Перейти к основному содержанию

Словацький дім: тонка межа між інвестиціями в проблемні кредити та рейдерством

пт, 04/23/2021 - 16:47

«Інвестохіллс Веста» Андрія Волкова позиціонує себе як професіонала у роботі з проблемною заборгованістю. Редакція дослідила один із прикладів роботи з боргами. На нашу думку, проблемними тут є не кредити, а шахрайські методи стягнення не існуючої заборгованості.

21 квітня Масі-Мустафа Найєм у своєму ФБ заявив, що рейдери спробували «вирізати двері в будівлі іноземного інвестора «Словацький дім».

Зараз відбувається намагання вирізати двері в будівлі іноземного інвестора Словацький дім. Дуже весело, що тут на боці...

Опубликовано Masi Nayyem Среда, 21 апреля 2021 г.

Це був черговий епізод доволі резонансного випадку роботи з «проблемними боргами» від компанії «Інвестохіллc Веста». Йдеться про будівлю літ. В по вул. Кирилівській 69 площею 5760,7 кв.м., а Міллер, юридична компанія представляє інтереси словацьких інвесторів, які придбали працюючий бізнес з приміщенням, у 2019 р. Словаки заявили про протиправність дій «рейдерів» і цей кейс став предметом розгляду ТСК парламенту під головуванням Г.Янченко.

Чому п.Найєм – публічний, відомий адвокат називає опонентів «рейдерами»?

Фото: Масі Найєм
Масі Найєм

Якщо коротко – тому, що «Інвестохіллс Веста» подає документи по погашеному раніше кредиту до свого «ручного»  нотаріуса, який, усвідомлюючи порушення змінює власника об‘єкта. Об‘єкт повертають власникам, але «Веста» робить це повторно.

Тепер детальніше. Аргументація словаків: У 2019 р. об‘єкт внесли в статутний капітал ТОВ «Фрунзе 69», а потім вони придбали працюючий бізнес разом з нерухомим майном, яке не мало жодних ризиків (обтяжень та заборон, про які зазначає фінансова компанія), і за який заплатили більше 3 млн euro. І тут, у червні 2020 року на адресу словаків приходить лист, що ФК «Інвестохіллс Веста» хочуть звернути стягнення на будівлю за іпотекою, хоча реєстр …не містить відомостей про таку іпотеку .

Аргументація «Інвестохіллс Вести»: у березні 2020 р. ця фінкомпанія купила у ФГВФО (Фонду гарантування вкладів фізосіб) як ліквідатора ПАТ «Український професійний банк» права вимоги за кредитним договором 2010 року, за яким вказана будівля була в іпотеці. Вони відновили іпотеку, бо, начебто, все, що було до них – незаконно (аргументацію вони оприлюднили). Доводи такі:

  1. Співробітники ФГВФО мають право визнавати нікчемними угоди між пов‘язаними особами, якщо це суперечило інтересам банку (УПБ і боржник мали частково спільних бенефіціарів). І ФГВФО пробував юридично це зробити, проте Верховний суд України (Див. Постанову ВСУ у справі 911/3880/15 ) вже розглянув цю справу і прийняв остаточне рішення: угоди є дійсними, кредит погашено, іпотеку знято законно.
  2. У діях боржника у 2015 р. був злий умисел, кримінальну справу по цьому факту з 2015 р розслідує СБУ. Так, розслідує… Бо має розслідувати усі заяви. Але це провадження стосується інших дій і компаній, оскільки в рамках розслідування на спірне майно (серед якого немає Кирилівської 69) накладено арешти. «Інвестохіллс Веста», судячи з усього, притягнула це провадження «за вуха».

Отже, факти такі: Справді, у 2010-2015 рр. об‘єкт перебував в іпотеці як забезпечення за кредитною лінією. Спочатку іпотекодержателем був ПАТ «Український професійний банк» (далі УПБ), а потім він продав цей кредит і майнові права «Аванта-банку».  У 2015 р кредит було повністю погашено перед «Аванта-банком», а іпотеку знято. У цей час в УПБ вводиться тимчасова адміністрація і ФГВФО вимагає погасити заборгованості боржників по кредитам. Фонд наполягає, що передача документів до «Аванта-банку» була  незаконною і йде в суд, щоб це довести. Суд, про що я вже згадував, визнає кредит погашеним. ФГВФО чудово відомо про те, що кредит погашено, а їх недбалість можна пояснити, мабуть, лише особистою майновою зацікавленістю. Тобто ФГВФО продає права вимоги за кредитом, якого не існує та БЕЗ документів (бо ж документи перейшли до «Аванта-банку»), про що прямо зазначає в тендерній документації. «Інвестохіллс Веста» купує цей борг у пулі з іншими кредитами.

