Перейти к основному содержанию

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38

Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

За даними Мінфіну, від початку дії програми “Доступні кредити 5-7-9%” уповноважені банки видали 3805 кредитів на загальну суму 9,062 млрд грн.

Найбільшим попитом наразі користуються угоди з рефінансування раніше наданих кредитів. Портфель рефінансованих кредитів вже перевищив 1,073 млрд грн. Водночас, сума заявок на рефінансування діючих кредитів, що поступила у рамках програми від мікро- та малих підприємств, склала 5,6 млрд грн.

Досить високим лишається попит на інвестиційні кредити. Варто зазначити, що саме такі кредити були основною метою при впровадженні програми “5-7-9”. Загалом підприємці подали заявки на інвестиційні кредити на суму 4,838 млрд грн, а портфель виданих кредитів на інвестиційні цілі досяг 687,424 млн грн.

Одним з банків-лідерів програми лишається ПриватБанк. Станом на 30 вересня в межах програми “Доступні кредити 5-7-9%” він вже надав українському малому бізнесу та фізичним особам — підприємцям 1 тис. кредитів. “Більше 60% кредитів, що видаються ПриватБанком у рамках програми, спрямовуються на безпосереднє фінансування бізнесу та капітальні інвестиції, й тільки біля третини — на рефінансування отриманих займів”, — зазначається у повідомленні банку. Також ПриватБанк повідомляє, що середня сума наданого фінансування за програмою “5-7-9” складає близько 700 тис. грн. Керівництво банку прогнозує, що уряд буде готовий продовжувати цю програму і наступного року.

Втім, на початку дії програма зазнала чимало критики з боку саме підприємців. Невтішними попервах були й кількість та розміри кредитів. Бізнесмени звинувачували банки та уряд у тому, що отримати дешевий кредит за програмою надто складно через надмірну бюрократію і завищені вимоги до позичальників. Банки та НБУ, своєю чергою, наполягали на тому, що в Україні не вистачає якісних позичальників, адже більшість малих підприємств працюють у тіні та не в змозі надати фінустановам необхідні документи для підтвердження своєї надійності, а також захистити свої інвестпроєкти.

Уряду навіть довелося розширювати дію програми, додавши до інвестиційних кредитів ще й можливість рефінансувати кредити, отримані підприємцями раніше.

Іпотека під 5 %

На думку прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, програма “Доступні кредити 5-7-9%” проявить себе вже найближчим часом, адже зараз МСБ вкрай потребує доступних кредитів для відновлення повноцінної діяльності після жорстких карантинних обмежень. 

“Ця програма, я впевнений, проявить себе буквально у найближчий місяць. Ці 30 + млрд грн — якраз та кредитна база, яка може бути рефінансована цього року”, — зазначив пан Шмигаль.

За попередніми розрахунками уряду, програма має стимулювати створення понад 90 тис. нових робочих місць. Річ у тім, що за умовами програми позичальник може знижувати вартість кредитування, якщо використання кредиту дозволяє збільшити штат компанії.

Від початку дії програми “Доступні кредити 5-7-9%” уповноважені банки видали 3805 кредитів на загальну суму 9,062 млрд грн

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України планує поширити програму “Доступні кредити 5-7-9%” й на інші категорії учасників. Власне, про це заявив міністр економіки Ігор Петрашко“Зараз за програмою “5-7-9” бізнесу вже профінансовано близько 6,5 млрд грн. Маємо стабільно приріст 700-800 млн на тиждень. Ми будемо мультиплікувати цю програму на інші категорії учасників, під інші функції, щоб мати ще більші результати”.

За словами пана Петрашка, дію програми треба поширити на середній бізнес, адже зараз доступне кредитування можуть отримати лише мікро- та малі підприємства.

Зауважимо, що найбільшим попитом програма “5-7-9” користується в галузях сільського господарства (57% кредитів), промислової переробки (15%), торгівлі та виробництва (15%).

Один з банків-лідерів програми — Укргазбанк — у своєму повідомлені підтверджує висновки урядовців: “У загальній кількості виданих кредитів лідирує агробізнес. Також за позиками звертаються підприємства сфери торгівлі та виробники. Не відстає бізнес, зайнятий в галузі перероблювальної промисловості, а третє місце посідають підприємства сфери оптової та роздрібної торгівлі”.

