Перейти к основному содержанию

На відстані двох рукостискань

чт, 12/23/2021 - 11:00

Фінансовий комітет ТПП України розпочав програму розбудови українських інвестиційних фондів

Комітет фінансового ринку при Торгово-промисловій палаті України кілька років тому заповзявся розширювати можливості вітчизняних компаній в залученні інвестицій. Для цього ми уважно дослідили, що є перешкодами інвестуванню українського бізнесу.

Що стоїть на заваді інвестиціям

На першому місці, безумовно, правова незахищеність власності. Рейдерство, свавілля контролюючих органів, складність притягнення до відповідальності порушників права власності або контрактів...

Глобальне рішення цієї проблеми лежить в площині конструктивних змін в судовій і правоохоронній системі. Способи досягнення цих змін — окреме завдання. Проте, і в існуючих умовах можна організувати захист інвестицій через колективний захист бізнесу. Втім, це — окрема тема для розмови.

Другою за значущістю перешкодою є нерозвиненість інфраструктури залучення і супроводження інвестицій. Саме на її подоланні зосередився наш комітет, адже цього можна домогтися силами самого бізнесу.

На українському фінансовому ринку ключову роль відіграють комерційні банки. Але інвестування не притаманне їхній діяльності, бо це не про кредити під надійне забезпечення. Інвестиції — це завжди ризик.

У світі фундаментом інфраструктури прямих капітальних інвестицій є інвестиційні фонди та компанії. Інші інституційні інвестори — страхові компанії та пенсійні фонди — інвестують здебільшого на відкритому фондовому ринку, адже їхнє завдання — мінімізація ризику вкладень. Тож фінансовий комітет розпочав програму розбудови українських інвестиційних фондів. Джерелами коштів для їхнього інвестування можуть бути закордонний ринок та кошти населення.

Армія інвесторів

Вже не одне десятиліття ми чуємо, що на руках українців збергається не менше $50 млрд — величезний інвестиційний ресурс. Завдання полягає в тому, щоб вибудувати та підтримати довіру наших співгромадян до інвестування в український бізнес. Воно не вирішується не те що за місяць, а навіть і за рік. Це постійна робота. За неї і взявся наш комітет.

Зрозуміло, що базою для інвестування коштів населення мають стати інвестиційні фонди, законодавство щодо яких в Україні вже достатньо напрацьоване. Тільки от створюватись і функціонувати такі фонди мають з урахуванням особливостей нашого ринку. Фінансовий комітет затвердив концепцію так званих регіональних інвестиційних фондів. Тобто тих, що і залучення, і розміщення коштів провадять в одній області або в кількох сусідніх. Ініціатором і патроном такого фонду виступає місцеве бізнес-об’єднання. Воно ж формує наглядовий орган, який затверджує інвестиційну політику фонду і контролює її виконання.

Фонд інвестує малий і середній бізнес, що так потребує доступу до фінансування, в тому регіоні, на який він орієнтований. Такий підхід підвищує надійність інвестицій. Адже реципієнти (отримувачі) інвестицій, зазвичай, достатньо відомі наглядовому органу, бо ведуть бізнес по сусідству. Часто їхні власники відомі членам цього органу максимум через два рукостискання. Тобто відповідальність реципієнтів інвестицій регіонального фонду визначається не тільки договором і законом, а й особистою репутацією власника серед оточуючих його людей. Інакше кажучи, на нього впливають “слабкі зв’язки”, які, однак, мають велику силу.

Отже, діяльність як самого фонду, так і проінвестованих ним підприємств, відбувається буквально на очах у наглядового органу і у самих вкладників фонду — місцевих мешканців. Це спрощує формування і підтримання довіри дрібних інвесторів. Ба більше, поступово нарощуючи активність і демонструючи свою життєздатність, такий фонд зможе залучати кошти з закордонного фінансового ринку.

Сьогодні це вже не теоретичні моделі. Перший такий регіональний фонд розпочав роботу у Тернопільській області з ініціативи місцевого об’єднання підприємців “Українська справа”. Для започаткування таких фондів в інших регіонах потрібна тільки ініціатива місцевих об’єднань підприємців. Комітет фінансового ринку завжди підтримає.

Допомога з закордону

Ще одне джерело капіталізації інвестиційних фондів в Україні — закордонний фінансовий ринок. Через міжнародні контакти ТПП наш комітет знайшов партнерів, які працюють на цьому ринку і готові сприяти залученню інвестицій в Україну. Їм зрозумілий механізм інвестування через українські інвестфонди.

