Перейти к основному содержанию

Служу державі: Як бізнес може допомогти зростити унікальний сегмент справжньої української еліти

вт, 11/24/2020 - 08:00

Володимир Чеповий, шеф-редактор журналу БІЗНЕС, співзасновник платформи БІЗНЕС100

Заощаджуючи час на скигленні про відсутність справжніх еліт в Україні, пропоную перейти до моделювання систем, що можуть сприяти появі, зростанню та зміцненню таких людей у країні.

Їх ще називають державниками, незалежно від статі, віку і роду занять у щоденному житті. Характеристики таких людей віддзеркалюють їх інтелект, культуру, патріотизм, стратегічність мислення. Але вважаю, що найголовнішою рисою, що об’єднує таких людей, є готовність до служіння. А служіння передбачає самопожертву в усіх її вимірах, аж до смерті. І це не пафос. Інших можна "зламати"  і країна вмре.

З давних давен у світі місію служіння виконували церковнослужителі, військові і держслужбовці. Всі вони приймали свою присягу і мали її виконувати, несучи тяготи служби, послушання і навіть самопожертву.

Коли є критична маса справжніх державників на чиновницьких посадах, йде динамічний розвиток країни. Зараз це важко сприймається, бо в Україні посада держслужбовця дискредитована десятками років правління олігархів, що вибудовували державні сервіси під свої потреби.

Чи є шанс це змінити в Україні?  Вважаю, що є. І це можна зробити достатньо швидко. Фундаментом побудови системи народження та перших років виховання нової еліти України можуть стати військові ліцеї. Їх в країні 20, і вони є майже у кожній області.

Щороку вони випускають більше 2,5 тис. ліцеїстів, які з дитинства отримали унікальну підготовку для служби державі. Але вони про це не знають! Ні їх командири, ні вчителі, ні офіцери-вихователі не транслюють їм цей сенс.

Бо військові ліцеї роблять акцент на посиленій військовій та фізичній підготовці – виховують насамперед майбутніх захисників вітчизни, готують до військової служби, а про державну забувають. Та й відсутня технологія кар’єрного супроводження після закінчення ліцею.

Ще з давньогрецьких часів людство використовувало психологію підліткового періоду: коли юнак чи дівчина мріє про самостійність і свободу від сім’ї. Саме для цього були створені заклади кадетського виховання з цілодобовим навчанням, жорсткою дисципліною та військовими науками, де рішення приймається на рівні життя і смерті, що гарно виховує свідомість.

Саме у підлітковому віці закладається міцний фундамент цінностей особистості на все життя. Саме таке виховання може стати найміцнішою антикорупційною "вакциною" державної служби на покоління вперед.

Більше 15 років учасники Всеукраїнської Асоціації "Кадетська Співдружність" намагаються донести до керівництва держави сенс і унікальну можливість почати свідомо зрощувати справжню еліту країни з дитинства, здатну виконувати місію служіння своєму народу на військовій і державній службі.

  • Самотужки готували і втілювали програми обміну досвідом між ліцеями. 
  • Відновили традиції проведення спартакіад, фестивалів творчості і кадетських балів.
  • Всебічно допомагали народженню нових ліцеїв у різних областях України.
  • Фінансували відновлення корпусних храмів.
  • Пропонували «Національному агентству з питань державної служби» розробити спеціальний навчальний курс для військових ліцеїв.
  • Намагалися просувати програми, щоб держава стала замовником побудови системи народження еліти.

Але поки вони не були почутими жодною владою. Добре, що у бізнес-спільнотах почалася дискусія на тему "Еліти та їх роль в майбутньому україни". Нещодавно така дискусія пройшла у БІЗНЕС100, що і надихнуло на роздуми та написання статті. Бізнесмени — дуже практичні люди. І якщо вони усвідомлять необхідність і ефективність підходу та інструментарію вирішення проблеми, — запакують їх у проектне рішення і реалізують.

Впевнений, що це дасть позитивний поштовх використанню вже існуючої, але не усвідомленої ні державою, ні громадянами системи підготовки з дитинства справжніх державних службовців, спроможної у поколіннях виконувати місію служіння у часи будь-яких випробувань і криз.

Автор: Володимир Чеповий

Читайте також

«…Время гендерных стереотипов… в бизнесе прошло»

пн, 01/11/2021 - 18:43
История знает немало династий, развивающих семейное дело на протяжении столетий. Возможна ли такая традиция в молодом украинском бизнесе? Ведь зачастую дети крупных предпринимателей в нашей стране избегают публичности и остаются в тени своих родителей.

Скільки коштує Президент, або ціна людської дурості?

пн, 01/11/2021 - 16:47
Хочу розпочати цей допис із слів Шимона Переса, які він сказав Путіну: «Ви інвестуєте в дурість»! І хоча він мав на увазі трохи інше, про що піде нижче в цьому дописі, але це саме те, що я хочу довести.

Акциз на "енергетики" - це наче акциз на каву

пн, 12/28/2020 - 20:06
Геннадій Кузнєцов, голова правління Ліги виробників харчових продуктів У законодавстві іноді навіть помилково написане слово може створити кризову ситуацію для значного сегменту ринку харчових продуктів. Наприклад, у 2007 році «завдяки» Закону України «Про дитяче харчування» під забороною опинився крохмаль, який часто використовується як інгредієнт цих продуктів. І тільки через 4 (!) роки така, м'яко кажучи, дивна заборона була ліквідована.

Стратегічна сесія економіки України

вт, 12/15/2020 - 14:40
Наприкінці третього десятиліття незалежності Україна все ще лише обговорює Стратегії розвитку.

Зберегти людей і бізнес: унікальний досвід роботи з персоналом у коронакризу

пн, 12/14/2020 - 08:56
Володимир Чеповий, шеф-редактор журналу БІЗНЕС Готуючи минулий спецвипуск про новітні HR-технології у листопаді 2019 р., ми виставляли акценти великої небезпеки масового виїзду наших фахівців різних професій за кордон. Тоді ми показували ефективні кейси компаній, що у важкій битві за “людський капітал” навчились втримувати персонал цікавими мотиваційними програмами, рейтингували їхні досягнення та друкували фото колективів, де у захисних масках, звичайно, нікого не було. Як швидко змінюється світ…

Кошти у європейських банках також потребують юридичного захисту

вт, 12/08/2020 - 12:54
Володимир Місечко, адвокат та керуючий партнер Misechko&Partners law firm Головний пріоритет українських підприємців — надійне збереження коштів. Чому європейські банки більш надійні? Будь-який рахунок фізичної особи у банку країни ЄС застрахований на €100 тис., юридичної особи — також на цю суму, хоча у деяких країнах можливі певні обмеження. Натомість в Україні гарантована сума складає лише 200 тис.грн (еквівалент EUR6 тис.) і поширюється виключно на фізичних осіб.