Перейти к основному содержанию

Що заважає Україні бути економічно успішною

пн, 04/02/2018 - 11:57

Святослав Дубина, керівник проектів “Український Бізнес Хаб” в країнах GCC

Успіх зазвичай приходить до тих, хто занадто зайнятий, щоб його просто чекати. А що робимо ми? Ми вже 27 років ведемо дискусію, що має бути першим: курка чи яйце? Бізнес повинен вийти з тіні та почати чесно платити податки чи влада має змінити своє ставлення до бізнесу й не розглядати його як корову, яку треба менше годувати та більше доїти? У другому випадку, звісно, необхідно створити умови для бізнесу та прозоро звітувати перед суспільством про витрату коштів платників податків.

Обговорення цієї теми досі триває, що лише поглиблює протистояння двох основних творців економіки країни.

Влада адміністративними та каральними методами намагається примусити бізнес сплачувати все більші податки та при цьому не збирається змінювати правила своєї “гри” та прозоро звітувати перед суспільством.

Бізнес та громадяни всіляко намагаються уникати тиску та надмірного податкового навантаження. Свідомі бізнесмени почали саботувати встановлені владою правила гри, закривають свої справи та від’їжджають туди, де такі правила прозорі та зрозумілі.

Щоб дійти правильних висновків та знайти формулу успішного розвитку країни, проаналізуємо кожну сторону окремо.

Влада

Що не так із владою? Фактично влада — це найнятий громадянами менеджер, який виконує певні функції та надає сервіс. Таким чином забезпечується виконання суспільного договору між державою та населенням. Але мені незрозуміло, чому менеджер, якого ми найняли за сплачені нами податки, диктує, як нам жити?

Поясню на простих життєвих речах. Якщо вашим дітям необхідна няня, ви самі її обираєте та платите їй зарплатню. У цих взаємовідносинах ви — головний, і саме ви надаєте няні завдання відповідно до її професії. І в жодному випадку найманий працівник не встановлює правила у вашій сім’ї.

Отже, все, що має зробити чиновник на своїй посаді, — це надати якісну послугу, задля надання якої його найняли й за яку громадянин вже розрахувався, сплативши податки до бюджету. У нас же все навпаки. Лишень зайшовши до держустанови і зустрівшись поглядом з її працівником, ви усвідомлюєте, що послуги вам тут надавати не збираються. У кращому випадку — ви проблема, якої хочуть якнайшвидше позбутися. У переважній більшості випадків складається враження, що ви щось винні цьому держслужбовцю, а точніше, системі, яку він представляє. І не важливо, що саме: довідку, яку треба додатково оформити в іншому органі, пачку паперу, копії з оригіналів документів, інформація про які й так є у держави… Важливо те, що держслужбовець усіма своїми діями обслуговує систему, а не громадянина. У цьому криється великий конфлікт інтересів усередині суспільства.

Решта — від лукавого. На кшталт — влада має ексклюзивне право на “насилля та примус”. Таке право може використати й одна, й друга сторона при порушенні кимось одним укладеного суспільного договору. На жаль, прикладів надмірного застосування насилля владою ми знаємо безліч. Як приклад, по відношенню до бізнесу — це так звані “маскі-шоу”. Останнє гучне “маскі-шоу” відбулося по відношенню до одного з найбільших вітчизняних платників податків — компанії “Нова Пошта”. Тоді Генеральний прокурор намагався виправдати надмірне застосування сили фактом про нібито транспортування перевізником наркотиків та контрафактного алкоголю. Але в ході проведення обшуків жодного такого факту не було виявлено! То що це за правоохоронні органи, що знають, де виробляють “лівий” спирт або хто займається наркотиками, але не йдуть до них? Натомість звинувачують посередника, та ще й безпідставно. Це теж саме, що звинуватити рушницю у вбивстві і не шукати самого вбивцю!

Один із прикладів застосування права на насилля громадою — Революція гідності. Коли в порушення суспільного договору влада спробувала змінити зовнішній курс держави, громадянське суспільство силою змусило її повернутися до проєвропейського курсу.

Бізнес

Чому бізнес уникає сплати податків? Я б виділив три причини. Перша — податкове навантаження є надмірним і в сукупності з високими кредитними ставками та за відсутності захисту прав власності перетворює ведення бізнесу в Україні на “русскую рулетку”. Друга — наявність корупційної ренти та нерівних конкурентних умов, що створює переваги для бізнесу, що близький до влади та використовує тіньові схеми. А це означає, що він контрольований і лояльний до існуючої системи. Третя — якість надання послуг владою наднизька, штат роздутий, а вартість суттєво завищена! Все це не дає можливості бізнесу почати рух назустріч владі!

