Перейти к основному содержанию

Трансформація шляхом глибокої диверсифікації. “Октава Капітал”

вс, 12/19/2021 - 12:24

“Октава Капітал” вважає диверсифікований портфель активів найкращим захистом від “чорних лебедів”. Тетяна Андріанова, СЕО “Октава Капітал”.

Що об’єднує розсадник декоративних рослин, аутсорсингову компанію та постачальника цифрових рішень для банків та ритейлу? Один інвестор — компанія “Октава Капітал”. Заснована у 2009 р., наразі вона об’єднує у єдину групу чимало компаній: Octava Defence, Nota Group, Megatrade, Compass FM, Avtor, Accord Group, Travel Centre Trime, MegaPlant, Compass Engineering, WM Group тощо. Всі компанії групи мають достатньо різні сфери діяльності та компетенції. Чи є така стратегія розпорошенням фокусу, чи, навпаки, благом у наші турбулентні часи?

Справа принципів

Інвестиційна стратегія “Октава Капітал” на рівні холдингу передбачає довгострокові інвестиції в технологічні проєкти. Компанія ретельно відбирає проєкти для вкладення з точки зору довгострокової життєздатності бізнеса. СЕО “Октава Капітал” Тетяна Андріанова запевняє, що такий підхід убезпечує від спекулятивних короткострокових інвестицій, наприклад, у хайпові напрямки або проєкти, метою яких є задоволення чиїхось амбіцій.

Натомість компанія фокусується на інвестуванні в команди. “На сьогодні, у світлі соціально відповідального бізнесу, ми вважаємо, що накопичений досвід і інвестиційний підхід до прийняття управлінських рішень базується на тому, що ми намагаємося інвестувати в команди, в людей”, — каже Тетяна Андріанова. При цьому перевага віддається командам, які вже ведуть бізнес у секторі, сегменті або напрямку, який вважається перспективним. Проте бувають випадки, коли команда не показує високі бізнес-результати тільки через те, що час для такого напрямку або технології ще не настав. Якщо “Октава Капітал” розуміє, що команда ефективна та її бізнес має шанс “злетіти”, тоді інвестує у таку команду.

Не тільки гроші

Завдяки різноплановому досвіду холдингу — організаційному, управлінському, інвестиційному — “Октава Капітал” інвестує у нові компанії та команди не тільки фінанси, але й управлінський та організаційний досвід. Це також можуть бути додаткові технології, знання, бізнес-моделі, які показали свою ефективність в інших проєктах.

Тому одним з критеріїв “Октава Капітал” до співпраці з командами є їхня відкритість до обміну досвідом. Вкладаючи капітал у вигляді коштів і ноу-хау, компанія хоче отримати можливість бачити, яким чином ці інвестиції використовуються. Це відбувається шляхом щоквартальної оцінки ефективності через комітети, наради та стратегічне планування.

Вектори розвитку

Інвестуючи, “Октава Капітал” прагне обирати проєкти реального сектору економіки, які є перспективними для України та глобального світу загалом. Це компанії ІТ та high-tech компанії, біотехнології, компанії екологічного спрямування, які турбуються про довкілля, та інші.

Вона є прихильником тих компаній, які створюють додаткову вартість, і між двома схожими проєктами завжди обирає для інвестування той, що потенційно генеруватиме більшу. Проте, якщо у фаундера є цікава, з його точку зору, ідея чи проєкт, він завжди може звернутися до "Октава Капітал", взяти участь у пітчингу та отримати рекомендації щодо впровадження чи інвестицію за моделлю Smart money.

Минули ті часи, коли гроші були головною метою бізнесу. Натомість настав час, коли людство почало усвідомлювати свою відповідальність за те, що відбувається навколо, за спадок, який ми залишаємо після себе. Це пов’язано не тільки з такими глобальними міжнародними ініціативами, як популяризація соціальної відповідальності Організацією економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), зокрема щодо відповідального ведення бізнесу, чи Цілі сталого розвитку ООН, які активно інтегрує Україна. І не тільки з пандемією чи вступом в еру Водолія. Але щось розворушилося у суспільній та індивідуальній свідомості, що призвело до точки неповернення, коли бізнес більше не може керуватися правилами та цінностями, які сповідувалися раніше, і не може не дбати про вплив своєї діяльності на навколишнє середовище, суспільство та управління.