Проте, здається, банкіри наміряються вирішувати за рахунок програми будь-які проблеми. Зокрема, наприкінці вересня керівництво НБУ під час онлайн-конференції заявило, що Нацбанк пропонує розширити програму “Доступні кредити 5-7-9%” на іпотеку. Є пропозиції щодо застосування механізму державних гарантій при іпотечному кредитуванні, аби зменшити ризики для банків. Це, імовірно, дозволить останнім знизити ставки іпотечного кредитування.

Кредитна карта

Зрозуміло, що першими до державної програми доступного кредитування МСБ долучилися державні банки — Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк та Укрексімбанк. Проте вони не лишилися самі. До програми долучилися й приватні комерційні банки та банки з іноземним капіталом. Наразі партнерами програми є 18 фінустанов.

У регіональному розрізі найактивнішими учасниками програми є підприємці Харківської, Київської та Сумської областей. Практично кожен десятий підприємець, який отримав кредит за умовами програми “Доступні кредити 5-7-9%”, має “прописку” у вказаних містах. Дещо поступились лідерам бізнесмени з Вінниччини (7% угод).

Найменше кредитних угод укладено в Івано-Франківській, Миколаївській, Закарпатській, Донецькій та Херсонські областях (по 1% відповідно).

Гарантійне зобов'язання

На початку вересня Верховна Рада підтримала законопроєкт #3659-д про надання державних гарантій на портфельній основі. Цей законопроєкт — спільна ініціатива Кабміну та профільного парламентського комітету. Задум полягає у тому, щоб забезпечити представникам МСБ можливість отримувати кредитний ресурс під державні гарантії. Загальний обсяг цієї програми складе до 5 млрд грн.

Держава гарантуватиме перед банком 80% позики, що суттєво знизить ризики фінустанови та дозволить здешевити кредит. Банки, зі свого боку, будуть видавати кошти тільки якісним позичальникам, які мають бізнес-план і бачення розвитку власної справи. А таких, як показав досвід програми “5-7-9”, може виявитися не так вже й багато.

Олега ГільОлена Гіль, в.о. директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку:

— Попит на кредити з боку МСБ актуальний завжди, особливо на фінансування обігового капіталу. В обсягу наданих у 2020 р. кредитів фінансування обігового капіталу для клієнтів мікро-, малого та середнього бізнесу займає майже 50%. З початку року їхня вартість в Ощадбанку знизилась майже на 5 п.п., що відповідає тенденціям ринку. А в рамках програми “5-7-9”, активним учасником якої є Ощадбанк, суб’єкти підприємництва можуть отримати кредити ще дешевше — під 3% річних. Втім, ми на цьому не зупиняємось і продовжуємо розробку додаткових партнерських програм. Наприклад, ми вже пропонуємо клієнтам укласти з банком генеральний кредитний договір. Його перевага в тому, що уклавши такий договір один раз, клієнт за потреби зможе отримати будь-який кредит на будь-які цілі.

 

Читайте також

Глобальні тренди пошуку та утримання кадрів у компанії. HR-поради для МСБ 

вт, 11/23/2021 - 11:00
Брак кадрів - проблема, з якою стикається більшість бізнесменів в Україні. Згідно з даними державної служби зайнятості (ДСЗ) станом на 1 вересня 2021 р. кількість зареєстрованих вакансій зросла на 8%, у порівнянні з відповідним показником минулого року, і складає 80 тис. одиниць.

Forward Bank реалізує віддалену відеоідентифікацію клієнтів та можливість отримати віртуальну картку

вт, 10/12/2021 - 16:50
Відтепер, щоб отримати картку або кредит, не обов’язково відвідувати відділення банку. Завдяки сервісу відеоідентифікації та електронному підпису документів стає можливим миттєво оформити кредитну або дебетову картку через сайт банку чи у мобільному додатку Forward Online.

Ключ до успішного бізнесу

пн, 03/22/2021 - 11:33
Переваги карток «Ключ до рахунку» для ФОП від ПриватБанку, про які варто пам’ятати

Як Meest перетворює коронавірусні виклики на інноваційні рішення: інтерв’ю Ростислава Кісіля

пн, 02/22/2021 - 16:45
Ми поговорили про те як пандемія прискорила розвиток логістичної галузі і які інноваційні рішення були представлені на ринку

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення