Перейти к основному содержанию

Розвиток "зелених" технологій як інвестиції у сталий розвиток

вт, 03/30/2021 - 11:29

Чого чекають від цих вкладень?

За даними PwC, обсяги капіталу сталого інвестування (за принципами ESG — ecology, society, governance, відповідальність з точки зору екології, суспільства та корпоративного управління) приростають майже на третину кожні два роки. Наразі до активів, що базуються на ESG-підходах, тільки в Європі відносять майже 50% всіх грошових ресурсів. Близько 83% інвесторів приділяють увагу кліматичним ризикам портфельних компаній. А 93% молодих інвесторів (до 35 років) взагалі вважають рівень соціально-екологічної відповідальності компанії одним із ключових для прийняття рішення щодо її фінансування. І аналіз традиційних фінансових показників, таких як ROE (рентабельність власного капіталу) чи ROA (рентабельність активів), все частіше супроводжується оцінкою готовності компанії враховувати у своїй діяльності світові тренди. А вони наразі такі, що цілитись лише у прибутковість вважається моветоном, адже така однобока стратегія точно тягне за собою, принаймні, репутаційні ризики. 

До того ж останні дослідження демонструють пряму залежність фінансових показників бізнесу від його сталості (наприклад, зосередженість на зменшенні шкідливих викидів приносить тисячі, а подекуди мільйони доларів економії). Проте окрім фінансів стратегія сталого розвитку має також вплив на:

  • операційну ефективність;
  • інновації;
  • продажі;
  • управління ризиками;
  • лояльність тощо.
Фактори ESG- рейтингування

Гігант інвестиційного ринку американська корпорація BlackRock (управляє активами в розмірі близько $8,7 трлн більш ніж 5 тис. інституційних клієнтів та 10 млн індивідуальних) 2019 р. провела опитування серед своїх клієнтів. 51% респондентів зазначили, що мають намір переглянути свою інвестиційну політику з урахуванням ESG-критеріїв. А вже 2020-го всі інвестори та партнери компанії отримали от СЕО BlackRock Лоренса Фінка традиційного щорічного листа, в якому він зазначив, що його корпорація уникатиме інвестицій у бізнеси, які “становлять високий ризик, пов’язаний зі стійкістю”. Подейкують, думка одного з найвпливовіших інвестменеджерів світу може кардинально змінити не тільки загальну інвестиційну політику (адже до нього жоден з найбільших інвесторів в країні не робив це питання центральним компонентом своєї стратегічної стратегії), а й спосіб ведення бізнесу корпоративною Америкою і не тільки. У цьому контексті крок Фінка є переламним — таким, що може спричинити національну розмову серед фінансистів та політиків. До того ж, за словами інвестора, динаміка розвороту в бік сталості лише наростатиме, коли уряди і бізнес очолять представники нового покоління. А поки що інвестор пообіцяв переглянути власну стратегію інвестування і виключити з пропозицій для клієнтів ті компанії, які не дотримуються ESG-критеріїв.

Розвиток ринку імпакт-інвестування, % опитанихЩе один фінансовий конгломерат — Morgan Stanley (управляє більш ніж $2,7 трлн) взяв зобов’язання формувати інвестиційні портфелі з урахуванням досягнення нульового балансу викидів до 2040 р. 

Отже, 2020 р. активи під управлінням компаній, що прийняли Принципи відповідального інвестування (PRI), перевищили $100 трлн, а кількість фінансових інститутів, які погодилися їх дотримуватись, сягла 3200. І орієнтація на відповідальне інвестування лише посилюватиметься (принаймні, зараз інший сценарій великі фінансові інституції навіть не розглядають), відповідно, компанії, які не відповідати­муть критеріям ESG, ризикують лишитись поза увагою значної кількості інвесторів. Це, своєю чергою, відобразиться на ліквідності їхніх цінних паперів, збільшить ціну фінансування, ускладнить залучення капіталу та впливатиме на оцінку кредитоспроможності. Про це вже свідчать дослідження міжнародних рейтингових агенцій Moody’s, Fitch та S&P.