Робота на користь соціуму, з мінімальним шкідливим впливом на довкілля, з використанням найкращих практик корпоративного управління — це новий бізнес-тренд. Зрозуміло, якщо компанія у своїй діяльності керується такими підходами, то вона враховуватиме їх і при ухваленні рішень про інвестування. І тут йдеться не тільки про перспективність бізнесу в контексті його експорту чи міжнародного партнерства. Річ у тім, що вже сьогодні на особистісному рівні покупці стали усвідомленішими, і перш ніж купити машину або забронювати номер у готелі, вони все частіше зважають те, наскільки екологічно (у всіх сенсах цього слова) створювався цей продукт, — Тетяна Андріанова.

Синергія працює

“Октава Капітал” диверсифікує портфель активів та інвестує у компанії, що мають найбільші перспективи росту. Водночас компанія створює ефект синергії внаслідок розвитку бізнесів, дотичних до основного. Йдеться про бізнеси, які взаємно підтримують і допомагають розвиватися один одному.

Серед найуспішніших проєктів із потенціалом до подальшого розвитку, наприклад, можна назвати Accord Group. Це перша спеціалізована компанія, яка надає digital-послуги для банків та ритейлу. Крім основної діяльності, Accord Group є також амбасадором інноваційної освіти — засновником бренду STEAM lab, що допомагає оснащувати STEM-класи у школах України.

Не менш успішною є компанія Nota Group. Вона надає комплексний супровід усіх бізнес-процесів на аутсорсингу за основними напрямками: фінансове, бухгалтерське і кадрове обслуговування, юридичний супровід та управлінський консалтинг.

MegaPlant — абсолютно інший напрямок. Це найбільший в Україні розсадник декоративних рослин для зовнішнього озеленення, що здатен реалізовувати проєкти в концепції “від одного дерева — до парку”, гарантуючи високу якість однотипного посадкового матеріалу великими масивами. Компанія постачає рослини в усі міста та ОТГ України, в тому числі озеленяючи території закладів освіти та суспільні простори громад. “Октава Капітал” вважає цей проєкт своїм внеском в екологію, в суспільно значущі проєкти для покращення життя тут і сьогодні.

Захист від “чорних лебедів”

У сучасному кризовому світі деякі сектори сповільнюють розвиток або йдуть у “мінус”. Втім, існують й інші, прибуткові. Структура управління “Октава Капітал” побудована таким чином, що кожна компанія є важливою складовою інвестиційного портфеля. В цілому група компаній працює як єдиний складний механізм з високим рівнем диверсифікації бізнесів. Це її свідомий вибір, і це доведено працює.

Поява екстремальних ситуацій на ринку, так званих “чорних лебедів”, впливає або на весь ринок, або лише на окремий сегмент. І тому в “Октава Капітал” вважають диверсифікацію та підходи антикрихкими. Така інвестиційна політика базується на досвіді, який група накопичувала протягом останніх 20-30 років. “Досвід минулого закладено у наше успішне майбутнє”, — переконана Тетяна Андріанова.

Читайте також

Електронні бібліотеки для бізнесу

пт, 12/24/2021 - 10:22
Корпоративні знання + лояльність співробітників та клієнтів

Час робити сміливий крок вперед та будувати екосистемний бізнес, — Юрій Кривошея

пт, 12/24/2021 - 09:15
Юрій Кривошея, президент та керуючий партнер інвестиційно-девелоперської компанії “Торонто-Київ”, співзасновник національної книжкової платформи Yakaboo, переконаний, що організаціям варто розпочинати будувати екосистеми, ставитися до своєї суспільної місії не як до статті витрат, а змінювати ДНК самого бізнесу. І тоді бізнес не тільки отримає прибуток, а й змінить країну.

Finmap: всі бізнес-фінанси на одній мапі

ср, 12/22/2021 - 14:45
Спростити облік грошей допоможе сервіс з фінансового обліку

UCloud: в передчутті великих зрушень

вс, 12/19/2021 - 12:33
Кожен з аспектів розвитку компанії нині напряму залежить від ІТ. А за всіма звершеннями у 2022-му в ІТ-секторі стоятимуть хмарні технології. Gartner прогнозує, що хмарні платформи стануть основою для більш ніж 95% цифрових ініціатив до 2025 р., порівняно з менш ніж 40% у 2021-му.

Трансформація шляхом глибокої диверсифікації. “Октава Капітал”

вс, 12/19/2021 - 12:24
“Октава Капітал” вважає диверсифікований портфель активів найкращим захистом від “чорних лебедів”. Тетяна Андріанова, СЕО “Октава Капітал”.

Особливості національної Tech-індустрії

вс, 12/19/2021 - 12:20
Вітчизняний ринок інформаційних технологій та телекомунікацій набирає обертів завдяки стрімкому зростанню попиту бізнесу