Перейти к основному содержанию

Програма, що мала на меті створення нових робочих місць, стає основним каналом фінансування державою малого та середнього бізнесу

ср, 12/22/2021 - 08:53

Якщо говорити про роль держави у фінансуванні малого та середнього бізнесу, то, мабуть, наймасштабнішою у цьому напрямку можна назвати програму “Доступні кредити 5-7-9%”, участь у якій беруть вже 40 уповноважених банків.

За даними Міністерства фінансів Укранїни, з моменту старту зазначеної програми представники мікро-, малого та середнього підприємництва отримали від банків-учасників понад 28,1 тис. кредитів на загальну суму 74,9 млрд грн. З них 43,26 млрд грн було надано бізнесу як антикризові кредити. Не треба забувати також, що старт ініціативи “5-7-9%” майже співпав із початком першої хвилі пандемії. Тож ще 22,64 млрд грн кредитів було надано як рефінансування кредитів, які МСБ залучили раніше від комерційних банків. І лише 8,99 млрд грн підприємці отримали для реалізації інвестиційних проєктів.

Ахілесова п’ята

Саме у такій структурі портфеля кредитів “5-7-9%” полягає найслабкіше місце програми. За це її часто критикують фінансові експерти та банкіри.

Безперечно, надати бізнесу суттєву фінансову підтримку в умовах регулярних локдаунів було вкрай необхідно. І чиновники швидко це й зробили, перекинувши наявні ресурси на ці цілі. Втім, не варто також забувати, задля чого створювалася зазначена програма доступного кредитування. Так, про це зараз вже мало хто згадує, але від початку вона була спрямована на те, щоб підтримати інвестиціями насампред розвиток бізнесу та створення додаткових робочих місць. Ба більше, від того, скільки додаткових робочих місць буде створено у разі реалізації заявленого проєкту, залежала й ціна кредиту — саме цю умову активно просували як позитивну складову ініціативи. І з цим важко було сперечатися. Втім, сталося не так, як гадалося...

Як бачимо, левова частка коштів за програмою пішла на латання ковідних “дірок” на балансах підприємців — поповнення обігових коштів та гасіння попередніх дорогих кредитів від комерційних банків. До того ж програму, як один з небагатьох реально працюючих механізмів фінансування МСБ, почали підганяти під різні ситуативні задачі, як-от під розвиток аграрного бізнесу, розвиток доступної іпотеки тощо.

Але хай там що, така її функція — це набагато краще, ніж якщо б держава взагалі не переймалася проблемами бізнесу.

Далі буде

Тож програма “Доступні кредити 5-7-9%” лишається серед пріоритетів Мінфіну, як і загалом державна підтримка розвитку сектору МСБ. У проєкті Державного бюджету-2022 на реалізацію бюджетної програми “Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва”, в межах якої здійснюється фінансування програми “Доступні кредити 5-7-9%”, передбачено 3 млрд грн. Ця сума включає в себе кошти на програму “Доступна іпотека 7%”. На думку чиновників, це дозволить ще 20 тис. підприємців отримати підтримку для розвитку.

При цьому законотворці продовжують змінювати та підлаштовувати роботу цього механізму фінансування. Зокрема, нещодавно на Урядовому порталі була оприлюднена постанова Кабміну від 21 жовтня 2021 р. “Про внесення змін до постанов Кабінету міністрів України від 24 січня 2020 р. #28 і 29”, розроблена Мінфіном для залучення ще більшої кількості учасників до держпрограм “Доступні кредити 5-7-9%” та “Доступна іпотека 7%”.

Відповідно до прийнятих змін, до програми “5-7-9%” долучено фізосіб-підприємців з річним доходом до 50 млн грн, які зможуть отримати пільгові кредити за ставкою 12% річних до 1 млн грн без застави. Причому кредит може бути забезпечено поручительством.

Також чиновники спростили процедуру взаємодії програми “5-7-9%” з регіональними програмами підтримки та розвитку МСБ. Передбачається, що запропоновані механізми співпраці Фонду розвитку підприємництва з місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування збільшать обсяг допомоги підприємствам малого та середнього бізнесу за межами Києва та найбільших міст України.

