Перейти к основному содержанию

Епоха бездіяльності: Чи розділиться світ на “корисних людей” та “непотрібні маси”?

пн, 12/14/2020 - 09:08

Через пандемію та безпрецедентний розвиток AI тектонічні зсуви на ринку праці відбудуться значно швидше, ніж всі очікували.

Пекін недалекого майбутнього населятиме три касти, кожна з яких перебуватиме на поверхні землі чітко відведений час. 5 млн мешканців елітного Першого простору насолоджуються сонцем та повітрям з 6-ї ранку і досхочу. 16 годин на фоні доволі приємного міського пейзажу можуть працювати мешканці Другого простору. А з 22-ї до 6-ї години — час перебування на поверхні представників Третього простору.

50 млн прибиральників, сортувальників сміття, продавців їжі в темряві серед куп непотребу існують лише тому, що їх треба чимось зайняти; автоматизувати брудну роботу можна було б давно. Переміщуватись та перемішуватись кастам заборонено, щоб не псувати привілейованим мешканцям приємний вид з вікна…

Топ-10 професій, які до 2025 р. будуть користуватись попитом та які втратять актуальність

Невеличка оповідь “Складаний Пекін” китаянки Хао Цзінфан про життя міста, що протікає у різних світах, у  2016 р. стала предметом обговорення не лише в середо­вищі поціновувачів жанру пост­апокаліптики. Адже Хао — не просто фантаст, вона має науковий ступінь з економіки і управління Університету Цінхуа, проводить економічні дослідження для Держстату КНР, зокрема й щодо впливу штучного інтелекту на зайнятість.

Тема впливу технологій на людство вже не перший рік хвилює економістів, технологів, аналітиків, футуристів, адже з розвитком AI і, відповідно, зростанням продуктивності праці, з трудового процесу неминуче випаде значна кількість працівників. Причому незалежно від кольору “комірця”: без роботи можуть залишитись як низькокваліфікований персонал, так і люди з вищою освітою.

Про нагальність вищесказаного красномовно свідчать результати свіжого дослідження Світового економічного форуму — “Майбутнє ринку праці. Доповідь 2020”. Але про них — трохи згодом.

Утопія чи антиутопія?

Відомий винахідник, ідеолог Google Рей Курцвейл ще кілька років тому прогнозував, що до 2029 р. ми отримає­мо комп’ютер з інтелектом, співставним з людським, а точки сингулярності (злиття штучного інтелекту з людським) досягнемо до 2045 р.

На думку Курцвейла, люди будуть “завантажувати” свій розум у хмари та оновлювати тканини тіла за допомогою нанороботів. Його колеги йдуть ще далі і пророкують людству вирішення усіх його проблем з появою суперінтелекту й наближення чи не до божественного рівня всевідання та всемогутності. 

Як би там не було, подібні прогнози поки що лишаються тільки обережними припущеннями. Адже фундаментальні прориви в  науці стаються не так вже і часто. Проте навіть існуючий рівень розвитку штучного інтелекту вже здійняв дискусії навколо питання, як технології впливатимуть на рівень безробіття та нерівність? Адже автоматизація паралельно із підвищенням продуктивності призводить до виключення з трудового процесу величезної кількості працівників.

Нова реальність: зрозуміти і пробачити

Втім, за даними останнього глобального дослідження відомої консалтингової компанії PwC, технологічний прогрес — лише один з п’яти мегатрендів, що впливатимуть на ринок праці у найближчі 10 років. Безумовно, роботизація, AI суттєво трансформують якість і кількість доступних робочих місць. Проте вони лише існуватимуть паралельно з іншими неминучими змінами:

Демографічні зсуви. Населення Землі старіє, це тисне на економіку, соціальні інс­титути та бізнес. Збільшення тривалості життя, відповідно, змушує переглядати бізнес-моделі і продовжувати активний трудовий період співробітників, які, своєю чергою, зобов’язані будуть освоювати нові навички.

Як бізнес адаптувався до викликівСтрімка урбанізація. За прог­нозами ООН, до 2030 р. в містах проживатиме 4,9 млрд людей, а до 2050 р. чисельність містян у всьому світі виросте на 72%.

Отже, міста стануть (вже стають) впливовими факторами формування робочих місць.

Зміни в глобальній економіці. Йдеться про збільшення розриву між розвинутими країнами та тими, що розвиваються. Останні разом із технологічним прогресом зіткнуться з серйозними викликами, і без суттєвих стабільних капіталовкладень ризикують лише посилити рівень безробіття та міграційні тенденції.

