Перейти к основному содержанию

British American Tobacco про тютюновий скандал: Україна повертається до ручного керування економікою

вт, 10/22/2019 - 15:05

Тютюновий ринок в Україні наразі перебуває у турбулентному стані через ухвалення Верховною Радою законодавчої норми про державне регулювання торговельної націнки на їхні товари. Йдеться про так звану "тютюнову" поправку №8 до законопроєкту №1049, яка встановлює фіксовану маржу для оптових і роздрібних торговців тютюновими виробами на рівні 7% та 13% від максимальної роздрібної ціни за пачку сигарет. У зв`язку з цим міжнародні тютюновиробники пригрозили суттєвим скороченням виробництва і закриттям фабрик в Україні. "Першою ластівкою" стала зупинка фабрики у Прилуках компанії British American Tobacco. В уряді розцінили це як шантаж з боку тютюновиробників. Але, розуміючи наслідки тютюнової кризи для України, очільник Кабміну Олексій Гончарук заявив про готовність до діалогу з тютюновими компаніями. 

Керівник відділу по роботі з державними органами British American Tobacco Україна Юрій Рилач у інтерв'ю БІЗНЕСу озвучив позицію компанії щодо цих подій та розповів про майбутнє тютюнової фабрики у Прилуках. 

 Як Ви розцінюєте заяву міністра розвитку економіки стосовно шантажу з боку тютюновиробників і чому вдалися до таких радикальних дій, як зупинка виробництва?

— Нас прикро вражають такі публічні заяви деяких представників уряду. British American Tobacco Україна працює в Україні 26 років, за різних урядів і в різні часи. За цей час ми інвестували в український бізнес понад півмільярда доларів. Причому найбільші обсяги інвестицій були зроблені протягом останніх 3 років. Протягом 26 років ми працюємо чесно, прозоро і у повній відповідності як до законодавства України, так і до наших внутрішніх. Стандартів ділової поведінки, єдиних для всіх представництв British American Tobacco у всіх країнах світу. Ми завжди вели конструктивний діалог із владою. Для нас дуже важливий економічний розвиток України та покращення умов ведення бізнесу загалом. У поточних обставинах ухвалений із порушеннями законодавства закон №1049, що суперечить принципам вільної економіки і зобов’язанням України в рамках міжнародних угод, не дає нам можливості виробляти продукцію в Україні. Закон просто позбавляє підприємство доцільності виробляти та збувати продукцію, ми вимушені простоювати.

Тютюнова фабрика "В.А.Т. — Прилуки" не працює вже 3-й тиждень. Якими будуть наслідки закриття фабрики для Прилук та України в цілому?

— Дійсно, Прилуцька фабрика простоює вже більше двох тижнів і для нас це особливий біль. Це одна із найкращих фабрик ВАТ у світі, сучасне високотехнологічне підприємство, в яке інвестовано сотні мільйонів доларів. Однак, за поточних умов, у зв’язку із запровадженням державного регулювання через закон № 1049, ми позбавлені можливості працювати. Закон втручається у суто комерційні відносини виробників та підприємств оптової й роздрібної торгівлі, фактично ставлячи галузь економіки, яка представлена найбільшими платниками податків, у становище, коли ми просто не можемо визначити ціну на свою продукцію. Це протирічить засадам ринкової вільної економіки та робить наш бізнес нерентабельним. Ми не хочемо працювати у збиток, тому були вимушені зупинили фабрику на невизначений термін. Наразі працівники фабрики наказом по підприємству перебувають у режимі простою.

Зараз на нашій фабриці працюють майже 500 працівників. Декілька тисяч людей із різних галузей економіки як в Прилуках, так і в інших регіонах України, залежать від роботи цього підприємства. У 2018 році підприємства групи British American Tobacco Україна сплатили більше 16,1 млрд грн податків до бюджетів всіх рівнів.

Я не хочу розглядати найгірші сценарії для України, але втрата будь-кого із основних гравців галузі призведе до того, що його доля ринку буде заміщена контрабандною або контрафактною продукцією. Як ви розумієте, тіньовий ринок не сплатить жодної копійки до державного бюджету. Вже зараз частка нелегального ринку тютюну в Україні становить майже 10%, країна з початку року вже втратила 5 мільярдів грн доходу.

А що стосується Прилук, то бути одним із містоутворюючих підприємств — це не просто бути платником податків або роботодавцем. Великі підприємства завжди стимулюють створення навколо себе багато середніх і дрібних бізнесів, від транспорту і логістики до маленьких кав’ярень.

За яких умов компанія готова відновити виробництво?

— Багато років ми просили владу всіх рівнів створити прозору і прогнозовану податкову систему в Україні, яка б дозволяла планувати виробництво хоча б на декілька років. Після ухвалення закону про семирічний поступовий план підвищення акцизного податку у нас з’явилася надія, що інвестиційний клімат в країні покращиться. Але зараз ми знову повертаємося до часів, коли ми не можемо планувати навіть на місяць наперед. Коли у п’ятницю ввечері без обговорення, з порушенням усіх норм права, приймаються зміни до законодавства і запроваджується, по суті, ручне керування економікою.

Тому ми будемо раді відновити виробництво та повернути відчуття впевненості нашим працівникам за умови, що правка про державне регулювання цін не набуде чинності.

Що очікує вітчизняну тютюнову галузь у зв’язку з останніми ініціативами влади?

—  У поточних умовах прогнози робити важко. Функціонування тютюнової галузі, як найбільшого генератора податкових надходжень до державного бюджету, багато в чому залежать від держави як регулятора. Так, прогнозована податкова політика держави, справжня боротьба з чорним ринком тютюнових виробів, криміналізація контрабанди підакцизних товарів та відхід від популізму забезпечать стабільний та прогнозований розвиток галузі, а також сприятиме підвищенню рівня інвестиційної привабливості України в цілому.

Наталія Софієнко

Читайте також

Ключ до успішного бізнесу

пн, 03/22/2021 - 11:33
Переваги карток «Ключ до рахунку» для ФОП від ПриватБанку, про які варто пам’ятати

Як Meest перетворює коронавірусні виклики на інноваційні рішення: інтерв’ю Ростислава Кісіля

пн, 02/22/2021 - 16:45
Ми поговорили про те як пандемія прискорила розвиток логістичної галузі і які інноваційні рішення були представлені на ринку

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.