Перейти к основному содержанию

“Обов’язок кожного громадянина — вимагати фіскальний чек”

пн, 04/02/2018 - 15:22

<p>Георг Мільбрадт, спеціальний посланник уряду Німеччини з питань реформування України в сфері управління та децентралізації</p>

У Посольстві Федеративної Республіки Німеччина в Києві 1 березня відбулася зустріч представників Української ради бізнесу (УРБ ) з Георгом Мільбрадтом — німецьким політиком, колишнім прем’єр-міністром Саксонії, спеціальним посланником уряду Німеччини з питань реформування України в сфері управління та децентралізації.

Уряд Німеччини, визнаючи важливість реформи в сфері децентралізації в Україні, призначив спеціального посланника з цих питань. Спільно з міжнародними донорами, асоціаціями та новими громадами, урядом України та Комітетом Верховної Ради з питань регіональної політики він підготував перелік законопроектів, які ВР повинна ухвалити цього року. Виступаючи на зустрічі, пан Мільбрадт, зокрема, зазначив, що 2014 р. Україна розпочала амбітну реформу в сфері децентралізації, яка передбачає реорганізацію адміністративно-територіального устрою країни. Першим важливим кроком стало стимулювання сіл та невеликих міст до утворення нових, більших за розмірами одиниць місцевого самоврядування, здатних виконувати завдання, які раніше належали до компетенції районних і обласних державних адміністрацій, а також центральних органів влади.

Цей об’єднавчий процес стимулюється значним фінансовим ресурсом: новостворені територіальні громади отримують у своє розпорядження 60% податку на доходи фізичних осіб, зібраного на їхній території. Це призвело до швидкого об’єднання громад. Всупереч очікуванням більшості міжнародних експертів, понад 30% сіл та невеликих міст вже об’єдналися у нові громади.

Наразі в Україні утворено понад 700 нових громад. Вони стають новими осередками комфортного бізнес-клімату та економічного зростання: голови нових громад швидко зрозуміли, що місцевий бізнес є найнадійнішим джерелом надходжень до місцевих бюджетів. Чим швидше зростає місцевий бізнес, тим більше надходжень до місцевих бюджетів. Цей простий принцип перетворює керівників нових громад на затятих захисників місцевого бізнесу.

Отже, реформа в сфері децентралізації у тому вигляді, в якому вона запланована в Україні, є дуже потужною та має значний вплив на український малий та середній бізнес. Але один малий чи середній бізнес в Україні не міг би розраховувати на особливу увагу й турботу на рівні районних і обласних державних адміністрацій або центрального уряду. У нових же громадах ситуація інша. Будь-який бізнес, навіть дуже малий, є для них важливим партнером та джерелом податкових надходжень. Нові органи місцевого самоврядування роблять усе можливе, щоб захистити місцевий малий та середній бізнес від бюрократичного свавілля. Іншими словами, щоб реформа в сфері децентралізації просувалася якомога швидше та щоб утворювалися нові громади по всій країні, які дбатимуть про інтереси місцевого малого та середнього бізнесу, це має стати власним інтересом вітчизняного малого та середнього бізнесу.

Георг Мільбрадт погодився дати ексклюзивне інтерв’ю для журналу БІЗНЕС співінвестору видання Олександру Громику, засновнику та президенту KTD Group — виробника побутової техніки Saturn.

— В Україні триває реформа в сфері децентралізації. На місцях залишається більше коштів, водночас проблема розпорядження ними не вирішена. Як результат, більшість коштів розміщуються на депозитах. Що би ви порадили місцевим громадам, представникам малого та середнього бізнесу з цього приводу?

— Має пройти час, поки все нормалізується й нові об’єднані громади почнуть працювати якісно. Я вважаю розміщення коштів на депозитах дуже великою помилкою, але я б не став акцентувати увагу на цьому. Мене більше цікавить інше — на що ці гроші будуть витрачені в подальшому. Щоб виник конструктивний діалог, щоб був нормальний розумний контроль, зараз важливіше налагодити контакт між об’єднаними громадами та представниками бізнесу. Оскільки після змін Податкового кодексу на місцях залишається 60% податку, що надходить від фізичних осіб — підприємців. Це саме той випадок, коли громадяни повинні сказати: “Стривайте, це ж наші гроші, гроші наших громадян”. Демократія ж означає і участь громадян. На рівні громад це набагато простіше впровадити. Є ще один аспект, який підтверджується статистично: у нових громадах прибуток, отриманий від податків, набагато вищий, ніж у тих, хто ще не об’єднався. Це означає, що процес почався і триває, хоча перші громади об’єдналися лише два роки тому.

— У нас об’єднані громади можуть розпоряджатися своїми грошима, однак лише в межах свого села. Вони не можуть ані розподіляти землю, яка знаходиться за його межами, ані впливати на її статус. Тобто тут, як і раніше, залишається централізація...

