Перейти к основному содержанию

Топ-10 відомих канадців українського походження

пн, 06/25/2018 - 12:47

<p>&nbsp;</p> <p>Історично так склалось, що між Україною та Канадою існує давній та дуже теплий зв'язок з присмаком ностальгії</p>

Близько 3,5% жителів Канади мають українське коріння. Для когось це просто історія пращурів, хтось живе з відчуттям глибокого єднання з першою Батьківщиною.

Історики зазвичай виділяють чотири хвилі еміграції українців до Канади. Першою хвилею (1891-1914 рр.) в далекий заморський край занесло близько 300 тис. жителів густозаселених територій Галичини та Буковини. Переважно це були хлібороби та потенційні працівники для канадської промисловості.

Друга хвиля іміграції (1920-1941 рр.) була пов’язана з припиненням існування УНР та приходом радянського режиму до Західної України. Серед 68 тис. імігрантів чималу кількість становили саме учасники визвольної боротьби.

У період третьої хвилі (1950-1960 рр.) Батьківщину залишили близько 37 тис. українців, і вона також була викликана переважно політичними подіями. Тим, хто зміг переїхати, вдалось уникнути сталінських репресій періоду післявоєнних “зачисток” НКВС у Західній Україні.

Четверта хвиля (1991-2001 рр.) пов’язана із занепадом Радянського Союзу та утворенням незалежної України. Серед 18-20 тис. імігрантів значну частину (близько 37%) складали особи з вищою освітою. Половина громадян виїхали з Центральної та Східної України. Також історики згадують ще “підхвилю” еміграції у 1980-х роках, коли з території Польщі до Канади виїхали 10-20 тис. поляків українського походження.

Українці в житті Канади завжди відігравали помітну роль. Мабуть, неможливо об'єктивно виділити якусь обмежену кількість найвпливовіших “наших” канадців, але сподіваємось, що наша “десятка”, яку ми сформували від найстарішого імігранта до наймолодшого, дасть поштовх для детальнішого вивчення українсько-канадського феномену.

25 34 1Ярослав-Богдан Рудницький (1910-1995 рр.)
Українсько-канадський славіст, мовознавець

Вищу освіту здобув у Львові, працював в університетах Берліна, Праги, Мюнхена. Після переїзду до канадського Вінніпега 1949 р. заснував відділ україністики у Манітобському університеті. Очолював різні українські наукові, культурні та громадські організації. Як член Канадської федеральної королівської комісії для справ двомовності й двокультурності, відстоював конституційне визнання української мови та мов інших національних меншостей у Канаді. Автор більш ніж 2 тис. публікацій. Нагороджений найвищою державною нагородою Канади — Орденом Канади.

25 34 2Лео Мол (1915-2009 рр.)
Скульптор, художник

Народився у Хмельницькій області. З дитинства працював у батька на гончарному колесі. У 15 років вирушив до Відня вивчати образотворче мистецтво. Згодом навчався у Ленінградській, Берлінській академіях мистецтв та Королівській академії красних мистецтв у Гаазі. Після закінчення Другої світової війни переїхав до Вінніпега. Саме там в одному з парків розташований “Сад скульптур Лео Мола”, що налічує понад 300 його творів. Нагороджений Орденом Канади.

25 34 3Петро Яцик (1921-2001 рр.)
Підприємець та меценат

Народився у Львівській області. В юнацтві працював помічником машиніста. В роки Другої світової війни допомагав партизанам УПА. 1944 р. виїхав на Захід. З 1949 р. в Канаді заснував будівельну фірму. Активно фінансував проекти, пов’язані з Україною: Український науковий інститут Гарвардського університету, Енциклопедію українознавства, Канадський інститут українських студій, Міжнародний конкурс знавців української мови. Його коштом видано чимало наукових монографій з історії України, зокрема, історичні твори Грушевського англійською мовою. Загальна сума пожертв перевищила $16 млн.

25 34 5Альберт Бандура (1925 р.н.)
Вчений-психолог, викладач

2007 р. став четвертим у світі найцитованішим автором книг у галузі гуманітарних наук, поряд із психологами Берресом Скіннером та Жаном Піаже. Засновник теорії соціального навчання. Професор Стенфордського університету, член Американської психологічної асоціації, почесний президент Канадської психологічної асоціації. “Мене спантеличувало те, що більшість негуманних дій в мирному житті належать людям, що в інших сферах своєї діяльності співчутливі та гуманні. І я поставив перед собою ціль пояснити, чому хороші люди можуть здійснювати погані вчинки”, — писав Альберт Бандура.

25 34 4Джон Сопінка (1933-1997 рр.)
Юрист, адвокат

Був першим канадцем українського походження, призначеним на посаду судді Верховного суду Канади. Закінчив університет у Торонто. 1975 р. був адвокатом королеви Канади. 1986 р. представляв Українсько-Канадський комітет у Комісії з розслідування військових злочинів Другої світової війни та виступав проти депортації підозрюваних військових злочинців на свої рідні землі, зокрема до СРСР

25 34 6Роман Гнатишин (1934-2002 рр.)
Політик, державний діяч

Сім’я дідуся та бабусі по батьківській лінії, що імігрувала до Канади з Чернівецької області, бідувала. Але прагнула надати гідну освіту дітям. Пан Гнатишин обіймав посади міністра енергетики та міністра юстиції Канади. Був головою так званої Таємної ради королеви Канади. На посаді генерал-губернатора Канади приймав Президента України Леоніда Кучму. Його особисті якості, талант оратора та активну громадську діяльність дуже цінувало канадське суспільство. Він нагороджений Орденом Канади та іншими орденами. 2004 р. уряд Канади вшанував пам’ять Романа Гнатишина випуском поштової марки з його портретом.

25 36 1Роберта Лінн Бондар (1945 р.н.)
Перша канадська жінка-космонавт

Походить з родини українських імігрантів з Івано-Франківщини. Є науковцем у галузі неврології. Опанувавши за власним бажанням управління літаком та закінчивши підготовку в NASA, 1992 р. здійснила політ у космос в якості астронавта. Є почесним доктором більш ніж 20 університетів США та Канади. Її ім’я прикрашає Зал Слави Канади, ним названо Астероїд 13693, відкритий 1997 р.

25 36 3Юджин Мельник (1959 р.н.)
Бізнесмен та меценат

Батьки пана Мельника родом з Чернівців, подолали океан в середині 1940-х років. Юджин продовжив справу свого батька-медика, розпочавши кар’єру в рекламі фармацевтичної продукції. Наразі він — співвласник однієї з найбільших канадських фармацевтичних компаній Biovail Corporation зі щорічним доходом у $1 млрд. Володіє хокейним клубом Оttawa Senators, за який заплатив $120 млн. На власному ранчо у Флориді утримує 550 добірних коней, що беруть участь у багатьох змаганнях.

25 36 2Вейн Грецкі (1961 р.н.)
Хокеїст, найкращий бомбардир за всю історію НХЛ

Народився в Онтаріо. Сім’я має українське коріння з Тернопільщини, але імігрувала до Канади з Білорусі. Легенда канадського хокею на зразок “короля” футболу Пеле. Побив усі рекорди НХЛ: закинув 894 шайби, набрав 2857 очок, дев’ять разів ставав володарем найпрестижніших призів Хокейної ліги (“Найцінніший гравець”, “Найкращий бомбардир”). На майданчику під час гри поряд з ним завжди був присутній персональний “охоронець” — тафгай — гравець, основною задачею якого було захищати “зірку” від грубощів супротивників. Найчастіше це був Дейв Семенко (також україно-канадець).

25 36 4Кетрін Винник (1977 р.н.)
Телеведуча та акторка

Для рідних — Катруся Вінницька. Сім’я родом з Галичини. Дід був у лавах Січових Стрільців. Народилась у Торонто, але до восьми років спілкувалась виключно українською мовою. Чимало часу в юні роки присвятила участі у таборах української скаутської організації “Пласт”. Має чорний пояс з карате та тхеквондо, а також срібну медаль з тхеквондо, завойовану на Чемпіонаті Канади. Знімалась у серіалах “Доктор Хаус”, “Вікінги”, “Кістки”. А також у фільмах “Холодні душі”, “Кілери”, “Темна вежа”, “Мистецтво крадіжки”.

 

Читайте також