Перейти к основному содержанию

Потреба в оптимізації витрат на енергоресурси стимулює впровадження “зелених” технологій, — Родіон Морозов

пт, 12/17/2021 - 13:35

БАНКІР МСБ. Родіон Морозов, заступник голови правління, “Укргазбанк”

— Під час проведення світового екологічного форуму представники фінансового сектору заявили про необхідність перебудови світових фінансів під потреби “зеленої” економіки та досягнення вуглецевої нейтральності. Чи є в Україні можливості активно впроваджувати такі проєкти?

— Якщо говорити про фінансову систему загалом — пропозиція завжди визначається попитом. Попит на продукти, які пов’язані з виконанням міжнародних угод щодо екологічних напрямків, є. Мова, насамперед, про економію ресурсів у бізнесі. По суті, в ефективному їхньому використанні — вигода. Адже найпростіші заходи з енергоефективності дають прибуток.

Водночас ресурси в українській фінансовій системі лишаються доволі дорогими. Тож аби “пушити” екологічні проєкти активніше, ми залучаємо до співпраці потужних міжнародних фінансових партнерів, що спеціалізуються на “зеленому” фінансуванні. Наприклад, нині можна не лише оформити кредит на інвестпроєкт, а й по завершенню отримати кешбек до 15%. Така пропозиція — результат співпраці “Укргазбанку” та ЄБРР, який разом із ЄС створив програму для підтримки стійких інвестицій в технології задля підвищення конкурентоспроможності МСБ.

Однак, маємо і внутрішні програми. “Укргазбанк” бере активну участь у державній програмі “5-7-9%”. Хоча безпосередньо вона й не пов’язана з екопроєктами, втім, під неї підходять проєкти, що передбачають використання “зеленої” енергетики в особистих потребах бізнесу. Ця програма діє виключно для малих та середніх підприємств.

Про екокредити

— Наскільки активно розвивається фінансування екологічних проєктів в “Укргазбанку” — скільки кредитів видали 2021 р. та на які цілі?

— “Зелені” проєкти в нашому портфелі складають близько 30%. Дві третини з них — це відновлювана енергетика.

Основним драйвером цьогоріч став екотранспорт. Зокрема — масштабні проєкти з фінансування муніципалітетів на закупівлю електричного пасажирського транспорту. Йдеться про доступні умови кредитування та лізингові програми. Модернізуючи транспорт, можна зменшити екологічне навантаження на довкілля.

Не менш активно оновлюють свою техніку й аграрії. Заміна старих тракторів теж дає можливість суттєво знизити рівень викидів СО2 та споживання енергоресурсів.

А ще маємо низку проєктів, які нам самим неабияк подобаються — сонячні панелі для власного споживання підприємствами МСБ. Розрахунок — на цілковите споживання потужності підприємством, аби не генерувався надлишок енергії. Маємо власний інженерний підрозділ та акредитованих партнерів, що допомагають підприємствам встановлювати сонячні панелі та вести підрахунки так, аби даремно не витрачати кошти. Без перебільшень, це робочий інструмент, особливо з огляду на той факт, що нині ринкова ціна електроенергії для бізнесу значно перевищує “зелений” тариф.

— Чи розуміють підприємці МСБ вигоду від запровадження “зелених” енергозберігаючих технологій?

— Це залежить від активного просування успішних кейсів з боку банку. Нашому менталітету притаманний принцип “як у сусіда”. Умовно, якщо хтось зробив, і в нього працює — можна і собі спробувати.

Але через пандемію пріоритети бізнесу, звісно, дещо змістилися, і питання екологічності для них поки не на часі. Водночас потреба в оптимізації витрат на енергоресурси все ж таки залишається актуальною. Вона стимулює впровадження “зелених” технологій. Для бізнесу це ніби синергія приємного з корисним.

Про фінансування МСБ та плани

— Який загалом кредитний портфель МСБ в “Укргазбанку”? Яка його динаміка цього року?

— Наш кредитний портфель МСБ нині сягає близько 8 млрд грн. Цьогоріч приріст склав 600 млн грн, значною мірою і за рахунок “зелених” проєктів. Кредити на відновлювану енергетику зараз обслуговуються відповідно до запланованих графіків, хоча й через ситуацію, що склалася із “зеленим” тарифом, ми реструктурували значну частину з них.

— Які плани на наступний рік?

— Ми ведемо переговори з великою міжнародною фінансовою організацією, аби вирішити питання терміну окупності та вартості ресурсу проєктів, які нині знаходяться за межами можливостей банківського фінансування. Якщо переговори будуть успішними, вийдемо на ринок із цікавим продуктом для МСБ. Він — про будівництво сонячних станцій з нормальною акумуляцією енергії, вже без орієнтації на “зелений” тариф. Крім того, найближчим часом плануємо відновити фінансування проєктів, пов’язаних із вітровою енергією. Вітер — більш стабільний з точки зору виробництва та акумулювання (що є проблемою для сонячної енергетики). І, звісно, продовжимо фінансування “зеленого” транспорту. Енергоємність вітчизняної економіки велика, і таких проєктів буде вдосталь не тільки нам — всій фінансовій системі.

