Перейти к основному содержанию

«Україна має дуже багато можливостей»

пн, 10/09/2017 - 08:14

В рамках щорічного Київського міжнародного економічного форуму (КМЕФ) журналу БІЗНЕС вдалося взяти ексклюзивне інтерв’ю у Давуда аль Шезаві, голови делегації Об’єднаних Арабських Еміратів та президента Щорічного інвестиційного форуму в Дубаї (AIM — Annual Investment Meeting), що визнаний найбільшою інвестиційною платформою світу. Окрім цього він є головою таких провідних арабських компаній, як EVEXA, Alliance International Investment та Al Boom Gas.

— Чи вперше ви відвідуєте Україну? Які ваші головні очікування від цього візиту?

— Це мій перший візит в Україну, і перш за все я очікую зміцнення економічних стосунків між нашими країнами. Окрім цього, метою нашого візиту є пошук нових напрямків для інвестування, якими ми зможемо зацікавити один одного.

Наприклад, ми провели багато зустрічей з бізнес-лідерами та потенційними інвесторами, яких з радістю запросимо до Об’єднаних Арабських Еміратів. Багато з них розуміють, що це чудова можливість підготувати український бізнес для виставки EXPO 2020, яка відбудеться у Дубаї.

— Минулої весни преса багато згадувала про нагороду, яку українська делегація отримала від організаторів АIM. Чи дійсно представники українського бізнесу настільки вразили гостей події?

— Я вважаю, що Україна має дуже багато можливостей. Оскільки ОАЕ вже багато років є міцною та надійною платформою для зв’язку між країнами Європи, Африки, Азії та Близького Сходу, Україна має чудову можливість використовувати АIM та Дубай як хаб для підтримки та розвитку своїх відносин з багатьма країнами.

Країна з таким потенціалом, як в України, не може стояти осторонь стількох можливостей для розвитку, особливо тоді, коли економіка країни знаходиться не у кращій своїй формі та потребує значних інвестицій.

Ми дійсно відзначили Україну нагородою за активну участь на минулому АIМ у квітні, оскільки хотіли продемонструвати, що готові допомагати України розвивати її відносини з багатьма найвпливовішими економіками світу.

— В рамках КМЕФ було анонсовано про створення «Українського Бізнес Хабу». Що ви думаєте про цю ініціативу? Які можуть бути головні секрети успіху цього проекту?

— Ідея заснування «Українського Бізнес Хабу» дуже влучна та своєчасна. Саме зараз Україні важливо об’єднувати бізнес-спільноту, власну та міжнародну, заради взаємодії у нових проектах, ідеях та старт­апах.

«Український Бізнес Хаб» може значно підсилити промоцію українських проектів у світі та фактично затягнути прямі міжнародні інвестиції в економіку вашої країни. При цьому хочу ще раз зазначити, що АIМ готовий допомагати в цьому процесі всіма необхідними діями.

— До складу української делегації на АIМ 2017 увійшли 50 бізнесменів. Наступного року очікується майже 100 представників українського бізнесу. Чи буде чимось відрізнятися АIМ 2018? Що слід очікувати підприємцям?

— АIМ 2018, який відбудеться в Дубаї 9-11 квітня, буде відрізнятися більшим фокусом на бізнес-аудиторію та скороченням участі структур з державного сектора. Ці зміни продиктовані перш за все запитами бізнес-спільноти. Ми приділимо значно більше уваги та простору для представлення стартапів.

Окрім того, плануємо розширити можливості для участі малих та середніх підприємств, адже багатьом з них дійсно є що показати світу. Особливо це стосується компаній з галузі IT та високих технологій.

Наш Форум надає майже необмежені можливості для знайомства, комфортного спілкування та співпраці бізнесменів з більш ніж 145 країн. Саме через це кожного року ми намагаємося вдосконалити простір АIМ, і нам це вдається, тому що кількість відвідувачів та гостей зростає щороку.

— Для багатьох підприємців, які були присутні на Українсько-Арабському «круглому столі» під час КМЕФ, інвестування в ОАЕ є запорукою надійності вкладу та успіху. Таке ставлення бізнесу, на їх думку, обумовлене прозорістю державних структур, відсутністю корупції та міцною економікою. Чи підтримуєте ви ці аргументи?

— Влада ОАЕ дійсно є однією з найефективніших у світі, тому що приділяє багато уваги прозорості ведення бізнесу і створює дуже комфортні умови для стабільного розвитку та конкурентоспроможності місцевих підприємств.

У питаннях запровадження інновацій наша країна теж знаходиться серед лідерів, що додатково підвищує привабливість економіки ОАЕ для міжнародних інвесторів. Наша влада є гарантом та контролером «чесної гри» бізнесу, і це дійсно потужний аргумент для інвесторів.

Механізми менеджменту нашої країни постійно вдосконалюються, відповідаючи викликам глобальної економіки, і ми охоче ділимося досвідом не тільки на міждержавному рівні, але і на рівні бізнесу.

— Говорячи про потенціал українського бізнесу за кордоном, здебільшого згадують аграрний бізнес та IT. Ви вже маєте деякий досвід спілкування з місцевими бізнесменами, які ще галузі українського бізнесу, на вашу думку, можуть бути цікаві міжнародним інвесторам та парт­нерам?

— Безперечно, український аграрний сектор та IT є дуже привабливими, тому що попит на ідеї та спеціалістів з цих секторів з кожним роком збільшується по всьому світу. Але я також помітив досить велику кількість сучасних та цікавих стартапів, які були представлені нашій делегації українською стороною.

Тому, на мою думку, покращення умов для розвитку малого та середнього бізнесу, який дійсно має ідеї та кваліфікованих спеціалістів, може відіграти величезну роль в економічному розвитку України не у далекому майбутньому, а вже протягом декількох років.

Наразі я впевнений, що у галузі харчової промисловості наші країни мають великі можливості для партнерства та спільного розвитку. Буду радий, якщо наступний АIМ виявиться початком більш тісної кооперації між компаніями саме цієї галузі.

— На вашу думку, наскільки легко українській компанії створити підприємство чи налагодити виробництво своєї продукції в ОАЕ?

— Більшість продукції, що виробляється в ОАЕ, відповідає європейським стандартам якості. Завдяки нашим міцним зв’язкам з найбільшими економіками світу, ми маємо можливість будувати довгострокові ділові відносини.

Стабільність та захищеність інвестицій — це безперечна перевага для будь-якого інвестора. Україна не тільки експортує сировину, але й виробляє багато якісної продукції з доданою вартістю. Саме якість продукції буде головним козирем та запорукою успіху для відкриття підприємства не тільки в ОАЕ, але й в інших країнах Близького Сходу.

— Під час КМЕФ ви підписали угоду про співпрацю між AIM та КМЕФ. Що спонукало вас прийняте таке рішення?

— Головна спільна риса, що об’єднує наші проекти, — це можливість не тільки публічно висловити свої думки щодо питань, пов’язаних з бізнесом, але й особисто познайомитися з засновниками чи власниками проектів будь-яких масштабів та галузей, провести переговори на різних рівнях.

Обидві наші платформи — не просто зустрічі, це також виставки, спеціально відведені зони для проведення переговорів як між бізнесом, так і між офіційними делегаціями країн. Будемо раді співпраці у підготовці наших країн до вдалої участі у EXPO 2020 у Дубаї.

Олексій Коваленко

Читайте також