Перейти к основному содержанию

Горизонтальна структура управління дає нам можливість швидше приймати та реалізовувати рішення, — Ігор Червак

пт, 12/17/2021 - 13:03

Чи виправдала себе горизонтальна система управління, якою відома Lantmannen AXA, в часи невпевненості та серйозних економічних випробувань, ми розпитали генерального директора компанії Ігоря Червака. А також дізнались у HR & Legal директора Ірини Проніної, як ціннісна пропозиція роботодавця допомагає тримати команду в тонусі.

— 2020-2021 рр. для багатьох бізнесів стали періодом оптимізації витрат. Чи так це було для Lantmannen AXA? Можливо, той факт, що компанія є частиною глобального концерну, якось сприяв більш безболісній адаптації до нових викликів?

Ігор Червак: З 2020 р. у нас в компанії суцільна трансформація — зміни це константа. Торік ми перейшли до горизонтальної структури управління. Ця трансформація дала нам можливість перший пандемічний рік завершити з неймовірним результатом, найкращим у порівнянні з усіма роками роботи — +41% до результатів 2019 р. та 104% до бюджету. Надзвичайний успіх і шалена мотивація до наступних перемог.

2021 р. ми розпочали під егідою Growth mindset та сталого росту бізнесу. Запровадили найскладніший стандарт з безпечності та якості харчових продуктів BRC та пройшли аудит з оцінкою В. У напрямку культурного розвитку фокусувалися на культурі охорони праці та здоров’я працівників. “Я — Ти — Ми здорові та у безпеці щодня” — це наш слоган. Згідно з нашою стратегією охорони праці ми вчимо працівників остерігатися ризиків, що можуть зашкодити здоров’ю, а помітивши їх, не проходити повз, а одразу реєструвати у спеціальній системі LIA. Вона дозволяє опанувати та вчасно усунути загрозу. Наразі у компанії відбувається конкурс “Поїздка в Карпати” для найактивніших учасників, які спостерігають, реєструють та усувають ризики у системі LIA. Розбудовували “Ініціативу знизу”, коли кожний співробітник займає проактивну позицію по відношенню до стандартів безпечності та якості, а також охорони праці. Плюс окрему увагу приділяли фізичному здоров’ю працівників. Енергія людини залежить від того, наскільки вона щаслива в роботі та в особистому житті. Спорт — один з найкращих способів зняти втому та перезавантажити власний організм, тримати work & life баланс.

Що ж до безболісної адаптації до нових викликів, то тут глобальний концерн підтримує нас загальною стратегією розвитку — сталий рост бізнесу та охорона праці, а вже ринок від ринку може відрізнятися різними викликами.

— До яких управлінських змін вдались у компанії в цей період?

І.Ч.: Я вже згадував про горизонтальну структуру, яка дає нам можливість швидшого прийняття рішень та їх реалізації. Вона ж допомагає ростити самоефективних і свідомих людей, які готові брати на себе відповідальність і здатні рости горизонтально, привносячи в компанію додаткову цінність. Горизонтальний ріст дозволяє нам мати в арсеналі людей, які розуміють всі бізнес-процеси компанії, їхній вплив один на одного і на бізнес загалом. Нині більше працюємо над побудовою проєктних команд і LEAN-команд. Тобто запроваджуємо проєктний підхід до вирішення будь-яких питань в компанії.

— Що саме ви пропонували своїм співробітникам як EVP?

Ірина Проніна: Ми забезпечили спеціальне транспортне перевезення працівників на підприємство, а також організували оренду автомобілів співробітників, де це можливо. Передбачили досить широке покриття медичного страхування (з окремим бюджетом на стоматологію) з можливістю використання корпоративного ліміту на виключення згідно із страховим покриттям. Компанія забезпечує працівників повноцінними обідами. Для менеджменту передбачена оплата мобільного зв’язку.

Цей рік став для нас початком розбудови Lantmannen Business Academy (LBA) — навчального простору, де внутрішні експерти діляться досвідом, проводять тренінги та практичні воркшопи за різними напрямками, спрямованими на розвиток soft skills та hard skills працівників. Паралельно співпрацюємо з навчальною платформою LABA, де працівників компанії навчають зовнішні експерти. Для бажаючих навчатись маємо лише дві умови : 1) скласти коротке есе, яку робочу задачу допоможе вирішити таке навчання і 2) зобов’язання провести презентацію тих інсайтів, які виніс працівник з навчання для себе і які б порадив колегам. Ці вимоги дозволяють закріпити отримані знання, а також поділитися найкращими практиками з іншими.

