Перейти к основному содержанию

Корпоративне рефінансування – чому ставки 10-15% у гривні для бізнесу стають реальністю?

ср, 06/09/2021 - 10:10

Адріан Козловський, заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу, KPMG в Україні

Банківські кредити протягом багатьох років залишаються основним джерелом фінансування для бізнесу в Україні – як для компаній малого та середнього бізнесу, так і для великих корпорацій. На відміну від європейських країн, де вартість фінансування у більшості випадків не перевищує 5% річних, в Україні бізнес впродовж тривалого часу був змушений залучати фінансування за ставками, які сягали 15-25% у гривні та 5-15% у валюті.

Банки, при розрахунку пропонованої ставки за кредитними ресурсами, в першу чергу враховують вартість залучення коштів, яка на системному рівні представлена в Європі міжбанківською ставкою пропозиції (EURIBOR та LIBOR), а в Україні - індексом ставок за депозитами (UIRD). Протягом останніх двох років відбулося безпрецедентне падіння ставок за депозитами фізичних осіб в Україні, при цьому гривневий UIRD3m, який відображає середній рівень ставок за депозитами на три місяці в гривні, в середині 2020 року перетнув межу 10% й зараз знаходиться на історичних мінімумах – наразі складає 7%.

Звичайно ж, при розрахунку пропонованої кредитної ставки вартість залучення коштів не є єдиним фактором. Наприклад, премія за ризик залишається вищою, ніж в європейських країнах. Попри це, банки зараз готові знижувати вартість кредитів для бізнесу, що в першу чергу зумовлене згаданим вище падінням UIRD, а тому ставки 10-15% у гривні для бізнесу стають реальністю.

Як укласти угоду щодо рефінансування?

Управління кредитним портфелем у середніх та великих компаніях, та зокрема пошук можливостей щодо рефінансування, зазвичай здійснюється підрозділами з казначейства та фінансового менеджменту компаній. Часто керівники, фінансові директори та власники компаній вдаються до допомоги незалежних фахівців, які мають тісні контакти з українськими банками, а також міжнародними організаціями, що надають фінансування приватному бізнесу (ЄБРР, IFC). В такому випадку процес оформлення кредиту рефінансування виглядає приблизно так:

  • незалежні фахівці аналізують та допомагають прийняти компаніям важливі рішення щодо стратегії фінансування та управління капіталом. Вартість залучення консультантів у більшості випадків не перевищує 25-30% річної економії фінансових витрат в результаті проведених оптимізацій кредитного портфелю;
  • за наданими рекомендаціями компанія обирає банк, подає заявку на рефінансування. Документальне супроводження операції незалежні фахівці також можуть взяти на себе. У такому випадку компанія зі свого боку лише надає весь необхідний перелік документів.
  • Банк розглядає заявку та підписує договір з компанією в разі позитивної відповіді. Оскільки незалежні фахівці спираються на проведений заздалегідь аналіз та тісні контакти з банками, то в більшості випадків банки дають позитивну відповідь.

Варто зазначити, що з довгострокової точки зору важливо не тільки рефінансувати, але й оптимізувати кредитний портфель і його вартість беручи до уваги стратегічну співпрацю з банком-партнером. Питання не тільки в вартості кредиту на сьогодні, але й у правильній побудові стратегії по роботі з основними банками кредиторами та обслуговуючими банками, а тому й рекомендації щодо рефінансування враховують не лише прямі, але й непрямі вигоди від співпраці з тими чи іншими банками, виходячи з пріоритетних потреб компанії.

Читайте також

Відпочинок як бізнес: 5 порад для розвитку турагентства по франшизі

пн, 10/18/2021 - 14:07
На туристичному ринку зараз спостерігається ефект відкладеного попиту. У 2020 році через пандемію кількість турагенцій значно скоротилася. Так, за даними Державної служби статистики минулого року в нашій країні працювали 1109 турагенцій і 2306 турагентів, оформлених як ФОП, а ще у 2019 році таких було 1259 і 2644 відповідно.

ESG-тренди: декарбонізація – новий імператив для бізнесу

вт, 10/12/2021 - 12:18
На світовому  ринку залучення інвестицій з’являється новий імператив – вимога до компаній врахувати ESG-фактори у своїй бізнес-стратегії та надавати публічну звітність щодо виконання зобов’язань. 

Жіноче лідерство як ключовий фактор продовольчої безпеки

пт, 08/13/2021 - 10:10
Анна Бабіч, менеджер з корпоративних комунікацій у Центральній та Східній Європі компанії Corteva Agriscience

Навести лад у некомерційних закупівлях: за крок до стратегії

пн, 07/19/2021 - 17:32
Антон Шрамко, заступник директора, керівник напрямку консалтингу з закупівель та ланцюга постачань, KPMG в Україні

В Україні держава – великий споживач промислових товарів

пт, 06/25/2021 - 15:20
Денис Морозов, перший заступник Генерального директора ІНТЕРПАЙП

Корпоративне рефінансування – чому ставки 10-15% у гривні для бізнесу стають реальністю?

ср, 06/09/2021 - 10:10
Адріан Козловський, заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу, KPMG в Україні