“Навіть якщо компанія у  своїх фінансових звітах цілком відповідає вимогам інвестора, вона помітно програватиме конкуренту, який впроваджує програми сталого розвитку, відстежує результати й відображає їх у нефінансовій звітності”, — зазначає Аліна Соколенко, керівна партнерка компанії AVGroup.

Порушник спокою — COVID-19

У I півріччі 2020 р. пандемія спричинила глобальну рецесію, внаслідок якої ринки капіталу у всьому світі пережили найгостріший шок у своїй історії, зазначається у щорічному звіті Morgan Stanley Sustainable Reality Report Reveals. У цей період спостерігались дуже знач­ні коливання цін на активи. І найбільш стійкими виявилися акції та цінні папери фондів, що пристали на принципи ESG, на відміну від їхніх традиційних аналогів.

Зокрема, дохідність акцій американських фондів сталого акціонерного капіталу перевершила дохідність традиційних аналогів у середньому на 3,9%, фондів стійких оподатковуваних облігацій — на 2,3%.    

Як підкреслила головна директорка з питань сталого розвитку та СЕО Інституту сталого інвестування Одрі Чой, це ще один доказ того, “що міркування щодо сталого розвитку… продовжуватимуть заохочувати інвесторів включати позитивний екологічний та соціальний вплив у процес прийняття рішень”. А врахування ESG-критеріїв під час формування інвестиційних портфелів допоможе отримувати прибуток вище ринкового. Слід зазначити, що відповідні акції проявили себе і до пандемії (проаналізований період 2004-2018 рр.): стійкі фонди зазнавали на 20% менше ризиків зменшення ціни в порівнянні з  традиційними фондами. 
За даними Bloomberg, найуспішнішим минулого року виявився фондовий ринок Данії — країни, яка вже кілька років поспіль надає перевагу саме бізнесу з орієнтацією на ESG (до речі, сотню найбільш сталих компаній світу очолюють дві данські корпорації). Найбільший пенсійний фонд країни PFA (управляє активами в розмірі $82 млрд), наприклад, 2020 р. запропонував своїм учасникам інвестувати в активи компаній, які обіцяють стати вуглецево-нейтральними вже до 2025 р. Одночасно ще один данський фонд MP Pension виводить інвестиції з  24 холдингів, що займаються нафтодобуванням.

Очікувана фінансова віддача від ESG-інвестування, % опитанихУ липні ООН опублікувала звіт, в якому зазначалося, що пандемія спричинила руйнівні наслідки у багатьох сферах. Відповідно, відбувся відкіт майже по всіх індикаторах Цілей сталого розвитку. Торік вперше за 20 років у світі було зафіксоване зростання кількості людей, що живуть в умовах крайньої бідності, скорочено сотні мільйонів робочих місць, особливо болісно відчули дискримінацію жінки. Серед позитиву можна хіба що відмітити скорочення шкідливих викидів на 7%. Проте позитив цей досить відносний, адже відбувся він аж ніяк не завдяки впровадженню технологій, а  за рахунок глобальних обмежень. І чи потрібно планеті екологічне “піднесення” такою ціною — питання неоднозначне. Тому, прогнозують експерти, Environmental-фактори на найближчі рік-два поступляться пріоритетним місцем Social-факторам. Ефективна система охорони здоров’я та праці, стабільна кадрова політика, рівень задоволення працівників — ось критерії довіри потенційних акціонерів до капіталу бізнесу, який вони готові підтримати власним гаманцем.

Валюта надбання

Проте соціальне підприємництво у  загальному сенсі (impact) не лише ознака хорошого тону в бізнес-середовищі, як ми вже зазначали. Дійсно, impact-інвестиції мають на меті позитивний екологічний, со­ціальний, іміджевий зиск, але ще й отримання прибутку. Тому імпакт-інвестори часто вкладаються в інноваційні бізнеси, а серед традиційних їх найбільше приваблюють будівництво житла, чисті технології та енергетика, охорона здоров’я, стале й органічне сільське господарство. Уряди та приватні установи стимулюють інвесторів: перші — шляхом надання податкових та інших пільг, консультаційних послуг; другі (банки, пенсійні фонди, фінансові консультанти) найохочіше співпрацюють і пропонують вигідніші умови інвесторам, які зацікавлені у вирішенні екологічних і соціальних проблем.