Що робити українцям у такій складній ситуації?

Американський економіст, один із засновників теорії пропозиції Артур Лаффер у 2015 р. під час інтерв’ю в рамках 12-ї щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES) зазначив: “Вам доведеться робити те, що робили в Європі 100 років тому, а не зараз. У таких країнах, як Україна, потрібно добровільне проходження податкової політики. У цілому світі не вистачить поліцейських, щоб змусити людей платити ті податки, які вони не вважають правильними. І ключ у тому, щоб податки були досить низькими, щоб люди їх дійсно платили”.

Підсумовуючи, треба зазначити:

  • Податки повинні бути такими, щоб бізнес їх платив добровільно. Необхідно знизити ставки податків до економічно обґрунтованих (за яких використання нелегальних схем ухилення буде економічно необґрунтованим).
  • Неможливо проводити ефективну боротьбу зі злочинами у податковій сфері, коли під ознаки податкових злочинів підпадає більшість бізнесу в Україні (доки не знизимо податки і не дамо бізнесу добровільно вийти з тіні, жоден правоохоронний орган не зможе силовими методами прибрати тіньові схеми).
  • В Україні не буде проведено ефективну реформу системи протидії у бюджетній сфері, поки не буде політичної волі на це і примусу з боку бізнесу і громадян.
  • Система адміністрування має бути спрощена і максимально автоматизована (максимально прибрати контакти підприємця і службовця).
  • Необхідна структурна реформа ДФС. Сервісна, контролююча і каральна функції не повинні знаходиться в одному органі.
  • Використання бюджетних грошей має бути максимально відкритим і підконтрольним суспільству (платники податків повинні бачити, як використовується кожна копійка з бюджету).

Саме таким шляхом пішли такі країни, як Грузія та, наприклад, Македонія, які 2006 р. у рейтингу Doing Business займали 100-е і 81-е місця відповідно, а 2018 р. входять до Топ-11 країн за легкістю ведення бізнесу. До речі, Україна за увесь цей час “прориву” не здійснила, перемістившись зі 124-го на 76-е місце.

Лише комплексний підхід до створення умов для самореалізації громадян і розвитку підприємництва, прозорого формування владних інституцій і надання якісних послуг населенню з боку держави та відповідальне суспільство, що розуміє, навіщо платити податки і як їх контролювати, нададуть змогу повернутися обличчям один до одного.

Читайте також

Олександр Бондаренко: "Локалізація закупівель створить нові ніші для виробництва в Україні"

вт, 08/04/2020 - 12:34
Голова Дніпропетровської облдержадміністрації Олександр Бондаренко — про ризики та переваги локалізації.

Артем Шамрай: У кредиті має бути синергія боржника, кредитора і медіатора

ср, 05/13/2020 - 18:30
БІЗНЕС розпитав практикуючого юриста, власника і керівника ТОВ “Правова група “Домінанта” Артема Шамрая про юридичний бік кредитних відносин, які ускладнені дефолтом або невиконанням зобов’язань

Ігор Тинний: "Цинічний вчинок влади — не звільнити від податків"

чт, 05/07/2020 - 14:06
Відомий ресторатор — про те, чому він не звільнив 600 чоловік, які існують рецепти виходу з карантину та чому ресторани виживають навіть у кризу

Павло Овчинніков: Дитячий ринок в Україні повністю інтегрований у світовий інформаційний простір

вт, 03/31/2020 - 22:17
Співзасновник та СЕО компанії KIDDISVIT — про те, як захопився іграшками, про небезпечні підробки та дитячі тренди

Іван Мірошніченко: Історія українського агро могла бути красивішою

вт, 03/10/2020 - 14:37
Іван Мірошніченко, власник “Агродар Груп”, політичний та громадський діяч

Я хочу генерувати культурний «вау-ефект»

пн, 03/02/2020 - 12:02
Жінка з переможним ім'ям Вікторія, здатна ставити перед собою високі цілі та йти до них, незважаючи на труднощі й ризики, стала лауреатом XХIV загальнонаціональної програми «Людина року». Її звуть Вікторія Лисенко, вона ‒ засновник і куратор першого і єдиного в Україні Музею костюма і стилю.