Перейти к основному содержанию

Час для інвестицій у великі проєкти

вс, 04/04/2021 - 08:45

Ігор Ліскі, голова наглядової ради групи компаній Ефективні інвестиції (EFI Group)

Я вірю, що Україна зараз — одна з найперспективніших країн для інвестицій. Наша економіка одна з небагатьох досить непогано пережила пандемію, навіть всупереч зусиллям уряду. І інвестиції, безумовно, стануть в нагоді головним драйверам економіки.

Металургія

Багато країн сьогодні запускають нові інфраструктурні проєкти, створюючи попит на металопродукцію. Тренд споживання зміщується у бік високотехнологічної продукції з різними властивостями металів під конкретного замовника. Величезний потенціал також у титанової галузі. Це метал майбутнього. І Україна може стати #1 у  титановій промисловості, потіснивши Росію.

Логістика 

Базовий етап ми пройшли — побудували першу інфраструктуру у вигляді елеваторів, портів. Трохи відстає залізниця. Але це можна виправити: “Укрзалізниця” реформується, з’являється приватна тяга. Перспективний напрямок — річковий транспорт. Необхідно зробити цю галузь максимально конкурентною: пускати вантажі по Дніпру і Південному Бугу, щоб розвантажити залізницю й автотраси. Двом-трьом інвесторам це цілком під силу.

Агропереробка

Інвестувати треба у додану вартість в АПК. Не просто вирощувати кукурудзу на експорт, а запускати ферми, продавати м’ясо та молоко й розвивати цей ланцюжок далі. Наприклад, Україна — єдина в світі країна з досить розвиненим сільським господарством, яка не має галузі переробки відходів тваринництва. В інших підгалузях те саме. За виробництвом меду ми лідери в Європі, а соняшникової олії — в світі, і при цьому у нас немає жодного міжнародного бренду.

IT-сектор

Ми жартома називаємо IT-компанії рабовласниками. По суті, вони експортують людино-години для Google, Amazon або Facebook. І додана вартість залишається там. Якщо з’являється перспективний стартап, його викуповують і перевозять в Кремніє­ву долину, Німеччину, Ізраїль, Польщу. Тож як тільки почнуть з’являтися компанії, що створюють кінцевий продукт у десять, тисячу разів дорожче, тоді й почнеться інший рівень розвитку. Для цього потрібні інвестиції. У хороший експортний проєкт треба інвестувати $5-10 млн. Маю велику надію, що в Україну зайдуть великі фонди для інвестицій в IT. 

Медицина

У медицини є величезний плюс для інвесторів — платоспроможний попит. У нас, умовно, 10% багатого населення обслуговуються у приватних клініках, 10% розраховують тільки на “безкоштовну” державну медицину. Залишаються 80%, які розуміють важливість збереження здоров’я і готові доплачувати за медпослуги. Ось і новий великий ринок. До того ж в медицині існує велика ніша інновацій. Це, до речі, остання велика галузь у світі, до якої ще не добралася масова діджиталізація і де запускається дуже багато стартапів.

Зараз країни накачують економіку грошима. Украї­на отримала шанс стати для ЄС, США та інших держав виробничим майданчиком, зайнявши нішу Китаю. Для цього треба максимально швидко розгортати технологічні виробництва з горизонтом окупності 4-5 років. Підприємцям не варто боятися запускати великі проєкти. Як показує практика, зараз знайти для них інвестиції набагато простіше.
 

Автор: Ігор Ліскі

Читайте також

Жіноче лідерство як ключовий фактор продовольчої безпеки

пт, 08/13/2021 - 10:10
Анна Бабіч, менеджер з корпоративних комунікацій у Центральній та Східній Європі компанії Corteva Agriscience

Навести лад у некомерційних закупівлях: за крок до стратегії

пн, 07/19/2021 - 17:32
Антон Шрамко, заступник директора, керівник напрямку консалтингу з закупівель та ланцюга постачань, KPMG в Україні

В Україні держава – великий споживач промислових товарів

пт, 06/25/2021 - 15:20
Денис Морозов, перший заступник Генерального директора ІНТЕРПАЙП

Корпоративне рефінансування – чому ставки 10-15% у гривні для бізнесу стають реальністю?

ср, 06/09/2021 - 10:10
Адріан Козловський, заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу, KPMG в Україні

Довіряй, але перевіряй: як перевірка контрагента може врятувати бізнес

ср, 05/26/2021 - 13:22
Тетяна Андріанова, СЕО Nota Group, голова комітету корпоративної безпеки групи компаній «Октава», член правління Асоціації професіоналів корпоративної безпеки України

Гранти підтримають бізнес під час пандемії

ср, 05/12/2021 - 10:53
Світлана Олєйнікова, керуючий партнер групи компаній Synergy Universe / Synergy Development Consulting, про грантові програми для бізнесу під час пандемії