Турбуючись про здоров’я співробітників, у компанії запровадили Happy mornings — заняття з тренером онлайн, а також ініцітиву Lantmannen Move. Завдяки ініціативі працівники регулярно займаються спортом та діляться своїми фотографіями або відеозаписами у Фейсбуці, створюючи у такий спосіб спільний спортивний рух і демонструючи згуртованість й задоволення. Кожен тиждень ми обирали переможця по фото чи відео та нагороджували заохочувальним подарунком. У весняний період відбувався Lantmannen AgroFitness, і він мав просто шалену популярність, адже заняття на городі — це теж спорт!

— Під час кризи керівництво компанії, зазвичай, бере на себе більшу відповідальність за всі робочі процеси. Ви ж наголошуєте на горизонтальній системі управління. Чи виправдала вона себе цього року?

І.Ч.: Так, з переходом на горизонтальну структуру управління значно зросло навантаження на топ-менеджмент компанії, оскільки керування всіма сферами діяльності здійснюється через середній менеджмент за різними напрямками. Це і є, по суті, недоліком горизонтальної структури. Виникла також необхідність у швидкому навчанні працівників, для того щоб мати достатню кількість кваліфікованих менеджерів. З огляду на той факт, що з моменту переходу на горизонтальну систему управління в компанії горизонтально виросло близько 17% працівників, потреба у додатковому кваліфікованому розвитку виявилася значною. І саме її ми вирішували через Lantmannen Business Academy. У будь-якому випадку, горизонтальна система своє існування виправдовує: по-перше, організація має можливість швидко приймати та втілювати рішення, і по-друге, дає можливість зростати власним кадрам. Є певні складнощі з погіршенням контролю над процесами в горизонтальній структурі, але це момент довіри та вміння делегувати особисті повноваження. Загалом принцип не змінився, вирішуємо питання якіснішої організації проєктного підходу.

— Яких змін під впливом коронакризи зазнала стратегія розвитку внутрішнього ринку? Можливо, не зазнала зовсім?

І.Ч.: 2021-й став важким випробуванням для будь-якого виробника. Вплив пандемії та погіршення економічної ситуації, збільшення цін на газ на 300%, електрики — на 38%, всієї сировинної бази, включно з пакуванням — від 14% до 30%, були вкрай відчутними. При цьому ми спостерігаємо переключення споживачів на акційний сегмент товарів та, згідно з маркетинговими опитуванннями ринку, фіксуємо серед настроїв покупців “острах та невпевненість щодо власного фінансового стану”, що, звісно, впливає на купівельну спроможність. Зрозуміло, така економічна ситуація знову вимагає від нас зміни стратегії розвитку. Плануємо нарощувати обсяги продажів, вже пройшли організаційні зміни в складі торгової команди й підсилили центральний регіон.

— В одному з інтерв’ю ви розповідали про зростання експорту продукції у Китай (цікавий факт як для нішевого продукту) і радили бізнесу розробляти стратегію виходу на інші ринки. Як пандемія вплинула на ці плани?

І.Ч.: Китай залишається нашим пріоритетним напрямком експорту. Шукаємо шляхи створення найкращої пропозиції, щоб і задовільнити вимогливого китайського споживача (високі стандарти якості), і знайти прийнятне рішення з огляду на зміни цін в Україні.

 

Читайте також

Електронні бібліотеки для бізнесу

пт, 12/24/2021 - 10:22
Корпоративні знання + лояльність співробітників та клієнтів

Час робити сміливий крок вперед та будувати екосистемний бізнес, — Юрій Кривошея

пт, 12/24/2021 - 09:15
Юрій Кривошея, президент та керуючий партнер інвестиційно-девелоперської компанії “Торонто-Київ”, співзасновник національної книжкової платформи Yakaboo, переконаний, що організаціям варто розпочинати будувати екосистеми, ставитися до своєї суспільної місії не як до статті витрат, а змінювати ДНК самого бізнесу. І тоді бізнес не тільки отримає прибуток, а й змінить країну.

Finmap: всі бізнес-фінанси на одній мапі

ср, 12/22/2021 - 14:45
Спростити облік грошей допоможе сервіс з фінансового обліку

UCloud: в передчутті великих зрушень

вс, 12/19/2021 - 12:33
Кожен з аспектів розвитку компанії нині напряму залежить від ІТ. А за всіма звершеннями у 2022-му в ІТ-секторі стоятимуть хмарні технології. Gartner прогнозує, що хмарні платформи стануть основою для більш ніж 95% цифрових ініціатив до 2025 р., порівняно з менш ніж 40% у 2021-му.

Трансформація шляхом глибокої диверсифікації. “Октава Капітал”

вс, 12/19/2021 - 12:24
“Октава Капітал” вважає диверсифікований портфель активів найкращим захистом від “чорних лебедів”. Тетяна Андріанова, СЕО “Октава Капітал”.

Особливості національної Tech-індустрії

вс, 12/19/2021 - 12:20
Вітчизняний ринок інформаційних технологій та телекомунікацій набирає обертів завдяки стрімкому зростанню попиту бізнесу