Перейти к основному содержанию

Ринок роялті: кому належать права і як Україні позбутися звання пірата №1 у світі

пн, 04/02/2018 - 12:49

<p>Олександр Нікін, голова наглядової ради авторів та виконавців Української ліги авторських та суміжних прав (УЛАСП)</p>

Артисти в усьому світі отримують за свою творчість заробіток переважно двох видів — активний та пасивний. До першого виду відносять заробіток від концертної діяльності, до другого — монетизацію авторських прав за різні види використання творів. Авторські права є об’єктом інтелектуальної власності, й саме недостатній захист цієї власності в Україні та неврегульовані ліцензійні платежі на користь правовласників стали приводом для заяви президента США Дональда Трампа про призупинення дії торговельних преференцій для України.

Правовласниками музичних творів у більшості випадків є юридичні особи — музичні та продюсерські компанії — і самі артисти, що ведуть діяльність як ФОП. Автори та виконавці пісень, яким спочатку належать авторські та суміжні права, на етапі просування своїх творів починають співпрацювати з музичною чи продюсерською компанією або паблішингом. Ці компанії беруть на себе організацію роботи з монетизації авторських прав й забезпечують юридичний супровід. У договорі артиста з музичною компанією прописано, що він передає свої права відповідній компанії, а компанія за свої послуги утримує певну частку (у відсотках) зароблених грошей.

Також існує схема, коли продюсер замовляє автору написання пісні і згодом знаходить для неї виконавця. У такому випадку автор і артист стають співробітниками продюсера, отримують гонорар за свою роботу і підписують угоду про передачу прав.

Способи, за допомогою яких правовласники монетизують музичний контент, такі:  

  • продаж цифрового контенту через інтернет-сервіси i Tunes, GooglePlay, Spotify й інші інтернет-платформи та стрімінгові сервіси;
  •  продаж контенту через мобільних операторів;
  •  гонорари за використання музики в рекламі та телепрограмах;
  •  роялті за публічне сповіщення — використання музики на радіостанціях і телеканалах;
  •  роялті за публічне виконання — використання музики у ресторанах, кафе, торговельних центрах тощо.

Наразі найбільший прибуток приносить продаж цифрового контенту. На другому місці за обсягами зборів — публічне виконання, за ним йдуть мобільний контент та використання треків у рекламі, на останньому місці — публічне сповіщення. Хоча в західному шоу-бізнесі все навпаки. Саме роялті, що сплачуються телеканалами, радіостанціями та кабельними операторами, складає знану частину прибутку правовласників.

Гроші від монетизації авторських прав розподіляються між правовласниками та артистами у співвідношенні, зафіксованому у договорі. В Україні склалася практика, коли музичні компанії утримують за свою роботу 30-50% грошей, а решту виплачують артистам.

Кошти від продажів цифрового та мобільного контенту правовласники отримують напряму від мобільних операторів та інтернет-сервісів. Роялті за використання музики у закладах торгівлі та послуг збирають організації колективного управління на підставі договорів з правовласниками. Раз на квартал ці організації розподіляють зібрані кошти на основі звітів користувачів музичного контенту і сплачують роялті правовласникам, які, в свою чергу, виплачують гроші артистам. Наприклад, УЛАСП 2017 р. виплатила своїм правовласникам 12,8 млн грн.

Загальний ринок роялті за публічне виконання в Україні становить близько 30 млн грн. на рік. Це надзвичайно мало; наприклад, у сусідній Польщі збори у 20 разів більші.

Скільки артист отримає за публічні види використання його творів, залежить від того, як часто вони лунають у різних закладах, і від того, наскільки у нього великий каталог. “Топові” українські артисти отримують за публічне виконання своїх творів 10-15-20 тис.грн. на рік, роялті початківців набагато менші.

Що стосується музики іноземних артистів, збори роялті за її використання здійснюють компанії “Світова музика”, Warner Music Ukraine і “КомпМюзікПаблішинг”, що представляють в Україні інтереси світових мейджорлейблів Sony Music, Warner Music, Universal — правовласників понад 70% західної музики. Суми, які ці компанії збирають в Україні, в кілька разів менші, ніж суми, що ці мейджорлейбли отримують з європейських країн.

Невеликі суми роялті як для українських, так і для західних артистів — це наслідок недосконалості законодавства і судової системи. Це призводить до того, що не всі користувачі музичного контенту платять за використання музики. Наприклад, у західному шоу-бізнесі одним з головних джерел монетизації авторських прав є роялті від кабельних операторів, тоді як в Україні ці компанії не платять за використання творів. Зараз з ініціативи УЛАСП у судах розглядаються позови до цих компаній, і, сподіваємося, це призведе до легалізації цього виду використання контенту.

Аби змінити теперішній стан речей, в Україні має бути побудована система, за якої будь-яке використання музики буде неможливим без виплати відповідної винагороди правовласникам. Адже ефективна і прозора система використання авторського права — це те, що забезпечить гідний рівень оплати творчості українських артистів, позбавить Україну тавра пірата #1 у світі й відновить торговельні преференції уряду США для української економіки.

Читайте також