Внесено постановою і зміни до порядку здешевлення іпотечних кредитів. Насамперед, скасовано строкові обмеження для нерухомого майна (крім об’єктів нерухомості в обласних центрах із чисельністю населення більше 1 млн, що мають бути прийняті в експлуатацію або реконструйовані не раніше ніж протягом 10 років). Водночас збільшено ліміт можливого перевищення площі предмета іпотеки з 20% до 40% від нормативної площі, яка оплачується позичальником самостійно. Постановою також запроваджено державну программу фінансового лізингу для МСБ.

Учасники програми

Від самого початку переважна більшість оглядачів відводила держбанкам — Ощадбанку, ПриватБанку, Укрексімбанку й Укргазбанку — провідну роль у просуванні програми “5-7-9%”, проте зараз ми бачимо, що найбільший обсяг фінансування за цими кредитами надали Райффайзен Банк та ПУМБ. Водночас Укргазбанк та Укрексімбанк взагалі опинилися у кінці першої десятки учасників за обсягом її фінансування.

Якщо обсяг надання антикризових кредитів розподілився більш-менш рівномірно, то найбільші обсяги кредитів на рефінансування боргів надали підприємцям Райффайзен Банк, ПУМБ, ПроКредит Банк та Креді Агріколь Банк.

А от найпомітніші обсяги кредитів на інвестиційні цілі спостерігалися на початку грудня якраз у держбанків.

Це не завжди складно

Говорячи про інвестиційні кредити та створення нових робочих місць, ми часто уявляємо собі складні масштабні проєкти. Проте дуже часто йдеться про досить прості у реалізації речі. Якщо ознайомитися з історіями позічальніків, можна побачити багато прикладів маленьких, але дієвих кроків. Наприклад, велика кавомашина для кафе може коштувати до пів мільйона гривень. При цьому її встановлення автоматично створює два робочих місця для барист, які будуть працювати у дві зміни. Саме на такі, зрозумілі та практичні речі, насамперед й розраховано фінансування за програмою “5-7-9%”, і за словами самих позичальників, отримати ці кредити вже не так і важко. Так, звичайно, треба подати заявку, зняти невеличке відео про свій бізнес та надати план щодо його розвитку, власне, на що підуть гроші, — от і все. Фактично, якщо банку все зрозуміло і документи у порядку, кредит можна отримати протягом лічених днів. Тож, шановні підприємці, думайте, вирішуйте та розвивайтеся!

 

 

Читайте також

Платити податки легко – коли платиш з «Приват24 для бізнесу»

вт, 01/25/2022 - 10:52
ПриватБанк запускає сервіси, що спрощують бізнесу розрахунки з бюджетом

Бізнес готовий виходити з тіні та потребує грошей на розвиток

ср, 12/22/2021 - 09:09
З численних ток-шоу та програм новин ми чуємо про те, що криза не минає, хвилі поширення COVID-19 у світі завдають економікам країн дедалі більшої шкоди, і що в Україні немає стабільності ні у питаннях економіки, ні у питаннях безпеки тощо.

Програма, що мала на меті створення нових робочих місць, стає основним каналом фінансування державою малого та середнього бізнесу

ср, 12/22/2021 - 08:53
Якщо говорити про роль держави у фінансуванні малого та середнього бізнесу, то, мабуть, наймасштабнішою у цьому напрямку можна назвати програму “Доступні кредити 5-7-9%”, участь у якій беруть вже 40 уповноважених банків.

ОТП Банк — універсальний банк, який однаково добре працює з усіма сегментами ринку

вс, 12/19/2021 - 12:50
Ольга Волкова, директорка департаменту продажів середнім та малим корпоративним клієнтам ОТП Банку

Банки активно використовують партнерські програми для покращення умов кредитування аграріїв

вс, 12/19/2021 - 12:46
Нині банки використовують усі наявні можливості у боротьбі за аграрних клієнтів, адже останні лишаються чи не найбажанішими клієнтами. Агровиробники найменше постраждали від коронакризи, а їхня продукція продовжує користуватися попитом.

Банківські продукти та сервіси повинні відповідати очікуванням та запитам клієнтів, — Сергій Магдич

пт, 12/17/2021 - 14:40
БАНКІР РОКУ. Сергій Магдич, заступник голови правління з корпоративного бізнесу ПУМБ