За даними дослідження глобальної мережі імпакт-інвесторів Global Impact Investing Network, GIIN, середній показник прибутку на інвестиції (ROI) у цьому випадку знаходиться на рівні традиційних фінансових портфелів — 5-6%. На ринках, що розвиваються, він дещо вищий — 6,7%, на розвинутих — нижчий, 4,8%. Але загалом імпакт-інвестиції можуть конкурувати з традиційними активами, а часом навіть перевершувати їх за дохідністю. 

Мотивація компаній робити сталі інвестиції, % опитаних

Проте ключовою проблемою все ще залишається мала наяв­ність цікавих високоякісних проєктів для такого роду інвестицій, навіть у країнах, де їм якраз і місце — в тих, що розвиваються. А ще — традиційне побоювання керівників щодо збільшення операційних витрат у порівнянні з аналогічними інвестиціями в приватний або венчурний капітал. 

Втім, хай там що, розвиток соціального інвестування набирає обертів. Ринок стає більш зрілим, а середній обсяг подібних угод поступово збільшується. Зокрема, відповідно до даних GIIN, 2019 р., у  порівнянні з 2018-м, учасники ринку збільшили свої соціальні вкладення на 13%.

Стійкі тенденції інвестування

Експерти фінансового ринку розраховують на те, що на тлі очікувано низького світового економічного зростання внаслідок пандемії увага інвесторів до екологічних, соціальних та управлінських питань значно посилиться. Продовжиться також і зростання активів в царині відповідального інвестування. Тенденції, на які варто звернути увагу:

COVID-19 прискорив зростання значущості питань ESG для інвесторів. Корпоративне управління такими питаннями, як права людини, добробут співробітників, відносини з громадою, залишатимуться в центрі уваги. Адже саме ці процеси мають значення для безперервності бізнесу в умовах ізоляції. І довготривалий вплив цих механізмів на репутацію, стосунки з постачальниками, клієнтами та регулюючими органами очевидний. 

Поточна ситуація зміщує фокус уваги на соціальні питання. За виключенням гендерних аспектів, останні три роки соціальна проблематика поступалась актуальністю екологічній. COVID-19 привернув увагу всього світу до питань охорони здоров’я. І будь-які зміни цього фокусу врешті-решт відобразяться у нових інвестиційних можливостях. Тому проєкти у галузі охорони здоров’я, догляду за людьми похилого віку, забезпечення доступності ліків, формування стійких соціальних зв’язків набуватимуть значущості для інвесторів.

Попри актуалізацію теми здоров’я екологічні проблеми не зникли з порядку денного. Наприклад, вже є попередні дослідження ВООЗ щодо кореляції між високим рівнем забруднення повітря та особливо серйозними випадками COVID-19. Тому питання відновлюваних джерел енергії, стійкого транспорту, біорізноманіття та екологічних зв’язків не просто залишаться в центрі уваги після пандемії, а й набудуть нового інвестиційного, корпоративного та політичного імпульсу.

Перелік фінансових інструментів, механізмів та активів з низьким зростанням та прибутковістю має тенденцію до розширення. На філософію сталого інвестування пристають все більше гравців ринку. Хедж-фонди, структуровані продукти та потенційно інші похідні фінансові інструменти можуть забезпечити стійких інвесторів можливостями управління ризиками, пов’язаними з рухом ринку, валютою, захистом капіталу, податковою ефективністю тощо.

Стратегії сталого інвестування мають працювати у сукупності з іншими, традиційними підходами та інструментами. Адже саме така тактика виправдала себе під час минулорічної волатильності. Є сподівання, що диверсифікований портфель зі сталих глобальних акцій та облігацій з високою дохідністю стане наріжним каменем зростання бізнесу та повернення інвестицій. Зосередження ж уваги на корпоративних облігаціях ESG, “зелених” облігаціях та облігаціях банків розвитку матиме значущу вигоду.