Далі «Інвестохіллз Веста» йдуть до нотаріуса, показують йому свої права вимоги (але не договір кредиту, який, як ми пам‘ятаємо, чесно погашений) і бере у нотаріуса дублікат договору іпотеки. З цим дублікатом і, очевидною вірою у те, що «Інвестохіллз Веста» є найвищою судовою інстанцією у світі (бо ж усі українські інстанції справа вже пройшла), вони йдуть до іншого нотаріуса  - Юдіна М.А. (прізвище згадав спеціально) і заявляють, що кредит не погашено, а тому вони є іпотекодержателем і просять знову зареєструвати іпотеку  та одразу звернути на неї стягнення (перереєструвати на «Інвестохіллс Весту» право власності). Підкреслю, що в реєстрі чудово видно, що іпотеку яку купила «Веста» знято, а кредит погашено, але нотаріус НЕ ХОЧЕ цього бачити і робить те, за що йому платять.

Ще кілька слів про Юдіна. Ми не полінувалися, і зробили витяг із реєстрів про нерухомість та обтяження, що зареєстровані на «Інвестохіллс Весту». Отримали масив на…. 4037 (!!!!) сторінок, в якому прізвище Юдін використовується  7 942 рази (!!!!). Іншими словами, Юдін явно «своя» людина для «Вести» і зайвих питань не задає.

Тим не менше Юдін, м‘яко кажучи, не правий і по ньому «тюрьма плаче». Є ДУУЖЕ очевидні речі.

  1. Така чутлива процедура, як реєстрація прав власності вимагає чітких процедур. Є Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.  Порядок говорить, що для перереєстрації прав на іпотеку потрібна, зокрема, «довідка іпотекодержателя, що містить відомості про суму боргу за основним зобов’язанням». Тобто довідка банку (іншого кредитора), що кредит не погашено. Наш кредит, ми пам‘ятаємо, погашено, натомість «Веста» без вагань подає власну довідку про заборгованість за кредитним договором який вони купили. Я би міг списати це на помилку клерків, але раніше вже зустрічав подібні шахрайські дії людей Волкова  щодо інших потерпілих, а тому у збіги не вірю.
  2. Також порядок визначає, що держреєстрація не може бути здійснена, якщо іпотекодавцем у договорі вказана одна особа, а в реєстрах вказано зовсім іншу особа. Саме така ситуація була у Юдіна. Іпотекодавцем був ПАТ Банкомзв‘язок, а в реєстрі було вказане ТОВ «Фрунзе 69».
  3. Законодавство також забороняє реєструвати іпотеку і звернути на неї стягнення, якщо об‘єкт вже в іпотеці. У випадку з Кирилівською 69 так і було. ТОВ «Фрунзе 69» заклало будівлю і цей реєстраційний запис нотаріус чудово бачив.

Міністерство юстиції України визнає дії Юдіна такими, що не відповідають чинному законодавству, а реєстраційні дії скасовують.

Інвестохіллс Веста не зупиняється, а ініціює арешт на будівлю в спорі з іншою фінансовою компанією. Ніби-то вони уклали з нею попередній договір стосовно права вимоги щодо даної будівлі. І ось тут на сцені з‘являються «інвестняні» у вигляді ТСК Г.Янченко. Публічний галас, Найєм, посол Словакії (це я для того, щоб ви усвідомили напористість рейдерів)!!! Дії Юдіна скасовують, а на подальші дії відносно об‘єкту суд накладає заборони.

Але… невгамовна «Інвестохіллс Веста» без вагань оскаржує рішення Мінюсту до ОАСК і біжить в Господарський суд з новою заявою про забезпеченням позову. На підставі ції ухвали (хоча Закон не передбачає здійснення реєстрації на підставі ухвал суду - має бути рішення) інший нотаріус Бригіда Володимир Олександрович 23 січня повторно  перереєстровує об'єкт на компанію" ФК "Інвестохіллс Веста". Підкреслю, що у лютому ц.р. за інші подібні дії обвинувальний акт відносно цього ж Бригіди скеровано до Печерського районного суду.

