Перейти к основному содержанию

Рефінанс від НБУ: монетарна терапія

пт, 12/04/2020 - 09:06

Дай голодному рибу – і ти нагодуєш його на один день. Дай йому вудку, навчи його ловити рибу - і ти нагодуєш його на все життя.

Національний банк України на самому початку коронакризи прийняв рішення дати українському бізнесу вудку, замість того, щоб роздавати рибу. Грошей у нашому бюджеті на те, щоб кожному підприємцю видати компенсацію за вимушений простій через карантин, недостатньо. Тому рішення влити "нову кров" в економіку і оживити її, дати можливість не закривати підприємства через рефінансування банків – досить ефективний інструмент.

Про те, яка роль банків у стримуванні падіння української економіки внаслідок карантину, введеного для зниження темпів поширення COVID-19, а потім – і її розвитку, ми говоримо із заступником голови правління МТБ БАНКу Ростиславом Вікторовичем Івановим.

- МТБ БАНК цього року отримав рефінансування НБУ, в тому числі – так звані "довгі гроші" терміном на 5 років. У чому, на Вашу думку, сенс цих траншів, що вливає головний банк держави в банківську систему України?

– Варто відразу акцентувати увагу на тому, що рефінанс від НБУ - це не банальна роздача грошей, як, на жаль, багато ЗМІ намагаються це уявити. Це серйозна фінансова операція державного рівня, яка ставить перед собою відразу кілька цілей. Тендери довгострокового фінансування (довгостроковий рефінанс видається не просто так, а через тендер, тобто, щоб бути допущеним до участі в ньому, банк-реципієнт повинен відповідати певним критеріям стійкості) повинні сприяти реалізації відразу декількох завдань. По-перше, це фінансова стабільність банківської системи країни і, по-друге, стимулювання економічного зростання.

- Коронакриза обрушила українську економіку: прогнозують, що ВВП впаде мінімум на 5% в 2020 році, діра в держбюджеті збільшилася втричі – до 298 млрд грн. І це не всі фінансові проблеми України: ще 346 млрд грн цього року потрібні на погашення держборгу. Як банки України можуть допомогти державі впоратися з кризою?

- Раніше в кризові моменти проблему вирішували так: НБУ друкував гроші і позичав їх Кабміну через облігації внутрішньої держпозики (ОВДП). Але 5 років тому, в 2015-му, Законом України "про Нацбанк" була введена заборона на пряме фінансування держбюджету регулятором. Простіше кажучи, закон забороняє включати друкарський верстат без введення спеціальних інструментів "зв'язування" грошей, тому що можна розкрутити гіперінфляцію, а це дуже погано. Тому на самому початку кризи керівництво Нацбанку прийняло рішення використовувати інструмент довгострокового рефінансування банків під забезпечення у вигляді застави ОВДП або інших активів, в які з недавніх пір увійшли і муніципальні облігації. Таким чином, нинішній рефінанс – це монетарний інструмент, який працює на ринкових умовах.

- А як це допоможе бюджету?

- По-перше, у нас збільшився портфель ОВДП – з 610,4 млн грн до 942,2 млн грн. Також станом на 1 листопада цього року ми вклали 150 млн грн в муніципальні облігації, що відображає прагнення банку фінансувати в тому числі і муніципальні бюджети. Про що це свідчить? Про те, що ми реально беремо участь у фінансуванні дефіциту держбюджету. По-друге, ми за рахунок коштів, отриманих в рамках рефінансування, кредитуємо великий, середній і малий бізнес. Це різні проекти: від інфраструктурних – з високою доданою вартістю до фінансування аграріїв, імпортно-експортних фірм, трейдерів, малих виробництв. Таким чином, ми скорочуємо витрати держбюджету з підтримки бізнесу і сприяємо не тільки збереженню, а й створенню нових робочих місць.

- Як ви оцінюєте стійкість МТБ БАНКу?

- Судіть самі: в останньому дослідженні стійкості банків, опублікованому у виданні Мінфіну, наш загальний бал за третій квартал – 2,91 (максимальний у рейтингу – 4.42, але це дуже великий банк). А в ренкінгу банків за показником лояльності вкладників з балом 3,4 ми входимо в перші 25 банків країни. Враховуючи те, що ми не належимо до дуже великих банків, результати хороші. Ми - універсальний банк, при цьому традиційно чимала частина наших корпоративних клієнтів - бізнес-агенти, великі трейдери, стивідорні, експедиторські компанії, аграрії, виробничники, оператори логістичної та імпортно-експортної діяльності. Тому можу сказати, що ми зробили все, щоб підтримати їх у цей складний період – кредитний портфель за десять місяців цього року збільшився на 41,3%.

Регулятивний капітал банку з початку року збільшився з 609,1 млн грн до 725,3 млн грн, що відображає отримання банком цього року чистого прибутку на суму 88,2 млн грн. Норматив достатності капіталу Н2 становить 14,36% при нормі НБУ в 10,0%. При цьому МТБ БАНК має хорошу ліквідність, яка більш ніж удвічі перевищує нормативні вимоги НБУ, а коефіцієнт покриття ліквідністю у всіх валютах (LCR) становить 205%.

- А як щодо кредитів для фізичних осіб? Чи можна використовувати рефінансування НБУ для цієї мети?

– Звичайно. Наприклад, іпотека. НБУ дає нам рефінанс, з цих коштів надаємо людям іпотечний кредит. Гроші йдуть будівельній компанії, яка продовжує будувати, робітники, які виробляють будівельні матеріали і ті, які будують, отримують зарплату, йдуть в магазин, платоспроможний попит зберігається, економіка жива... Адже Нацбанк кредити фізичним або юридичним особам не видає, а банки саме цим і займаються. Тому в результаті виходить, що банки дають державі набагато більше, ніж отримали від нього. В цьому і полягає наша роль у підтримці вітчизняної економіки.

Джерело: finance.24tv.ua

Автор: Даша Птаховська

Читайте також

«Оплата частинами» від Привату: збільшуємо обсяг продажів на 30% протягом кварталу

пн, 05/24/2021 - 09:00
У сучасному світі реклама вже давно не єдиний інструмент збільшення продажів.

Як оформити терміновий онлайн кредит без відмови?

пт, 04/23/2021 - 09:57
Вам потрібна термінова грошова позика без відмови, але у вас немає часу звернутися до банку? Мікрофінансових організація або МФО - це миттєве розв’язання ваших проблем.

Договір за новими умовами

ср, 04/07/2021 - 18:20
Як інвестиції у сталий розвиток стають елементом фінансової стратегії та роботи з ризиками

Життя переможе

вт, 04/06/2021 - 15:50
Сегмент страхування життя не уникнув трансформацій через пандемію, але багато у чому знайшов для себе користь

Антикризове убезпечення

вт, 04/06/2021 - 15:16
Цифра, медицина, транспорт та подорожі — чим жив страховий ринок у 2020 р. та які прогнози на 2021-й

Янко Ніколов - “Сьогодні ми активно працюємо над цифровими рішеннями для добровільного медичного страхування ”

пн, 04/05/2021 - 15:25
Голова правління страхової компанії Євроінс Україна