – неочікувано зібрав величезну аудиторію, хоча спочатку у цієї ініціативи було чимало скептиків. 

DSC 0544 795x1200

Нещодавно президент та прем’єрміністр представили перелік українських інвестиційних "магнітів", які планують популяризувати серед іноземних інвесторів. Це такі знакові проєкти як Promprylad.Renovation, Чорнобиль, Хортиця. Олена Шуляк переконана, що представлені проєкти потрібно використовувати максимально. Проте важливо долати об’єктивні перешкоди для інвесторів, "больові точки", які стають їм на заваді — корупцію, недовіру до судової системи, відсутність земельної реформи, тіньову економіку.

Для цього вже створюються передумови – наприклад, ініціативи новоствореного Міністерства цифрової трансформації, в якому займаються підготовкою платформ, що мінімізують контакти підприємців із чиновниками та усувають можливості для корупційних схем.

Олена розповіла, що наступний рік в Україні буде "роком великого будівництва". Планується будувати дороги, великі інфраструктурні проєкти. Також у планах спорудження 100 шкіл, дитячих садочків та стадіонів.

Про ці зрушення в наступному році дізнаються відвідувачі українського стенду на MIPIM.

78582432 722040978290655 541272914175983616 o

Читайте також