Перейти к основному содержанию

Активна фаза: Боротьба за активи збанкрутілих банків триває

сб, 05/16/2020 - 22:02

Світлана Рекрут, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

З майже 100 банків, що були визнані неплатоспроможними з 2014 р., Фонд гарантування вкладів фізичних осіб вивів з ринку вже понад половину. До кінця цього року буде ліквідовано майже всі банки, що залишились в управлінні Фонду, і це означатиме підведення певної психологічної риски під подоланням наслідків банківської кризи.

На жаль, криза, що почалась 2014 р., залишила в неплатоспроможних банках дуже мало хороших активів, які можна було б перетворити на грошовий потік і спрямувати на розрахунки з кредиторами. З усіх активів, що прийшли у ФГВФО з 2014 р., 80% — це кредити, 95% з яких не обслуговуються. І лише близько 13% активів — це земля й нерухомість, які до цього часу вже майже повністю реалізовані.

Проте левова частка активів уже продана. Тому для Фонду є й залишатиметься пріоритетом #1 робота зі стягнення збитків з власників, керівників і пов’язаних осіб неплатоспроможних банків. Адже не може бути так, щоб банк довели до банкрутства одні, а весь тягар фінансових наслідків несли інші — держава і кредитори.

І якщо у розслідуванні кримінальних справ за заявами Фонду вже намітились певні зрушення, то за цивільними позовами, поданими проти понад 600 пов’язаних осіб, суди ще тривають. Розгляд таких справ — процес тривалий і складний. А тим часом саме від результативності цивільних позовів залежатиме стягнення збитків і спрямування цих коштів на розрахунки з кредиторами.

З огляду на це звернення з цивільними позовами до судів в іноземних юрисдикціях, у яких є активи конкретних акціонерів, було неминучим. Розгляд позовів в іноземних судах — процес перспективний. На цей час за підсумками конкурсу відібрано перші дві юридичні компанії, які забезпечуватимуть інтереси Фонду в іноземних юрисдикціях у справах щодо найбільших боржників — банків “Дельта” і “Фінанси та кредит”. Ці цивільні процеси ФГВФО планує розпочати вже цього року.

Ці ж юридичні компанії, вочевидь, визначатимуть юрисдикцію, в якій розглядатиметься конкретний позов, з огляду на те, де саме знаходиться капітал. Адже з’ясування географії розпорошення активу — колосальна робота. Саме тому до складу цих юридичних компаній входитимуть спеціалісти, які займаються пошуком активів, так звані асеттрейсери (assettracers). І вже після успішного пошуку виведених активів, після визначення юрисдикції, в якій “припарковані” капітали боржників, буде розпочато відповідні цивільні процеси

Інша наша проблема — намагання колишніх власників вивести банки за межі правового поля через оскарження рішень про їхню неплатоспроможність. Таких справ у судах різних інстанцій зараз близько 20. Власники ще кількох таких фінустанов уже отримали остаточні судові рішення на свою користь, що фактично ставить хрест на надіях кредиторів повернути собі гроші.

Та нарешті ми бачимо перспективу остаточного розв’язання цієї проблеми. Парламент ухвалив у першому читанні проект закону, який, зокрема, прямо забороняє зупиняти розпочату процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку або його ліквідацію, у тому числі в разі скасування судами рішень НБУ та Фонду, що були підставою для початку цих процедур.

Також у законопроект закладається норма, що чітко визначить, що в разі оскарження неплатоспроможності не відновлюється становище банку, що існувало до рішень про виведення його з ринку, а його акціонери не поновлюються у правах. Крім того, ще на початку року на цьому наголосив також Верховний Суд — у справі, пов’язаній із намаганнями власників Укрінбанку вивести активи через створення небанківської установи-“правонаступниці”. Тож незабаром завдяки рішенням парламенту і ВС у цьому питанні має бути поставлено крапку.

Cаме захист інтересів вкладників і кредиторів банків завжди був, є і залишатиметься головним і безумовним пріоритетом Фонду гарантування вкладів.

Читайте також

Кошти у європейських банках також потребують юридичного захисту

вт, 12/08/2020 - 12:54
Володимир Місечко, адвокат та керуючий партнер Misechko&Partners law firm Головний пріоритет українських підприємців — надійне збереження коштів. Чому європейські банки більш надійні? Будь-який рахунок фізичної особи у банку країни ЄС застрахований на €100 тис., юридичної особи — також на цю суму, хоча у деяких країнах можливі певні обмеження. Натомість в Україні гарантована сума складає лише 200 тис.грн (еквівалент EUR6 тис.) і поширюється виключно на фізичних осіб.

Депозитний туризм: тримати заощадження у європейських банках — реально як ніколи

вт, 12/08/2020 - 09:50
Через істотне падіння ставок останнім часом банківський депозит став далеко не найкращим варіантом зберігання заощаджень. Значна частина вільного ресурсу населення перекочувала на ринок нерухомості.

Рефінанс від НБУ: монетарна терапія

пт, 12/04/2020 - 09:06
Дай голодному рибу – і ти нагодуєш його на один день. Дай йому вудку, навчи його ловити рибу - і ти нагодуєш його на все життя.

Ландшафт для МСБ

пн, 11/02/2020 - 12:56
Українським МСБ опікуються міжнародні кредитори та уряд. Чи достатньо підприємцям такої підтримки?

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.