Міністерство юстиції України повторно скасовує реєстраційні записи, тепер уже Бригіди. Тепер, у березні, Господарський суд м. Києва прийняв окреме рішення, що  «Інвестохіллс Веста» не є новим Кредитором за Договором про відкриття кредитної лінії  та Договором іпотеки та не має право пред’явлення вимоги за ними.

І вже після всього цього 21 та 22 квітня «Інвестохіллс Веста» знову приходить виламувати двері, висвердлювати замки на Кирилівській 69, а цю історію фіксує Найєм.

За словами ще одного адвоката у аналогічній справі Тетяни Козаченко: «Це злочинна схема, головним організатором якої виступає власник фінансової компанії ТОВ" Investohills ", екс-глава правління" Альфа-банк Україна " Волков Андрій Вікторович. Його помічниками є приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Юдін Максим Анатолійович, а також окремі посадові особи ФГВФО і ТОВ "Інвестохіллс Веста".

Тетяна Козаченко
Тетяна Козаченко

«У професійних колах говорять, що ФГВФО давно не гребує співпрацею з компаніями по «дерибану» активів. На "ручних" електронних торгах, такі фірми, наче стерв'ятники, вишукують потенційних жертв, що мають привабливі активи, але не мають імунітету від подібних посягань. І поки Мінфін, Мін'юст і правоохоронні органи будуть ігнорувати подібні явища, рейдерські захоплення не припиняться», - вважає Тетяна Козаченко.

Наразі невеликий промінь надії дають дії тимчасової слідчої комісії ВРУ та Мінюсту.

 

Марек Шафін. Фото Укрінформ-UATV
Марек Шафін. Фото Укрінформ-UATV

"Офіційна позиція української влади показала нам, що в цій країні поважають право іноземних громадян відчувати себе захищеними. Це важливо для тих громадян Словаччини, які мають намір вкладати в Україну свої гроші. Однак зараз існує повторна загроза порушення прав громадян Словацької Республіки. Фінансова компанія вдруге намагається відібрати об'єкт інвестицій ", - висловив стурбованість Посол Словаччини в Україні Марек Шафін.

В останні місяці, багато об'єктів, контроль над якими був отриманий компаніями А.Волкова і П.Фукса у подібний спосіб, виставлені на терміновий продаж. Можливо, це пов'язано з тим, що 19 березня 2021 Рада Нацбезпеки і оборони ввела в дію санкції проти 19 компаній, які володіють ліцензіями на видобуток газу і пов‘язані з Фуксом. Можливо є й інші причини, проте людям, які будуть готові повірити і виплатити гроші рейдерам за спірну власність, варто добре подумати, адже обкрадені законні власники будуть продовжувати вимагати справедливості.

Компанія «Інвестохіллз Веста» пишається тим, що є найбільшим гравцем на ринку проблемних кредитів в Україні. Разом з цим є чітка межа між проблемним кредитом та рейдерством. Якщо кредит погашено, а перереєстрація власності (іпотеки) відбувається незаконно – це вже злочин, а власник компанії – не інвестор, а організатор організованої злочинної групи.

Читайте також

Верховна Рада ухвалила головний кошторис на 2022

чт, 12/09/2021 - 14:02
У 2022 році доходи державного бюджету передбачаються у сумі 1 322 млрд грн, видатки – у сумі 1 497 млрд грн.

Тіньова економіка є проблемою для України - Устенко

пт, 12/03/2021 - 18:02
В нашій країні частка тіньового сектора економіки має тенденцію до збільшення.

Українці в листопаді купили рекордний обсяг валюти

пт, 12/03/2021 - 17:02
У листопаді українці продали банкам $2,332 млрд готівкової та безготівкової валюти (в еквіваленті), а купили $2,698 млрд.

Попит на iPhone 13 не виправдав очікувань Apple - Bloomberg

пт, 12/03/2021 - 16:02
Компанія Apple стикнулася з проблемою уповільнення попиту на нову лінійку смартфонів iPhone 13 попри наближення новорічних і різдвяних свят.

Гетманцев: Українці задекларували активи на 250 млн

пт, 12/03/2021 - 14:57
На 3 грудня 2021 року українці у рамках податкової амністії задекларували активів на 250 млн грн, сума збору до бюджету - 10,4 млн грн.

Українці зможуть купувати акції західних компаній через банківський додаток - ЕП

пт, 12/03/2021 - 14:10
Один із банків, який працює в Україні, планує запустити функцію торгівлі цінними паперами іноземних компаній за допомогою свого банківського застосунку.