— Як показала себе протягом року програма “Доступні кредити 5-7-9%”?

— Наразі програма “5-7-9” — безперечний лідер у фінансуванні МСБ. Загалом, портфель кредитів, що отримали наші клієнти, склав близько 4 млрд грн, а це кожен другий кредит для малого та середнього бізнесу.

Все починалося з невеликих коштів та інвестиційного стимулювання, аби створити нові робочі місця. Потім свої корективи внесла пандемія. Втім, тішить, що Фонд розвитку підприємництва активно відслідковує ринок та його потреби, дослухається до банків та клієнтів і відповідно модернізує програму. Останні корективи додали можливість лізингу та розширили її для ФОПів. Програма оновлюється відповідно до вимог сьогодення, і ми підтримуємо й кредитування інвестиційне, й на оборотні кошти. Але є в мене деякі сумніви щодо рефінансування кредитів під нуль. Думаю, таких кредитів торік могло бути менше. Скористалися можливістю, насамперед, банки з іноземним капіталом, що допомогло значною мірою саме їм, а не клієнтам. Маржинальність — чудова, і ризики можна перекласти з клієнта на державу.

Тому зараз, коли у мене запитують про наступний крок у модернізації програми “5-7-9%”, я переконаний: варто призупинити рефінансування кредитів під нуль. Адже нині це абсолютно неконструктивна історія. До того ж, державна допомога — не безмежна, її треба сфокусувати на тих, кому вона дійсно необхідна. Наприклад, кредити на оборотні кошти за програмою “5-7-9%” мали отримати, насамперед, бізнеси, що постраждали від пандемії. Однак їх отримали аграрії, які, імовірніше, постраждали найменше.

Про потреби бізнесу

— Чого зараз найбільше потребують підприємці — фінансування поточної діяльності, інвестиційних кредитів чи просто надійного та дешевого обслуговування?

— Все залежить від бізнесу. Наприклад, аграріям завжди потрібні оборотні кошти. Але ми традиційно намагаємося більше пропонувати інвестиційні продукти. Передусім, це завжди довша співпраця з клієнтом.

— Чи розвиваєте ви партнерську мережу, яка б дозволила клієнтам отримувати вигідні пропозиції щодо закупівлі техніки та обладнання?

— Звісно. Зараз у нас близько 800 акредитованих партнерів, серед яких і продавці будівельного, медичного та навіть когенераційного обладнання. Маємо також чимало цікавих рішень для аграріїв, зокрема, сучасна техніка, дрони, насіння та засоби захисту рослин.

Для клієнта вигода полягає у тому, що більшість партнерів в результаті пропонують кращі умови, а ми — зменшену відсоткову ставку. До того ж, якщо партнер акредитований, немає необхідності проводити незалежну оцінку, а це значно економить і час, і гроші клієнта. Партнери, своєю чергою, отримують мультиплікаційний ефект від наших кредитів — вони задоволені, бо фактично стають нашими продавцями. Тут усі у виграші.

Читайте також

Платити податки легко – коли платиш з «Приват24 для бізнесу»

вт, 01/25/2022 - 10:52
ПриватБанк запускає сервіси, що спрощують бізнесу розрахунки з бюджетом

Бізнес готовий виходити з тіні та потребує грошей на розвиток

ср, 12/22/2021 - 09:09
З численних ток-шоу та програм новин ми чуємо про те, що криза не минає, хвилі поширення COVID-19 у світі завдають економікам країн дедалі більшої шкоди, і що в Україні немає стабільності ні у питаннях економіки, ні у питаннях безпеки тощо.

Програма, що мала на меті створення нових робочих місць, стає основним каналом фінансування державою малого та середнього бізнесу

ср, 12/22/2021 - 08:53
Якщо говорити про роль держави у фінансуванні малого та середнього бізнесу, то, мабуть, наймасштабнішою у цьому напрямку можна назвати програму “Доступні кредити 5-7-9%”, участь у якій беруть вже 40 уповноважених банків.

ОТП Банк — універсальний банк, який однаково добре працює з усіма сегментами ринку

вс, 12/19/2021 - 12:50
Ольга Волкова, директорка департаменту продажів середнім та малим корпоративним клієнтам ОТП Банку

Банки активно використовують партнерські програми для покращення умов кредитування аграріїв

вс, 12/19/2021 - 12:46
Нині банки використовують усі наявні можливості у боротьбі за аграрних клієнтів, адже останні лишаються чи не найбажанішими клієнтами. Агровиробники найменше постраждали від коронакризи, а їхня продукція продовжує користуватися попитом.

Банківські продукти та сервіси повинні відповідати очікуванням та запитам клієнтів, — Сергій Магдич

пт, 12/17/2021 - 14:40
БАНКІР РОКУ. Сергій Магдич, заступник голови правління з корпоративного бізнесу ПУМБ