Перейти к основному содержанию

Щеплення від кризи

пн, 04/05/2021 - 09:35

У коронакризовому році банки примудрилися непогано заробити. Дивимось — на чому

Минулого року банки отримали 41,3 млрд  грн чистого прибутку. Це на 29% менше, ніж 2019 р., коли банківський сектор заробив рекордні в історії 58,4 млрд грн.
Проте кількість збиткових банків не зросла. 2020-го з 73-х платоспроможних фінустанов 65 були в плюсі та отримали чистий прибуток у розмірі 47,7 млрд грн, що перекрило збитки восьми банків на загальну суму 6,4 млрд грн.

Резервні збитки

Топ-5 банків за відрахуваннями до резервів у 2020 р., млрд грнОсновною причиною погіршення фінансового результату сектору у 2020 р. стало формування резервів під очікувані збитки. Низка банків визнали погіршення якості активів через фінансові труднощі позичальників. Це відбулося переважно за підсумками IV кварталу минулого року. У жовтні-грудні чистий фінансовий результат банків становив 3,7 млрд грн, що на 73% менше результату III кварталу 2020 р. та на 63% менше проти аналогічного періоду 2019 р. Загалом витрати на резерви за кредитами 2020 р. зросли на 91% — до 20,8 млрд грн проти 10,9 млрд грн у 2019 р.

Очевидно, що пандемія погіршила фінансовий стан банків, проте менш відчутно, ніж очікувалося навесні. “Банки проходять коронакризу впевнено та з суттєвим запасом міцності. Попри загальний спад ділової активності та зниження вартості фондування, банківський сектор України залишається високоприбутковим. За результатами 2020 р. операційна дохідність банків була високою, а відображені кредитні збитки — не надмірними, — коментує результати сектору Кирило Шевченко, голова НБУ. — Ми очікуємо, що в середньостроковій перспективі ризики зниження прибутковості банків зберігатимуться. Частково їх можна компенсувати, підвищуючи операційну ефективність. На прибуток також тиснутимуть відрахування до резервів”. На думку очільника Нацбанку, прибутковість банків дещо послабиться, але залишатиметься на достатньому рівні для збереження інтересу з боку інвесторів.

Хто — скільки

Топ-5 банків за прибутком після оподаткування у 2020 р., млрд грнПрибутком сектор переважно завдячує кільком системним банкам: п’ять найприбутковіших фінустанов забезпечили майже 90% загального прибутку, 61% якого сформував ПриватБанк (25,3 млрд грн). У  топ-10 банків за прибутками традийційно найбільше банків з іноземним капіталом. Крім “Привату”, тут можна побачити державний Ощадбанк, а також ПУМБ. Цього разу серед найприбутковіших навіть російський Сбербанк, який останніми роками був хронічно збитковим. 

Що стосується збитків, то їхню левову частку забезпечив державний Укрексімбанк — 5,6 млрд грн. Головна причина збитків — великий портфель проблемних позик і, відповідно, високі відрахування до резервів. Цікаво, що за підсумками січня-2021 Укрексімбанк відзвітував про прибуток у розмірі більше 100 млн грн. Заробіток незнач­ний, але це сталося вперше з 2019 р.

На другому місці за збитковістю — “російський” Пром­інвестбанк, який фактично вийшов з ринку. До речі, нещодавно Нацбанк не дозволив придбати його компаніям, що пов’язані з бізнесменом Сергієм Тігіпком, який контролює ТАСКОМБАНК та Універсал Банк. У “мінусах” опинився і ПРАВЕКС БАНК, підкон­т­рольний італійській Intesa Sanpaolo.

У Нацбанку відзначають, що загальне зниження бізнес-активності під час карантину та падіння попиту на кредити й банківські послуги негативно позначилося на процентних та комісійних доходах банків, особливо у ІІ  кварталі минулого року. 

За результатами першого півріччя на 1,5% впав обсяг чистого комісійного доходу. У  другому півріччі цей показник відновився і загалом за рік зріс на 5,8%. Відбулося це здебільшого завдяки зростанню обсягів безготівкових операцій. Чистий процентний дохід був стійкішим за комісійний та зростав впродовж всього року з уповільненням у ІІ-му та суттєвим прискоренням у ІV кварталі. За 2020 р. у річному вимірі чистий процентний дохід зріс на 7% проти 8% у 2019 р.

Структурні зрушення 

Незважаючи на стабільне зростання впродовж останніх років частки комісійних доходів у загальних доходах банківського сектору, голов­ним джерелом надходжень все ще залишаються процентні доходи. Вони забезпечують майже 60%. Це заробіток на активних операціях: кредитах, цінних паперах тощо. Тоді як комісійні доходи — від обслуговування клієнтів, платежів — складають менше 30%. 

Що стосується структури витрат, то минулого року відбулася цікава річ. На перше місце вийшли адміністративні витрати банків, тобто витрати на утримання самих себе. Їхня частка становила третину від загальних витрат. Натомість процентні витрати скоротилися до 30,2%. Це напряму пов’язано зі зниженням відсоткових ставок за ресурсами, що залучаються, зокрема, вкладами фізичних осіб.

Фінансовий результат банківської системи, млрд грн*

 

 

Автор: Дмитро Гриньков

Читайте також

«Оплата частинами» від Привату: збільшуємо обсяг продажів на 30% протягом кварталу

пн, 05/24/2021 - 09:00
У сучасному світі реклама вже давно не єдиний інструмент збільшення продажів.

Як оформити терміновий онлайн кредит без відмови?

пт, 04/23/2021 - 09:57
Вам потрібна термінова грошова позика без відмови, але у вас немає часу звернутися до банку? Мікрофінансових організація або МФО - це миттєве розв’язання ваших проблем.

Договір за новими умовами

ср, 04/07/2021 - 18:20
Як інвестиції у сталий розвиток стають елементом фінансової стратегії та роботи з ризиками

Життя переможе

вт, 04/06/2021 - 15:50
Сегмент страхування життя не уникнув трансформацій через пандемію, але багато у чому знайшов для себе користь

Антикризове убезпечення

вт, 04/06/2021 - 15:16
Цифра, медицина, транспорт та подорожі — чим жив страховий ринок у 2020 р. та які прогнози на 2021-й

Янко Ніколов - “Сьогодні ми активно працюємо над цифровими рішеннями для добровільного медичного страхування ”

пн, 04/05/2021 - 15:25
Голова правління страхової компанії Євроінс Україна