Дефіцит ресурсів та зміна клімату. До 2030 р. прогнозований попит на енергію та воду збільшиться відповідно на 50% та 40%. Для задоволення цих потреб потрібно буде створювати нові робочі місця в таких галузях, як виробництво альтернативної енергії, переробка сміття, використання вторинних ресурсів. Отже, традиційні енергетичні галузі, в яких зай­нято мільйони людей у світі, будуть реорганізовані.

Як зізнаються дослідники PwC, всі ці тенденції визначатимуть модель ринку праці в майбутньому, проте не від них залежатиме, яким саме в конкретний момент часу він буде. Більшою мірою на нього впливатимуть самі люди, точніше, їхня реакція на виклики та можливості, які несуть з собою глобальні тенденції.

До того ж ніхто не відміняв такі фактори впливу, як, скажімо, соціальні конфлікти, нормативні обмеження або інерція, властива багатьом розвинутим суспільствам. Чи горезвісний COVID-19, який цього року поклав на лопатки економіку. Останній вже суттєво пере­кроїв мапу зайнятості в багатьох країнах. Авіація, HoReCa, туризм, шоубізнес звільняють мільйони людей. Натомість ритейл (передусім онлайн) — Amazon, Walmart, Kroger, Safeway и Meijer — винаймає нових працівників у співставних масштабах.

Ще один стрімкий тренд цього року — перехід на віддалену роботу — здатен знач­но пришвидшити розвиток технологій, а разом із ними саме тих навичок, які в майбутньому допоможуть людині втримати машинний натиск: адаптивність, відкритість, крос-функціональна взаємодія, неформальне лідерство, взаємовиручка тощо.

Руйнівні сили коронакризи вже викликали незворотні зміни в мисленні та соціальних нормах. І хоч у середньому наразі тільки 44% працівників проти 24% можуть виконувати свою поточну роль віддалено, ця цифра, безумовно, збільшуватиметься. Адже 84% роботодавців налаштовані на подальшу цифровізацію робочих процесів, в тому числі на перехід на дистанційний або гібридний формат. Засоби, які запровадили підприємці задля адаптації до цьогорічної ситуації, свідчать саме про акцент на технологіях (див. “Як бізнес адаптувався…”).

Починаючи з 2011 р., за даними онлайн-платформи Glassdoor, доступ до роботи з дому майже подвоївся — від 28% до 54% працівників вже мали таку можливість. Що й казати про цей рік... Тисячам організацій вдалося відносно безболісно перевести всі бізнес-процеси у віддалений формат і, що цікаво, багатьом це сподобалось. Певні недоліки вдасться залагодити згодом. “І світ вже ніколи не стане таким, як раніше”.

Звільніть свого банкіра

Повернемось до глобального дослідження Світового економічного форуму, дані якого базуються на аналізі тенденцій, масштабі переміщень працівників, автоматизації тощо протягом останніх п’яти років. 

Що ви відчуваєте, коли замислюєтесь про майбутнє робочого середовища?Прискорення впровадження технологій в компаніях — тренд останніх двох років. Електронна торгівля, хмарні обчислення, кібербезпека, інтернет речей є драйверами новітніх змін. Вони, а разом із ними робототехніка та штучний інтелект, сприятимуть подальшій цифровізації та діджиталізації життя. А відтак — і глобальним змінам на ринку праці. Як прогнозують у ВЕФ, через зміни у розподілі праці між людьми та машинами вже за п’ять років без роботи можуть залишитись 85 млн працівників. Зокрема, вже зовсім скоро ми навряд чи згадаємо, навіщо сиділи касири в банківських відділеннях, чим цілий день були зайняті пакувальники або вуличні продавці (див. “Топ-10 професій…”).

Хвилюєтесь за власне майбутнє? Ви такий не один. Більше третини опитаних PwC висловлюють аналогічні побоювання. Проте експерти ВЕФ заспокоюють: на зміну звільненим мільйонам потрібні будуть нові — 97 млн позицій відкриються саме через заміщення людей машинами. Однак відбуватиметься все не за помахом руки: аби бути в змозі опанувати незвичні професії, людина має постійно удосконалювати свої навички або взагалі оволодіти новими. Адже саме брак кваліфікації поки що стримує впровадження новітніх технологій.

