Перейти к основному содержанию

Андрій Кравець - “Угода з IFC — подія, якій передували роки активної роботи”

чт, 03/25/2021 - 12:26

Голова правління Укргазбанку

— Ви очолили банк минулого року. Які досягнення можете відзначити?

— Думаю, що швидко адаптуватися до тих умов, в яких несподівано опинився весь світ, це вже неабияке досягнення. Головне, що нам вдалося оперативно налаштувати дистанційну роботу переважної більшості наших співробітників, аби максимально убезпечити та вберегти і їх, і наших клієнтів. До речі, ми не закрили жодного нашого відділення. 
Так, пандемія віддалила нас одне від одного, втім зробила ближчими та доступнішими наші сервіси. 2020-го ми запустили чимало нових онлайн-продуктів.
Безумовно, було достатньо й бізнес-досягнень: відкрили нові напрями для екофінансування, розпочали нові проєкти з Експортно-кредитним агентством задля підтримки вітчизняного експорту, запропонували промисловим підприємствам беззаставні кредити на енергоефективність та впровадження систем енергоменеджменту разом із нашим партнером ЮНІДО, суттєво збільшили  підтримку малого та середнього бізнесу. 

— Яким став результат банку у 2020 р.?

— Ми закінчили рік з прибутком близько 300 млн грн. Можливо, це не так вражає, як торік, але є дуже важливим. Адже ні для кого не секрет, що 2020-й виявився вкрай непростим: і пандемія з локдаунами, і складна економічна ситуація загалом, і до того ж неоднозначна ситуація на ринку “зеленої” енергетики, що ми, як провідний екобанк країни, особливо відчули. 
Через те що держпідприємство “Гарантований покупець” не виконувало свої зобов’язання у повному обсязі, наші клієнти зверталися до нас за допомогою. І ми йшли їм назустріч: змінювали графіки погашення кредитів, подовжували строки. Зрозуміло, що це тягло за собою формування певного обсягу резервів, і, звісно, вплинуло на наш фінансовий результат.

— Нещодавно була підписана угода з IFC, мета якої — часткова приватизація Укргазбанку. Як готувалися до цієї події?

— Це справді довгоочікувана подія, якій передували роки активної підготовки, консультацій, трансформації банку. І почався цей шлях ще 2015 р., коли ми шукали новий напрям для розвитку банку. Саме того року у грудні в Парижі 195 держав уклали угоду щодо боротьби зі зміною клімату та спрямування інвестицій у напрямі низьковуглецевого стійкого майбутнього. Мета — утримати потепління на рівні менше двох градусів за Цельсієм та спробувати обмежити його 1,5 градусами. Тоді ж була створена мережа Green Bank Network. Передбачалося, що через ці банки фінансуватимуться програми, спрямовані на досягнення цілей Паризької угоди. 
Тоді в нас й виникла ідея сконцентруватися на “зеленому” банкінгу. Ми спілкувалися з різними міжнародними організаціями і вирішили працювати з IFC. З їхньою допомогою ми розробили експертизу “зелених” проєктів, внутрішні процеси, провели десятки тренінгів для персоналу. І тоді ж народилася ідея про входження IFC в капітал банку. Вже 2017 р. був підписаний меморандум про таку передприватизаційну підтримку. Меморандум передбачав низку зобов’язань, які ми, звісно, виконали, зокрема: зниження частки NPL (непрацюючих кредитів), зменшення в кредитному портфелі державних підприємств, відмова від кредитування виробників міцного алкоголю, вугілля, атома. Потім почалася активна робота з малим і середнім бізнесом. Це теж дуже великий проєкт, який в результаті дав нам значний приріст клієнтської бази та вивів у лідери кредитування МСБ. Все це дозволило IFC краще пізнати і розуміти нас як партнерів. Тож ми повернулися до обговорення нових форм співпраці, які відкрили б перспективи входження в капітал. Саме тоді IFC й запропонувала наступний крок — кредит на фінансування енергоефективності, “зеленої” енергетики. І мова не про сонце чи вітер, а здебільшого про значно складніші проєкти — когенерацію, кредитування балансуючих потужностей. 

— Чи є успіхи в сфері екобанкінгу за підсумками минулого року?

