Перейти к основному содержанию

Людина проти штучного інтелекту, або Які функції HR не здатні замінити машини

вт, 12/21/2021 - 10:10

Довіра до інноваційних рішень з боку людства росте із року в рік. А з “накриттям” локдауну і вимушеним переходом в онлайн — й поготів.

Нам усім довелося оточити себе такою кількістю технологій, що подальше професійне життя без них вже складно уявити. Зокрема, опитані Oracle в 13 країнах майже 15 тис. працівників зазначили, що готові довірити штучному інтелекту складання власної кар’єрної траєкторії. 85% — довірили б машині визначити своє місце у професійній царині. А 75% готові дослухатися до профорієнтаційних порад штучного інтелекту.

Цікаво, що дослідження KPMG щодо майбутнього HR, проведене ще у доковідні часи, засвідчило: троє з п’яти опитаних HR-директорів вважали, що їхня функція зазнає змін саме внаслідок розвитку технологій. Ковід лише прискорив цю трансформацію.

І якщо до промислової та сервісної робототехніки людство вже звикло, машина замість людини в царині управління персоналом — це доволі новий тренд. HR-департаменти, наприклад, вже активно використовують технології для збільшення ефективності працівників: кількісні методи оцінки, комплексні атестації. В окремих випадках застосунки спроможні відсортувати резюме та провести перші інтерв’ю. 70% HR, за даними нещодавного опитування LinkedIn, вже вважають онлайн-рекрутинг стандартом. 

“Ми змінили паперові оголошення на чат-боти, месенджери, Boolean-запити та інші інструменти не просто задля пошуку та комунікації з кандидатами, а буквально для “видобування їх з-під землі”, — ділиться досвідом Тетяна Пашкіна, експертка ринку праці. — Рекрутери відслідковують інформаційний слід потенційно цікавих роботодавцям кандидатів. Зрозуміло, ринок пропонує нові рішення у цій галузі — цілі програмні комплекси з пошуку та збереженню інформації про кандидатів у формі упорядкованих баз”.

Тож прогрес не стоїть на місці. І ось вже штучний інтелект не просто працює пліч-о-пліч з живими людьми та “винаймає” їх на роботу, а й нараховує їм зарплату, прогнозує, хто складає плани про звільнення тощо. Роботи настільки “олюднили” собою функцію з управління людьми, що останні забили на сполох. Профспілки Великобританії, наприклад, закликають удосконалити трудове законодавство саме через те, що AI в корпораціях приймає ризикові рішення щодо скорочення штату, розподіляє навантаження, моніторить продуктивність.

Нахил у бік діджиталізації зробив очевидними два помітних тренди в галузі.

Перший — поява вузькопрофільних фахівців в HR. Очікується, що вже незабаром класифікатори професій поповняться:

  • аудитором з упередженості алгоритмів;
  • фасилітатором комунікацій між людьми та чат-ботами;
  • менеджером з добробуту працівників тощо.

До речі, остання з майбутніх професій свідчить саме про наявність другого тренду в HR — формування корпоративної культури через призму людиноцентричності. Торік ми вже писали про те, що пандемія примусила організації поглянути на людей, які в них працюють, як на головний ресурс для досягнення ефективності. За цей рік ця тенденція лише поглибилась. Робота з персоналом — це ж не лише про відбір, оцінку та навчання. Це — про пошук талантів. Настає час “масової унікальності”, коли головним джерелом створення цінностей стають неуніфіковані навички та творчі здібності. Тому головним резервом продуктивності праці стануть увага до розвитку талантів. Недарма компанії вже змінюють назви власних департаментів з HR на People&Culture. Адже штучний інтелект візьме на себе рутинну роботу саме для того, щоб людина сконцентрувалася на важливіших речах, де технології не впораються.

Наталія Власенко

Читайте також

До чого має бути готовий HR-фахівець сьогодні, щоб не програти завтра

ср, 12/22/2021 - 11:09
Нові терміни, нові форми — все це підкреслює, що світ назавжди став іншим. Отже, що вже зараз ми маємо змінити чи впровадити в напрямку управління людьми, щоб відповідати новому світу та впоратись з викликами? Що HR-фахівцям треба розвивати в собі та в компаніях?

Співробітник має відчувати себе важливою ланкою командної роботи, — Ірина Карасьова

вт, 12/21/2021 - 12:30
Ірина Карасьова, HR-директорка компанії SAT

Нашими пріоритетами залишаються безпека та добробут людей, — Анна Добринець

вт, 12/21/2021 - 11:30
Анна Добринець, People&Culture директор “Імперіал Тобакко” в Україні

Людина проти штучного інтелекту, або Які функції HR не здатні замінити машини

вт, 12/21/2021 - 10:10
Довіра до інноваційних рішень з боку людства росте із року в рік. А з “накриттям” локдауну і вимушеним переходом в онлайн — й поготів.

Шлях подолають гнучкі: як компаніям “облаштувати” власне місце у новому job-світі?

пн, 12/20/2021 - 12:15
Гнучкий графік, гібридний формат, часткова зайнятість, проєктна робота… Компаніям, які прагнуть залучити та утримати кращих з кращих співробітників, варто навчитись швидко жонглювати різноманітними формами зайнятості залежно від потреб персоналу.

Як виростити управлінця всередині компанії: досвід холдингу TECHIIA

вс, 12/19/2021 - 12:55
TECHIIA — міжнародний холдинг з українським корінням. У його складі більше 10 бізнес-проєктів і понад 1 тис. співробітників. До бізнес-портфеля компанії входять IT-продукти та сервіс, кіберспорт, створення мерчендайзу та безпілотників.