Перейти к основному содержанию

Довгобуд як доля: альтернатив інвестицій в нерухомість досить мало

пт, 08/07/2020 - 10:58

Марина Гуревич, експерт Urban Experts/NAI Ukraine

Останні події на ринку первинного житла негативно відбилися на довірі покупців. Проте, на сьогодні, альтернатив вкладення в цю нерухомість з метою чи інвестиції, чи покупки житла для себе, досить мало.

Прибутковість інвестування в житло досягає високі 20% річних. Але це можливо, тільки якщо вкладати на ранніх етапах будівництва і це є своєрідною премією за ризик. Цей різновид інвестицій був і залишається досить популярним серед приватних малих, середніх і навіть великих інвесторів і обчислюється кількома мільярдами доларів.

Затримка з введенням в експлуатацію великого обсягу нового житла в першій половині 2020 року може змусити інвесторів активніше шукати способи вкладення на ринку житла, що будується. Попит на первинці стимулюється й безвідсотковою розстрочкою від девелоперів, що робить більш ранню покупку за меншою ціною вигідною і для покупців квартир. 

Різке зростання якості архітектури житла, а також зростання вимогливості покупців до якості об’єкта залишає більшу частину вторинного ринку за бортом активного попиту. Це підтверджує стабільний рівень продажів забудовників. Низка сформованих економічних умов навряд чи дасть змогу попиту рости в короткостроковій перспективі, однак, істотного падіння ніхто не очікує.

Нині затримки здачі проекту до року стали практично нормою для ринку. У поєднанні з досвідом, брендом забудовника, правильною документацією такі проекти не можна вважати довгобудами. Уберегтися покупці можуть дотримуючись вже існуючих правил — вивчення забудовника і його діяльності, перевірки документації, умов інвестування, спілкування з іншими інвесторами, однак, ризики залишаються завжди.

Ситуація з двома компаніями — "Укрбуд" і "Аркада" показала, що криза може виникнути з будь-якої причини, а місто залишається сам на сам з великою кількістю інвесторів. І без втрат обох сторін проблему вирішити неможливо. Тому правильніше було б посилити контроль над обсягом проданого й побудованого девелоперами.

За оцінками забудовників, близько 50 ЖК в Києві і області призупиняли роботи на період карантину. Але вже в травні, робота була відновлена, ринок поступово відновлюється. Прогноз на 2020 рік: збереження темпів попереднього року до 15% зростання.

Гравці ринку відзначають відновлення продажів квартир після карантину на торішньому рівні. Забудовники, що працюють в сегменті котеджів, таунхаусів, дуплексів, відзначають підвищений попит на об'єкти, в порівнянні з минулим роком.

Беручи до уваги період локдауна, ми очікуємо, що сумарно за 2020 рік темп продажів збережеться на рівні 85% від 2019 року з подальшим відновленням зростання.

Читайте також

Відпочинок як бізнес: 5 порад для розвитку турагентства по франшизі

пн, 10/18/2021 - 14:07
На туристичному ринку зараз спостерігається ефект відкладеного попиту. У 2020 році через пандемію кількість турагенцій значно скоротилася. Так, за даними Державної служби статистики минулого року в нашій країні працювали 1109 турагенцій і 2306 турагентів, оформлених як ФОП, а ще у 2019 році таких було 1259 і 2644 відповідно.

ESG-тренди: декарбонізація – новий імператив для бізнесу

вт, 10/12/2021 - 12:18
На світовому  ринку залучення інвестицій з’являється новий імператив – вимога до компаній врахувати ESG-фактори у своїй бізнес-стратегії та надавати публічну звітність щодо виконання зобов’язань. 

Жіноче лідерство як ключовий фактор продовольчої безпеки

пт, 08/13/2021 - 10:10
Анна Бабіч, менеджер з корпоративних комунікацій у Центральній та Східній Європі компанії Corteva Agriscience

Навести лад у некомерційних закупівлях: за крок до стратегії

пн, 07/19/2021 - 17:32
Антон Шрамко, заступник директора, керівник напрямку консалтингу з закупівель та ланцюга постачань, KPMG в Україні

В Україні держава – великий споживач промислових товарів

пт, 06/25/2021 - 15:20
Денис Морозов, перший заступник Генерального директора ІНТЕРПАЙП

Корпоративне рефінансування – чому ставки 10-15% у гривні для бізнесу стають реальністю?

ср, 06/09/2021 - 10:10
Адріан Козловський, заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу, KPMG в Україні