Перейти к основному содержанию

Особливості національної Tech-індустрії

вс, 12/19/2021 - 12:20

Вітчизняний ринок інформаційних технологій та телекомунікацій набирає обертів завдяки стрімкому зростанню попиту бізнесу

Технології вже змінюють бізнес-реальність і впливають на глобальну економіку, стаючи її драйвером. Українська IT-індустрія активно розвивається і робить свій суттєвий внесок у цифрову трансформацію, зміцнюючи технологічні позиції країни на світовій арені. Серед іншого, зростає й експорт IT-послуг — за підсумками 2020 р. він приніс в українську економіку понад $5 млрд та склав 8,3% у загальному експорті послуг. Всього у період 2016-2020 рр. завдяки IT Україна отримала понад $16 млрд експортних надходжень.

За даними, зібраними компанією Beetroot, найбільша частка клієнтів української ІТ-галузі припадає на США, Німеччину, Нідерланди, Швецію та Великобританію. Понад 100 компаній зі списку Fortune 500 обрали послуги саме українських IT-підприємств, зокрема такі гіганти, як Samsung, Siemens, Google тощо. Крім того, Україна — у топ-рейтингу країн для офшорної розробки програмного забезпечення.

Перспективи національної ІТ-індустрії очевидні, але є багато питань щодо її здатності втримати взятий темп і спроможності держави забезпечити передумови для цього.

Стимулювання галузі

Однією з найважливіших подій на українському ІТ-ринку у 2021 р. стало прийняття Закону “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”, який запровадив спеціальний правовий режим “Дія Сіті” для вітчизняної сфери інформаційних технологій.

Відтепер ІТ-компанії за бажання можуть стати резидентами “Дія Сіті” та отримати спеціальні пільгові умови ведення бізнесу в Україні (це стосується як вітчизняних, так і іноземних підприємств). Серед основних переваг “Дія Сіті” — зниження податкових ставок. Зокрема, для компаній-резидентів передбачено зниження податку на дохід фізичних осіб з 18% до 5%, військового збору — з 1,8% до 1,5%, податкова знижка (з ПДФО) на суму інвестицій в українські стартапи, внесок ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати тощо. Для повноцінного запуску “Дія Сіті” необхідне прийняття деяких додаткових підзаконних актів, в тому числі змін до Податкового кодексу, тож він очікується наприкінці 2021 р. або на початку 2022 р.

Щоб протистояти можливим зловживанням, до компаній, які претендують на резиденство “Дія Сіті”, існує ряд вимог. Наприклад, підприємство має бути зареєстрованим в Україні та здійснювати діяльність виключно відповідно до видів, зазначених у законі. Також компанія повинна мати реальний штат співробітників, середня зарплата яких складає €1200 на місяць за курсом НБУ. А частка експорту товарів або послуг підприємства має сягати не менше 70% у загальній структурі доходів. Такі заходи, на думку авторів документа, захистять “Дія Сіті” від недобросовісних компаній, шахраїв та від ухилення від сплати податків.

За підрахунками Міністерства цифрової трансформації, що було ініціатором впровадження програми, обсяг ІТ-ринку завдяки “Дія Сіті” має збільшитися вдвічі: з поточних $6 млрд до $12 млрд. Крім того, до 2025 р. у міністерстві прогнозують збільшення кількості робочих місць у галузі до 450 тис., а також заявляють про щорічне зростання IT-сектору після запуску проєкту на рівні 100-200%.

Кадровий голод

У 2021 р. Україна не тільки зберегла, а й зміцнила свої провідні позиції у списку країн, що надають послуги ІТ-аутсорсингу. У цій сфері вона входить до топ-10 багатьох рейтингів і вважається найкращою аутсорсинговою країною Східної Європи (Польщу, що теж є лідером цієї галузі, зазвичай відносять до Центральної Європи).

Фахівці відзначають, що українська ІТ-спільнота відома працьовитістю та освіченістю при не найвищих фінансових апетитах, що робить розробку програмного забезпечення в Україні вигідною з економічної точки зору. До того ж 80% українських айтішників володіють англійською (47% з них вільно), що полегшує бізнес-процеси та комунікацію з ними. Загалом в Україні налічується більше 200 тис. технічних спеціалістів та 4 тис. компаній.

Проте слід зазначити, що як й минулого року, цьогоріч в Україні спостерігається відчутний кадровий голод на ринку інформаційних технологій. “IT-індустрія щороку зростає на 25-30%. Маємо інформацію, що в нас нестача від 50 до 100 тис. висококваліфікованих кадрів”, — повідомив на конференції IT Education Boost, що відбулася у жовтні цього року, віцепрезидент IT Ukraine Association, керівник освітніх програм компанії Sigma Software Максим Почебут.

Причини кадрового дефіциту різні. Серед них називають неспроможність українських ВНЗ випускати достатню кількість кваліфікованих інженерів; полегшення працевлаштування у закордонних компаніях; підвищення складності проєктів; робота на фрілансі тощо. “Хороших спеціалістів не вистачає. Через низьку якість навчання у вузах та на значній частині курсів багато хто просто не вміє програмувати”, — вважає засновник акселератора IT-banda Григорій Грудій.

Кількість вакансій в ІТ-галузі наразі суттєво перевищує попит. Наприклад, в середині літа на порталі Djinni — відомому українському ресурсі для пошуку роботи ІТ-фахівцями — співвідношення вакансій до кандидатів складало 1 до 1,4. Тобто на одного кандидата було майже півтори вакансії. Ба більше, вже у листопаді на цьому порталі було опубліковано 32 тис. вакансій, що на 10% більше, ніж у жовтні.