В результаті кількарічних переговорів була розроблена і узгоджена інвестиційна програма Invest plan “Come On!”. Сама її назва підкреслює спрямованість програми на завдання, що випливають з доповіді Римського клубу з такою самою назвою. Програма значною мірою орієнтована на екологічність та інноваційність інвестпроєктів.

За цією програмою кошти з міжнародного фінансового ринку надходять в Україну для капіталізації низки інвестиційних фондів. Кожен з цих фондів орієнтований на інвестування фактично всіх галузей нашої економіки.

Для українських підприємств — ініціаторів проєктів інвесторами виступатимуть вже ці інвестфонди. Інвестиції надаються у форматі або венчурного фінансування — для стартапів, або Private Equity Investment (PEI) — для діючого бізнесу.

Формат PEI передбачає, що діюче підприємство отримує фінансування безпосередньо в капітал на певний термін. В програмі Invest plan “Come On!” — до 7 років і від $0,5 млн. При інвестуванні в капітал підприємства фонд отримує певну частку його корпоративних прав. Обсяг цієї частки визначається співвідношенням інвестованої суми та ринкової вартості підприємства, яка визначається оцінкою. В будь-якому разі, за програмою Invest plan “Come On!” ця частка має бути в межах 15-45% від усього капіталу.

Інвестиційний фонд не призначає відсотків дохідності для інвестованих підприємству коштів. Свою вигоду фонд отримує після закінчення терміну інвестпроєкту від продажу за ринковою ціною своєї частки в капіталі. Всі умови інвестування ще до його початку узгоджуються і вносяться в інвестиційний контракт, який підписують інвестиційний фонд і власники підприємства — ініціатора проєкту. В цьому контракті, зокрема, фіксується термін проєкту, а також хто матиме першочергове право придбання частки фонду в капіталі підприємства, коли фонд її продаватиме. Додатком до цього контракту є бізнес-план, який складає підприємство для отримання інвестицій.

Під час реалізації інвестиційного проєкту підприємство обов’язково створює наглядовий орган, до складу якого фонд, що надав інвестиції, делегує своїх представників. Повноваження такого органу узгоджуються в інвестиційному контракті та фіксуються у статуті підприємства. Головне його завдання — контроль за реалізацією бізнес-плану проєкту.

Практика свідчить, що згаданий бізнес-план є третьою перешкодою для отримання інвестицій українським бізнесом. Надзвичайно важко він дається менеджерам і власникам. Головну складність викликає аргументованість прогнозу виручки за період реалізації проєкту. Йдеться про аргументованість, яка спирається на показники ринкових досліджень. Реалізація програми Invest plan “Come On!” демонструє, що для багатьох саме аргументований бізнес-план є нездоланною перешкодою. Для її подолання наш комітет запросив учасників одного з найстаріших експертних об’єднань “Укрконсалтинг”. Вони готові надавати допомогу підприємствам у підготовці бізнес-плану для отримання інвестицій в межах програми Invest plan “Come On!”.

 

Олег Лиховид, голова Комітету фінансового ринку при ТПП України

Читайте також

Перехід від школи з теоретичними знаннями до школи компетентностей підтримують 67% українців: чому це важливо?

чт, 12/30/2021 - 10:42
Понад 67% громадян підтримують ідею необхідності реформування національної освіти та нововведення Нової української школи (НУШ).

На відстані двох рукостискань

чт, 12/23/2021 - 11:00
Фінансовий комітет ТПП України розпочав програму розбудови українських інвестиційних фондів

Азбука сильної команди

вт, 12/21/2021 - 17:00
Які складові роблять компанію успішною Dream Team, а її менеджмент — сильним? Тетяна Гончар, міжнародний бізнес-коуч рівня PCC, членкиня ICF, PhD, CEO “DCT”

Суспільні цінності та соціальне підприємництво в Україні

вт, 12/21/2021 - 10:50
Дмитро Козлов, член правління АТ НСТУ, виконавчий директор Асоціації професіоналів з управління персоналом HR FORUM

Як має змінитись роль HR, щоб відповідати сучасності та допомагати компаніям розвиватись?

вт, 12/21/2021 - 09:30
Ольга Прохоренко, HR-консультантка, консультантка з організаційного розвитку, фасилітатор, персональний та командний коуч, HR-ментор

Нові реалії внутрішніх комунікацій

пн, 12/20/2021 - 12:06
Тетяна Пашкіна, HR-експертка, HR-маркетологиня, тренерка з рекрутингу: "Історії забезпечують нас багатим досвідом без необхідності переживати насправді небезпечні ситуації".