Наприк­лад, лише 42% співробітників наразі користуються можливостями перекваліфікації або підвищення кваліфікації за підтримки роботодавців. Проте вже завтра задля довгострокової продуктивної праці оволодіння новими ключовими компетенціями стане не необов’язковою примхою, а важливою необхідністю. Тож прямо зараз починайте “прокачувати” в себе навички та вміння:

  •  аналітичного мислення;
  •  активного навчання та стратегії навчання;
  •  критичного мислення й  аналізу;
  •  креативність, оригінальність та ініціативність;
  •  лідерство;
  •  проєктування і програмування;
  •  вміння працювати в умовах невизначеності.

Якщо цього не зробити, протягом найближчих п’яти років для виконання спеціалізованих робіт 41% працедавців планують залучити підрядників, а 34% — взагалі замінити персонал. Із оптимістичних прогнозів: майже 70% персоналу керівництво все ж таки запропонує перенавчання або підвищення кваліфікації. А третині?..

Останніми роками продуктивність праці зростає в кілька разів повільніше, ніж вартість людського капіталу: фонди оплати праці впродовж двох років збільшились на 15-30% в розрахунку на одну особу, водночас продуктивність — на одиниці відсотків.

Цьогорічна криза, звісно, трохи збалансує ці показники, але правди нікуди дівати: утримувати штат для виконання одноманітних операцій невигідно. Тож “сісти за парти” доведеться чи не всім. Інше питання — як довго і як часто людям доведеться перетворюватись на “учнів”?

Оптимісти, прихильники ідеї lifelong learning (безперервної освіти), пропонують робити це постійно. Проте песимісти (а радше — реалісти) застерігають: навіть спеціалісти з AI не можуть передбачити, які саме спеціальності зазнають автоматизації у найближчі роки. Тож чи здатен звичайний працівник обрати саме ту програму перепідготовки, яка в подальшому забезпечить його роботою і яка, своєю чергою, не зникне протягом кількох наступних років? 

Мрія ідеаліста

Перед найскладнішим, напевно, вибором нині стає нове покоління, яке тільки збирається підкорювати ринок праці. Обрати професію, яка гарантовано за п’ять-шість років, скільки триватиме навчання, стане в нагоді й забезпечуватиме певний рівень життя, досить складно.

Індустріальна епоха сформувала переконання, що місце людини в суспільстві ви   значає праця. Позбавте людину роботи — і вона залишиться без одного з найміцніших соціальних зв’язків. Але неминучий перехід до постіндустріальної епохи, а незабаром і до епохи штучного інтелекту, супроводжуватиметься зміною ідентичності: нам доведеться навчитись перестати прирівнювати роботу до життя. 

Ось і експерти Світового економічного форуму обіцяють, що на тлі загальної діджиталізації попит на спеціальності, орієнтовані на людей, навіть збільшиться. 

Читайте також

Вертеп скінчився

вт, 12/15/2020 - 15:50
Хто має вимагати від партій змін?

Особливості національних виборів місцевого масштабу

вт, 12/15/2020 - 14:10
Інтереси підприємців майже не враховані

Час онлювати HR-стратегії: сильний бренд як головний критерій пошуку роботи

пн, 12/14/2020 - 11:04
Наталія Алюшина, голова Національного агентства України з питань державної служби Кожен із нас у роботі керується своїми особистими цінностями, принципами та стереотипами. Це впливає на те, яких співробітників ми наймаємо або ж яку роботу шукаємо, як комунікуємо та як приймаємо рішення. Наш життєвий досвід робить нас заручниками минулого, хоча водночас є основою нашого майбутнього. 

Епоха бездіяльності: Чи розділиться світ на “корисних людей” та “непотрібні маси”?

пн, 12/14/2020 - 09:08
Через пандемію та безпрецедентний розвиток AI тектонічні зсуви на ринку праці відбудуться значно швидше, ніж всі очікували.

Зберегти людей і бізнес: унікальний досвід роботи з персоналом у коронакризу

пн, 12/14/2020 - 08:56
Володимир Чеповий, шеф-редактор журналу БІЗНЕС Готуючи минулий спецвипуск про новітні HR-технології у листопаді 2019 р., ми виставляли акценти великої небезпеки масового виїзду наших фахівців різних професій за кордон. Тоді ми показували ефективні кейси компаній, що у важкій битві за “людський капітал” навчились втримувати персонал цікавими мотиваційними програмами, рейтингували їхні досягнення та друкували фото колективів, де у захисних масках, звичайно, нікого не було. Як швидко змінюється світ…

Помістити в матрицю

ср, 12/09/2020 - 11:35
Світ спостерігає за революцією в технологіях управління людськими ресурсами. HR стає полігоном випробування новітніх IT-розробок