Перейти к основному содержанию

"Якщо б ми дійшли до Прямих іноземних інвестицій 5-10% ВВП щороку, це був би гарний результат"

вс, 04/04/2021 - 15:18

Сергій Фурса, інвестиційний банкір Dragon Capital

Минулий рік — це точно не той рік, за підсумками якого можна говорити про інвестиції. Під час локдауну ніхто нікуди не їздить і, відповідно, не інвестує. Конкретну суму за підсумками 2020 р. важко назвати. Водночас варто зазначити, що після очищення банківської системи з Кіпру заходить набагато менше інвестицій, тому ступінь спотвореності офіційної статистики точно зменшився. Грошам не дають виходити на офшори, відповідно, і повертатися нема чому. Отже, проблема набагато менша, ніж була до 2014 р. Загалом можна констатувати, що закордонні інвестиції в Україну йдуть дуже кволо. 

Так само важко говорити і про конкретну суму необхідних прямих інвестицій. 

Це може бути і $10 млрд, і  $20 млрд на рік. Якщо б ми дійшли до суми прямих іноземних інвестицій (ПІІ) на рівні 5-10% ВВП щороку, це був би гарний результат. У нас багато говорять про створення умов для іноземних інвесторів — агенції, “інвестиційні няні”… Усе це не може працювати за визначенням через несистемність рішень. Це — імовірніше імітація. В Україні бракує політичної волі для справжньої судової реформи. Без неї розраховувати на інвестиції марно. І це — критичний фактор, адже найбільше інвестори завжди хвилюються за безпеку. Коли цього немає, все інше не грає жодної ролі. Згадайте нещодавній випадок навколо компанії Scania. Наразі він жваво обговорюється серед інвесторів. У автовиробника зі світовим ім’ям стався конфлікт з одним із дистриб’ юторів, який звернувся до суду і отримав рішення на свою користь, зобов’язавши шведів сплатити 123 млн грн. Або ж, подивіться, як часто СБУ приходить “у гості” до айтішників. Отже, йдеться не про поодинокі випадки, це системна проблема. 

Натомість інвестори охоче вкладаються у вітчизняні ОВДП. Коли купуються державні цінні папери, то їхні тримачі навряд чи мають шанси зіткнутися з несправедливістю в судах. Вплив внутрішньодержавної “тусовки” відсутній, правила гри зрозумілі. Дійсно, певні ризики все одно є, але вони компенсуються досить привабливою дохідністю. У світі зараз чимало вільних грошей, які намагаються знайти хоч якусь дохідність. Тому їхня частина спрямовується в Україну.
Звичайно, критично важливою для потенційних інвесторів є співпраця України з МВФ. Проте це — необхідна умова, але недостатня. Значно підвищити привабливість України може тільки судова реформа. Без неї, наголошую, на інвестиції можна навіть не сподіватися. 

Коли ми говоримо про інвестиційну привабливість України, варто підкреслювати її конкурентні переваги порівняно з іншими країнами. Проте наразі в України таких не залишилося жодної. Навіть дешевої робочої сили вже немає. Тому переваги потрібно створювати. Це може бути лібералізація правил гри, коли ми створимо такі умови, що бюрократія і дозвільна система будуть простішими, ніж в Європі. Це стосується, наприклад, трудового законодавства, яке досі залишається радянського зразка, що суттєво гальмує розвиток бізнесу. Дуже часто компанії утримуються від найму персоналу лише тому, що розуміють: за необхідності звільнити зайвих працівників буде майже неможливо. Максимально ліберальні правила гри для бізнесу — це єдине, що може стати конкурентною перевагою України. Коли ми говоримо про реформи загалом, то звикли орієнтуватися, наприклад, на сусідню Польщу, робити те, що свого часу зробив уряд цієї країни. Втім, мабуть, ми маємо винайти свій унікальний рецепт.

Критично важливою для потенційних інвесторів є співпраця України з МВФ. Проте це — необхідна умова, але недостатня. Значно підвищити привабливість України може тільки судова реформа. Без неї на інвестиції можна навіть не сподіватися

Щодо роботи західних інвестиційних фондів на наших теренах. Таких фондів дуже мало. Чи не єдиний, що спадає на думку, це Horizon Capital. Та й він, радше, український фонд. Можливо, якісь інвестиції прийдуть з арабських країн після останнього візиту Президента в регіон, але поки що йдеться лише про наміри. Загальний інвестиційний клімат, відсутність верховенства права — це те, що утримує від інвестицій в Україну. 

Якщо ж говорити про більш-менш привабливі для інвесторів сектори української економіки, то вони в останні роки традиційні.

“Зелені” технології

Основний напрямок, куди інвестували іноземці, — “зелена” енергетика: сонце та вітер. Це були реальні вкладення, але з технічних причин у статистиці вони не проходили за статтею ПІІ. Звісно, ситуація, що склалася навколо ціноутворення “зелених” тарифів, для інвесторів не надто приємна. Але ця історія є досить природною та очікуваною. Плюс-мінус те саме було і в інших країнах, зокрема европейських. Задля приваблення інвесторів спочатку встановлювався досить високий “зелений” тариф, а потім його доводилося поступово знижувати. Україні прийдеться платити, бо в іншому разі інвестори підуть до суду й виграють його. Так, у держави є проблеми з виконанням зобов’язань, але ж вона пішла на перемовини з інвесторами, йде переговорний процес і це цілком нормально.

Інвестиції в нерухомість

Досить помітними були інвестиції у нерухомість. Тільки інвесткомпанія Dragon Capital за останні кілька років залучила близько $500 млн, інвестую­чи у комерційну нерухомість. Безумовно, 2020 р. для цього сектору був невдалим. Але ми бачимо, що доходи населення зростають, і щойно закінчується черговий локдаун, люди йдуть до ТРЦ і витрачають кошти.

Що стосується офісної нерухомості, тут теж все обнадійливо. Я не думаю, що робота з дому — довготривалий тренд. Бізнес вже відчуває значне зниження продуктивності праці у такому форматі. Тому я прогнозую повернення до офісів. ­­

Прямі іноземні інвестиції в Україні, млн USD

 

Читайте також

«Перший Український Аграрний Фонд»: ефективна альтернатива депозитам, ОВДП та інвестиціям в нерухомість

вс, 04/04/2021 - 16:25
«За останні 20 років середня річна дохідність агросектору України становить 21%. Ми пропонуємо інвесторам ефективний інструмент інвестування в аграрну галузь, що створений за найвищими світовими стандартами» - Роман Сазонов, керуючий партнер компанії з управління активами SI Capital.

"Якщо б ми дійшли до Прямих іноземних інвестицій 5-10% ВВП щороку, це був би гарний результат"

вс, 04/04/2021 - 15:18
Сергій Фурса, інвестиційний банкір Dragon Capital

Напівзаходи не панацея

ср, 03/31/2021 - 09:15
Чому комплексні реформи потребують політичних рішень

Тютюновий бунт: вітчизняна тютюнова галузь з легкої руки влади тріщить по швах

пт, 09/04/2020 - 10:22
Боротьба держави за податки з виробників сигарет не дає відчутного ефекту, а лише підриває галузь