— Незважаючи на досить складний рік для бізнесу, ми зберегли позитивну динаміку розвитку “зеленого” фінансування. Це майже 80 нових екопроєктів на 2,9 млрд грн. Завдяки їхньої реалізації досягнуто щорічне скорочення викидів СО2 на 71 тис.т.
Зростання відбулося також й внаслідок запуску нового напряму фінансування екопроєктів зі сталого розвитку та розширення існуючих вже з урахуванням актуальних тенденцій ринку (наприклад, ВДЕ розширено на проєкти для власного споживання, когенераційні установки та системи зберігання електроенергії), задля реалізації яких банк активно використовував державну програму “Доступні кредити 5-7-9%” та фінансовий лізинг.
Всього за чотири роки “зеленого” банкінгу Укргазбанк профінансував понад 500 великих екопроєктів, серед них, зокрема, будівництво відновлюваних джерел енергії та покупка обладнання для них, енергоефективна модернізація виробництв та приміщень (заміна обладнання, освітлення, опалення, будівництво житла за екологічними і енергоефективними стандартами), а також проєкти, пов’язані із захистом довкілля. Завдяки втіленню цих проєктів щорічний рівень викидів парникових газів скоротився більш ніж на 1,4 млн т, а щорічна економія природного газу досягла майже 840 млн куб.м.

— Який загальний стан справ з кредитуванням в межах програми “5-7-9%”?

— Програма стала справжнім драйвером кредитування для мікро- та малого бізнесу. Ми вже перетнули позначку в 1,6 млрд грн. До речі, понад 1 млрд — це нові інвестиційні кредити. Ми є абсолютними лідерами в інвесткредитуванні, адже ідея програми полягала саме в тому, щоб створити якомога більше нових робочих місць, показати, що в Україні також можна бути успішним підприємцем.

— Укргазбанк один з небагатьох проявляє активність в сегменті іпотечного кредитування. Чи плануєте працювати за новою державною програмою “Іпотека під 7%”?

— Звичайно. Ми долучилися до програми одними з перших і одразу ж видали кредит. Нашими першими позичальниками стала молода родина, яка наразі винаймає житло, вони придбали в Ірпені двокімнатну квартиру площею 43,3 кв.м. 
Справді, маємо великі сподівання на цю програму, адже ще до її старту отримали сотні заявок. До того ж наша власна іпотечна програма користується неабияким попитом — за пів року ми видали українцям пів мільярда іпотечних кредитів, де 60% — це кредити до 10% річних. 

— Укргазбанк лідирує і в сфері торгового фінансування. Які угоди користуються найбільшою популярністю?

— Дійсно, минулого року портфель цих угод збільшився до 11 млрд грн, і це найкращий результат на ринку. Ми також на першому місці за наданими гарантіями (6,2 млрд грн) та непокритими акредитивами (2,4 млрд грн). Це дуже різні угоди, адже сума найменшої нашої гарантії складала всього 900 грн, а найбільшої — близько $16 млн. 

“Ми маємо великі сподівання на програму “Іпотека під 7%”, адже ще до її старту отримали сотні заявок”

— Що можете сказати стосовно позицій банку в сегменті МСБ?

— Наші позиції щороку міцнішають. Торік наш портфель збільшився на 2,5 млрд грн, а це 50% приросту. До речі, ми утримуємо лідерство у кредитуванні комунального сектору — профінансували 156 проєктів на суму 2 млрд грн. А ще впевнено рухаємося до лідерів із надання фінансового лізингу, наразі входимо до трійки найактивніших гравців ринку. Зараз це дуже популярний інструмент, особливо у комунальній сфері. 

— Які цілі ставите на поточний рік?

— Будемо посилюватися в кредитуванні як великих корпоративних клієнтів, так і малого, середнього бізнесу. Звісно, сфокусуємося також на кредитуванні “зелених” проєктів, наприклад — створення балансуючих енергопотужностей. 

— Які ризики для банківської системи бачите?

— На жаль, і цього року COVID-19 впливатиме не лише на банківську систему, а й загалом на економіку України чи не найбільше. Також важливо, щоб ситуація на ринку “зеленої” енергетики стала зрозумілою та прогнозованою для всіх учасників. Адже вона впливатиме не тільки на банки, а й на сільське господарство, промисловість та населення.

Читайте також

Як оформити терміновий онлайн кредит без відмови?

пт, 04/23/2021 - 09:57
Вам потрібна термінова грошова позика без відмови, але у вас немає часу звернутися до банку? Мікрофінансових організація або МФО - це миттєве розв’язання ваших проблем.

Договір за новими умовами

ср, 04/07/2021 - 18:20
Як інвестиції у сталий розвиток стають елементом фінансової стратегії та роботи з ризиками

Життя переможе

вт, 04/06/2021 - 15:50
Сегмент страхування життя не уникнув трансформацій через пандемію, але багато у чому знайшов для себе користь

Антикризове убезпечення

вт, 04/06/2021 - 15:16
Цифра, медицина, транспорт та подорожі — чим жив страховий ринок у 2020 р. та які прогнози на 2021-й

Янко Ніколов - “Сьогодні ми активно працюємо над цифровими рішеннями для добровільного медичного страхування ”

пн, 04/05/2021 - 15:25
Голова правління страхової компанії Євроінс Україна

Мінфін поза чергою

пн, 04/05/2021 - 13:40
Банки позичили державі більше, ніж бізнесу. Держоблігації виявилися поза конкуренцією