Водночас зростають у галузі і зарплати. За даними DOU, за перше півріччя 2021-го медіанні оклади розробників виросли на 20%, тестувальників — на 23%, інших спеціалістів — на 10-15%.

Отже, попит на ІТ-фахівців збільшується. Така тенденція зрештою може призвести до проблем у компаніях, які через нестачу фахівців не зможуть вчасно реалізовувати проєкти та виконувати контракти. З іншого боку, високі зарплати стимулюватимуть переходити у ІТ людей з інших галузей, що може частково вирішити цю проблему. Одним з виходів є також залучення іноземних ІТ-фахівців. Зокрема, минулого року в Україну переїхали близько 2 тис. білоруських ІТ-фахівців. А у 2021 р. уряд встановив квоту на працевлаштування майже 6 тис. висококваліфікованих іноземних спеціалістів.

Телеком: розвиток 4G та попит на бізнес-послуги

Цьогоріч велика трійка провідних телеком-операторів України зосередила зусилля на розширенні покриття стандарту зв’язку 4G по території країни. Складність цього процесу полягає в тому, що покриття останніх 10% території коштує значно дорожче, ніж основної частини країни. Адже ці останні відсотки знаходяться у важкодоступній або слабо заселеній місцевості, тож для створення відповідної інфраструктури та її обслуговування необхідно значно більше коштів.

Станом на кінець року компанія Київстар забезпечує цей стандарт зв’язку на території, де проживає 90% населення країни. Також покриття 4G від Київстар охоплює приблизно 90% основних автомагістралей. При цьому наразі в мережі компанії 16,6 млн абонентів мають смартфони з підтримкою 4G, а 11 млн з них користуються зв’язком четвертого покоління. Також в компанії відзначають, що за останні два роки трафік у сільській місцевості зріс приблизно втричі та практично зрівнявся із міським.

У компанії lifecell також відзначають зростання активної абонентської бази 4G-користувачів. У ІІІ кварталі 2021 р. вона збільшилася на 40% і склала 71% від загальної кількості користувачів інтернет-послуг. У компанії також зазначили, що збільшення кількості користувачів зв’язку четвертого покоління сприяло збільшенню споживання трафіку, що зросло на 14%.

Щодо впровадження 5G-зв’язку, то у 2021 р. в Україні з’явилася перша зона із таким покриттям — 5G Lab у київському UNIT.City. Її запуск — спільний проєкт інноваційного парку, Міністерства цифрової трансформації, оператора Vodafone Україна та Huawei Ukraine. Протестувати зв’язок п’ятого покоління можуть усі охочі за попереднім записом. Що ж до повноцінного запуску мереж 5G, то оператори роблять обережні прогнози на наступний рік, адже значно реалістичнішим в цьому плані виглядає 2023-й. Тендер на видачу ліцензій з користування радіочастотами 5G-зв’язку вже декілька разів переносився, тепер його очікують у лютому 2022 р., проте конкурс з надання радіочастотного ресурсу для запуску 5G може відбутися у травні 2022 р.

Оператори відзначають також зростання доходів у корпоративному сегменті. Vodafone Україна, наприклад, відзвітував про суттєве збільшення попиту на послуги на базі інтернету речей. За минулий рік кількість користувачів таких послуг компанії зросла на 30%. Вони мають великий попит у сфері роздрібної торгівлі, безпеки, фінансів, транспорту, логістики та комунальних послуг. У Київстар продажі послуг та сервісів, пов’язаних із віддаленим робочим місцем, цьогоріч зросли на 132% проти 2020 р. Суттєво збільшилися й доходи від продажів хмарних рішень послуг на базі великих даних (Big Data). Все це свідчить про стрімкий ріст попиту українського бізнесу на інноваційні рішення та продукти.

Владислав Маринович 

Читайте також

Електронні бібліотеки для бізнесу

пт, 12/24/2021 - 10:22
Корпоративні знання + лояльність співробітників та клієнтів

Час робити сміливий крок вперед та будувати екосистемний бізнес, — Юрій Кривошея

пт, 12/24/2021 - 09:15
Юрій Кривошея, президент та керуючий партнер інвестиційно-девелоперської компанії “Торонто-Київ”, співзасновник національної книжкової платформи Yakaboo, переконаний, що організаціям варто розпочинати будувати екосистеми, ставитися до своєї суспільної місії не як до статті витрат, а змінювати ДНК самого бізнесу. І тоді бізнес не тільки отримає прибуток, а й змінить країну.

Finmap: всі бізнес-фінанси на одній мапі

ср, 12/22/2021 - 14:45
Спростити облік грошей допоможе сервіс з фінансового обліку

UCloud: в передчутті великих зрушень

вс, 12/19/2021 - 12:33
Кожен з аспектів розвитку компанії нині напряму залежить від ІТ. А за всіма звершеннями у 2022-му в ІТ-секторі стоятимуть хмарні технології. Gartner прогнозує, що хмарні платформи стануть основою для більш ніж 95% цифрових ініціатив до 2025 р., порівняно з менш ніж 40% у 2021-му.

Трансформація шляхом глибокої диверсифікації. “Октава Капітал”

вс, 12/19/2021 - 12:24
“Октава Капітал” вважає диверсифікований портфель активів найкращим захистом від “чорних лебедів”. Тетяна Андріанова, СЕО “Октава Капітал”.

Особливості національної Tech-індустрії

вс, 12/19/2021 - 12:20
Вітчизняний ринок інформаційних технологій та телекомунікацій набирає обертів завдяки стрімкому зростанню попиту бізнесу