Перейти к основному содержанию

Мінфін поза чергою

пн, 04/05/2021 - 13:40

Банки позичили державі більше, ніж бізнесу. Держоблігації виявилися поза конкуренцією

За даними НБУ, за підсумками 2020 р. обсяг інвестицій банків в ОВДП перевищив портфель кредитів економіці. Минулого року вітчизняні банки наростили вкладення в ОВДП на 55% — до 518,6 млрд грн. Тоді як портфель кредитів юридичним особам номінально у гривневому еквіваленті зріс лише на 6,6% — до  447,1 млрд грн.

Кредити бізнесу 

Хоча номінально у гривневому еквіваленті портфель кредитів юридичним особам за минулий рік трохи збільшився, це — ілюзія, пов’язана зі значною зміною валютного курсу. Насправді портфель, навпаки, скоротився.

Топ-5 банків за приростом портфеля гривневих кредитів юрособам, млрд грн*Судіть самі. Гривнева складова дійсно зросла майже на 7% (або на 15,8 млрд грн), до 243,4 млрд грн. Але ж валютна складова у доларовому еквіваленті впала на 11% (або на $900 млн) — до 7,2 млрд грн. Очевидно: падіння валютної складової (в перерахунку це 25 млрд грн) з надлишком перекриває гривневий приріст у 16 млрд грн. Отже, насправді маємо скорочення фінансування економіки банками майже на 9 млрд грн.

Серед лідерів за приростом гривневого кредитування — виключно банки з приватним капіталом, як національним, так і іноземним. Цікаво, що до компанії переважно великих гравців потрапив невеличкий регіональний банк “Львів”. 

Всі чотири держбанки, своєю чергою, — у лідерах за скороченням гривневого портфеля кредитів бізнесу: Укрексімбанк (4,3 млрд грн), Ощадбанк (2,2 млрд грн), Укргазбанк (1,3 млрд грн) та ПриватБанк (0,7 млрд грн). Компанію “державникам” у антирейтингу склали банки з іноземним капіталом, що спеціалізуються на роботі з бізнесом: Сітібанк (2,1 млрд грн) та ІНГ Банк (2 млрд грн). До них доєднався і найбільший банк із західним капіталом — Райффайзен Банк Аваль (1,3 млрд грн).

Більшість фінустанов скорочували портфель валютного кредитування. Водночас є банки, що йшли всупереч загальному тренду. Значний приріст обсягів кредитування продемонстрували державний Укргазбанк — $214 млн, Універсал Банк і Південний, по $39 млн кожний, та ПроКредит Банк — $21 млн.

Кредити “фізикам”

Топ-5 банків за приростом портфеля гривневих кредитів фізособам, млрд грн*Споживче кредитування на­се­ле­ння у національній валюті було одним із головних драйверів кредитування впродовж багатьох останніх посткризо­­­вих років. Не став винятком також і 2020-й. Портфель гривневих кредитів фізичним особам зріс на 5,2%, до  144,6 млрд грн.

Безумовним лідером за приростом портфеля кредитів громадянам став Універсал Банк, який збільшив відповідні вкладення на 5,6 млрд грн. Найімовірніше, значний внесок у це зростання зробив monobank, що працює на ліцензії Універсал Банку та активно кредитує населення через картки та різноманітні програми розстрочки. У  топ-10 за приростом є кілька невеликих банків: А-Банк, Глобус, Оксі Банк та Форвард. 

Топ-5 банків за скороченням портфеля валютних кредитів юрособам, млн USD*Цікаво, що лідерами по скороченню портфеля споживчих кредитів стали такі крупні гравці ринку, як ПриватБанк (3,6 млрд грн) та Альфа-Банк (800 млн грн). Скоротив портфель і роздрібний Ідея Банк (352 млн грн), який може бути куплений “Альфою”. 

Скорочення портфелів продемонстрували й великі універсальні банки із західним капіталом — Райффайзен Банк Аваль, УкрСиббанк та Креді Агріколь Банк, який є лідером у сегменті автокредитування.

Кредитори держави 

Найбільшими власниками держборгу традиційно є банки з державним капіталом, які тримають 77% ОВДП у обігу. Зокрема, на початок поточного року портфель ОВДП на балансі ПриватБанку перевищив 195 млрд грн (+55 млрд грн за 2020 р.), що становить майже половину чистих активів найбільшої фінустанови країни.
Аналогічну політику прово­дить Ощадбанк, який купив ОВДП більш ніж на 105 млрд грн (+22 млрд в 2020 р.). Це також складає майже половину його чистих активів. Понад 100 млрд грн ОВДП на двох тримають державні Укрексімбанк та Укргазбанк.

Топ-5 банків за портфелем ОВДП на 01.01.21 р., млрд грнБанки, що мають іноземних та вітчизняних власників, інвестували в ОВДП приблизно порівну. Але найбільше портфель ОВДП, майже у чотири рази, 2020-го наростили банки з українськими власниками — до 59,6 млрд грн. Найбільший портфель після держбанків — у ПУМБа, який підконтрольний Рінату Ахметову, — 13,8 млрд грн. Майже 11,5 млрд грн на двох державі позичили банки Сергія Тігіпка ТАСКОМБАНК і Універсал Банк, наростивши вкладення у держпапери у десять разів.
Портфель ОВДП банків з іноземним капіталом на початок року склав 56,7 млрд грн, збільшившись за рік майже вдвічі. Трійка лідерів виглядає так: Райффайзен Банк Аваль — 11,8 млрд грн, Альфа-Банк (Україна) — 11,3 млрд грн і Сітібанк (Україна) — 9,2 млрд грн.

Як відомо, ОВДП приваблюють банкірів непоганою дохідністю при мінімальному рівні ризиків. Це ідеальний ліквідний актив для вигідного розміщення короткострокових ресурсів. Крім того, держоблігації — гарний варіант диверсифікації банківських активів. Фактично, в умовах дефіциту якісних позичальників на тлі значного припливу ресурсів ОВДП є мало не безальтернативним напрямом інвестицій для вітчизняних банків.

Автор: Дмитро Гриньков

Читайте також

«Оплата частинами» від Привату: збільшуємо обсяг продажів на 30% протягом кварталу

пн, 05/24/2021 - 09:00
У сучасному світі реклама вже давно не єдиний інструмент збільшення продажів.

Як оформити терміновий онлайн кредит без відмови?

пт, 04/23/2021 - 09:57
Вам потрібна термінова грошова позика без відмови, але у вас немає часу звернутися до банку? Мікрофінансових організація або МФО - це миттєве розв’язання ваших проблем.

Договір за новими умовами

ср, 04/07/2021 - 18:20
Як інвестиції у сталий розвиток стають елементом фінансової стратегії та роботи з ризиками

Життя переможе

вт, 04/06/2021 - 15:50
Сегмент страхування життя не уникнув трансформацій через пандемію, але багато у чому знайшов для себе користь

Антикризове убезпечення

вт, 04/06/2021 - 15:16
Цифра, медицина, транспорт та подорожі — чим жив страховий ринок у 2020 р. та які прогнози на 2021-й

Янко Ніколов - “Сьогодні ми активно працюємо над цифровими рішеннями для добровільного медичного страхування ”

пн, 04/05/2021 - 15:25
Голова правління страхової компанії Євроінс Україна