— Рішення земельного питання вимагає часу. У Німеччині ми його регулювали три-чотири роки. Якщо ми візьмемо власне процес децентралізації, то в різних сферах він буде просуватися різними темпами. Поки найбільше ми просунулися в питанні розподілу податків. В інших сферах процес не такий збалансований і демонструє нерівність темпів. Але цього навряд чи можна уникнути в такій активній фазі реформи, в якій знаходиться Україна. Зараз не можна сказати, що ми закриємо дорогу і відновимо рух за два роки. Адже необхідно перебудовувати дорогу, не зупиняючи рух. І це хороша ілюстрація нинішнього стану.

Є інша важлива проблема — ВР має визначити процедуру реорганізації районів. До реформи існувало близько 11 тис. різних рад на місцевому рівні. Після реформи має залишитися 1000-1500 громад. Також треба скоротити кількість районів з нинішніх 490. Якщо райони ставатимуть більшими і сильнішими, вони братимуть на себе більше обов’язків і завдань. Ідеться не про новий територіальний, а про новий функціональний устрій. Але це наступний крок, який слід зробити.

— Частина громадян України, особливо в східних областях, переймаються, що децентралізація може призвести до ще більшого сепаратизму. Наскільки виправдані такі побоювання?

— Ідеться про широкі права на місцевому рівні. На рівні міст і громад. Децентралізація не має жодного стосунку ані до федералізму, ані до сепаратизму. Самоврядування на місцевому рівні не має ніякого стосунку до сепаратизму, воно існує в усіх європейських країнах. Подивіться на досвід ваших сусідів. Польща, як і раніше, залишається дуже централізованою державою, але з добре розвиненим самоврядуванням на рівні міст, громад, повітів (аналогів ваших районів). Можна мати вкрай централізовану державу, але з розвиненим самоврядуванням на місцевому рівні. У Німеччині зовсім інша історія, зовсім інша структура. Тому немає абсолютно ніякого сенсу просто експортувати й імплементувати наш досвід сюди. Україна повинна знайти власне рішення, яке підходить саме їй.

— Вважається, що в Києві є хоч якісь структури, що борються з корупцією. А в районах можемо спостерігати жорстку спайку — голови районної адміністрації з прокуратурою, з міліцією, і тому гроші, які пішли вниз, спричинять ще більшу корупцію, адже там ця спайка ще міцніша і контролю менше.

— Я трохи інакше це бачу. Як свідчить міжнародний досвід, на локальному рівні боротися з корупцією набагато простіше, оскільки самі громадяни легше її розпізнають і можуть надати якийсь опір на місцях. І дуже правильно, якщо функція контролю буде все більше переходити до громадян. Тому дуже важливо, щоб на місцевих виборах до рад обирали правильних людей. Оскільки йдеться про їхні прибутки, їхні податки... Якщо відбуватимуться зміни в свідомості, то, відповідно, буде набагато простіше боротися з корупцією.Изображение удалено.

— Оскільки на зустрічі обговорювали питання касових апаратів, запитаю вас, як колишнього міністра фінансів Саксонії. Ви можете зустріти в центрі міста великий бутик, ювелірний салон або магазин преміального одягу, сумок, де буде товару на €5 млн. Якщо ви візьмете з собою кращого некорумпованого податківця на перевірку цього бутика, то з’ясується, що в ньому не видають касових, фіскальних чеків і не мають жодного документа про походження товару. Чи є в пакеті реформ пропозиції, які дозволять вивести цю частину економіки з тіні?

— Це передбачено в пропозиціях щодо реформ. Зараз поки немає законопроекту, але це передбачено. В Україні сам покупець повинен вимагати фіскальний чек. Це обов’язок кожного громадянина. Якщо я, скажімо, співпрацюю з цим нелегальним бізнесом, то, відповідно, теж повинен нести відповідальність за це. Є такий вислів в музиці: “Для танго потрібні двоє”...

— В Україні підготовлено законопроект, спрямований на те, щоб зацікавити громадян вимагати фіскальний чек, а другий законопроект дозволяє працювати на спрощеній системі оподаткування лише на ринках і тим, хто має торговельні площі до 20 кв.м. Чи підтримуєте ви такі ініціативи?

— Я не знаю, як зараз в Україні, але в Німеччині в усіх підприємців мають бути касові апарати. Єдине, що у дрібного пекаря це може бути необов’язково. Або в якоїсь продавчині, яка стоїть на ринку і продає овочі. Від неї поки не вимагається якихось документів, але в будь-якому випадку згодом це все одно буде. Але для початку треба робити найважливіші кроки, а потім вже йти далі. Мене влаштувало б, якби ми досягли 80% успіху, а не 100% одразу.

Читайте також