Перейти к основному содержанию

Методологія: як БІЗНЕС визначав кращі банки та провідних банкірів на ринку МСБ?

ср, 12/15/2021 - 13:50

Журнал БІЗНЕС вже понад 25 років традиційно визначає кращі банки та фінансові компанії на ринку обслуговування та кредитування малого та середнього бізнесу.

Цього року редакція визначала переможців у п’яти номінаціях. Ми з’ясували, який банк у 2021 р. був кращім у кредитуванні та обслуговуванні МСБ, а також, хто з банкірів є лідерами цього ринку.

Два кроки до перемоги

Два кроки до перемоги

Переможці рейтингу визначалися у два етапи. На першому етапі редакція дослідила фінансові показники банківського ринку та виявила ті банки, що відзначилися у сегменті МСБ. До уваги бралися такі показники діяльності, як обсяги кредитування сегменту МСБ, кількість таких клієнтів у банку, наявність спеціалізованих програм фінансування МСБ, їхня участь у державних або міжнародних програмах з розвитку та підтримки підприємництва тощо. У цьому дослідженні ми використовували дані з відкритих джерел — НБУ та сайтів банків і фінансових компаній, досліджень міжнародних фінансових інституцій.

Зауважимо, що ми опрацьовували не лише фінансові показники банків на окрему звітну дату, а розглядали процес у динаміці — важливо було те, наскільки активно банк розвиває напрямок обслуговування МСБ, чи, навпаки, згортає активність у цій сфері. Велике значення мала також й активність банку на ринку — позитивний або негативний інформаційний фон, що формувався з новин про діяльність фінустанов у сегменті МСБ та їхні акції, постами задоволених і незадоволених клієнтів тощо. Адже не можна оцінювати роботу банку лише за кількісними показниками. Якість у сфері надання фінансових послуг також вкрай важлива.

Для того щоб уникнути випадкової упередженості, ми залишили банкам можливість самостійно подати заявку на участь в одній або декількох номінаціях та надати інформацію щодо результатів своєї роботи у сегменті МСБ.

Проаналізувавши отримані дані, редакція сформувала short-list претендентів на перемогу за окремими напрямками.

2020-2021 рр. виявилися непростими як для підприємців, так і для банківського сектору. Два роки пандемії не могли не позначитися на економіці та фінансовому ринку. Багато малих компаній були змушені закритися, не витримавши локдаунів та уповільнення розвитку економіки. Банкам теж довелося багато у чому передивитися свою політику у роботі з клієнтами. І добре, що більшість з них вчасно зрозуміли важливість підтримки малого та середнього бізнесу. Криза змусила і бізнес, і фінансовий сектор сконцентруватися на найважливіших напрямках. Тож і наш перелік номінацій 2021 р. виглядає коротшим та більш сфокусованим на основних напрямках діяльності банків у сегменті МСБ:

Вибір підприємців 2021 р.

Опора МСБ

Вибір малих агровиробників

Лідер програм держпідтримки МСБ

Банкір МСБ

На другому етапі свою думку висловила аудиторія БІЗНЕСа та сайту business.ua, адже остаточне визначення банків-переможців у окремих номінаціях відбувалося шляхом відкритого голосування на сайті БІЗНЕСа (www.business.ua). Активна фаза голосування проходила протягом вересня-жовтня 2021 р.

Номінації малого Фінансового Оскару-2021

Саме голоси наших читачів остаточно визначили топ-5 банків-лідерів у кожній з п’яти профільних номінацій. У кожній п’ятірці є призові місця — перша, друга та третя позиції. Виключення становить лише номінація “Вибір підприємців 2021 року”, адже цю нагороду отримує лише один банк, який сумарно показав кращій результат у більшості номінацій.

Тож подивимось, за якими напрямками аудиторія БІЗНЕСа визначала кращі банки:

Вибір підприємців 2021 року

Присуджується одному банку, який зайняв найбільшу кількість провідних позицій у профільних категоріях.

Опора МСБ

За досягнення у сфері кредитування та щоденне якісне обслуговування МСБ

Вибір малих агровиробників

За провідні позиції у сфері кредитування та обслуговування фермерських господарств та малих агрокомпаній

Лідер програм держпідтримки МСБ

За активну участь у державних програмах підтримки і фінансування малого та середнього бізнесу.

Втім, ми розуміємо, що ринок рухають вперед окремі особистості, які формують та надихають команди професіоналів. Тому БІЗНЕС провів окреме голосування щодо персоналій — керівників МСБ-напрямку, від яких залежить, яких успіхів досягне той чи інший банк. Визначаючи кращих банкірів, ми не стали обмежуватися лише трьома позиціями. Аудиторія БІЗНЕСа виявилася небайдужою до цього голосування й віддала свої голоси спеціалістам у номінації:

Кращий банкір МСБ

Рік був важким. Ми чудово це розуміємо, адже ще на початку року дослідження показували, що бізнес не сподівається на суттєве покращення ситуації найближчим часом. За даними дослідження Європейської Бізнес Асоціації “Індекс настроїв малого бізнесу”, кількість підприємців, задоволених наявним станом справ у їхньому бізнесі, знизилася майже вдвічі. 80% підприємців вважають нинішню економічну ситуацію несприятливою для розвитку. Серед головних причин такої оцінки — низька купівельна спроможність населення, вплив карантинних обмежень, податкове навантаження та фіскальний тиск. І саме у такій ситуації бізнес найбільше потребує фінансової підтримки, зрозумілих та прогнозованих відносин з банком. І часто історії підприємців доводять, що саме активна позиція банку, вчасна ініціатива, підказка найкращого варіанту рішення, вміння зрозуміти потреби й проблеми клієнтів, допомагають не лише уникнути фінансових ускладнень, а й навіть у цих непростих умовах розвивати бізнес і створювати нові робочі місця.

За прогнозами Світового банку, до 2030 р. зростаюча глобальна робоча сила потребуватиме створення додаткових 600 млн робочих місць, забезпечити якими зможуть хіба що діючі та новостворені малі й середні бізнеси.

Пропонуємо ознайомитися з тими, хто сьогодні розвиває фінансові продукти для МСБ та надає підтримку підприємцям. Детальніше дізнатися про те, яка ситуація складається у непрості часи у сегментах інвестування, кредитування та фінансування бізнесу, ви зможете у грудневому випуску журналу.

Читайте також

Платити податки легко – коли платиш з «Приват24 для бізнесу»

вт, 01/25/2022 - 10:52
ПриватБанк запускає сервіси, що спрощують бізнесу розрахунки з бюджетом

Бізнес готовий виходити з тіні та потребує грошей на розвиток

ср, 12/22/2021 - 09:09
З численних ток-шоу та програм новин ми чуємо про те, що криза не минає, хвилі поширення COVID-19 у світі завдають економікам країн дедалі більшої шкоди, і що в Україні немає стабільності ні у питаннях економіки, ні у питаннях безпеки тощо.

Програма, що мала на меті створення нових робочих місць, стає основним каналом фінансування державою малого та середнього бізнесу

ср, 12/22/2021 - 08:53
Якщо говорити про роль держави у фінансуванні малого та середнього бізнесу, то, мабуть, наймасштабнішою у цьому напрямку можна назвати програму “Доступні кредити 5-7-9%”, участь у якій беруть вже 40 уповноважених банків.

ОТП Банк — універсальний банк, який однаково добре працює з усіма сегментами ринку

вс, 12/19/2021 - 12:50
Ольга Волкова, директорка департаменту продажів середнім та малим корпоративним клієнтам ОТП Банку

Банки активно використовують партнерські програми для покращення умов кредитування аграріїв

вс, 12/19/2021 - 12:46
Нині банки використовують усі наявні можливості у боротьбі за аграрних клієнтів, адже останні лишаються чи не найбажанішими клієнтами. Агровиробники найменше постраждали від коронакризи, а їхня продукція продовжує користуватися попитом.

Банківські продукти та сервіси повинні відповідати очікуванням та запитам клієнтів, — Сергій Магдич

пт, 12/17/2021 - 14:40
БАНКІР РОКУ. Сергій Магдич, заступник голови правління з корпоративного бізнесу ПУМБ