Перейти к основному содержанию

Безготівкова місія: банки підхоплюють бум e-комерс

пт, 10/23/2020 - 16:35

Торгівля переходить в онлайн, а банківникии пропонують нові варіанти безготівкових розрахунків для МСБ

Карантин неабияк пришвидшив збільшення частки онлайн-торгівлі. За оцінками експертів, приріст обсягу продажів в інтернеті становить до 40% у порівнянні з минулим роком. Важливою конкурентною перевагою будь-якого онлайн-продавця є можливість приймати безготівкові платежі з пластикових карток покупців.

Інтернет-платежі

Інтернет-еквайринг, тобто прийом карток до оплати онлайн, має свої особливості порівняно з класичним еквайрінгом, що здійснюється у торгових точках за допомогою PoS-терміналів. Головна відмінність полягає у необхідності надійного захисту від зловмисників. Саме тому послуги еквайрингу інтернет-магазинам банки надають у партнерстві зі спеціалізованими платформами. Йдеться, зокрема, про такі сервіси, як Liqpay, Portmone, EasyPay тощо.

На початку поточного року УкрСиббанк, наприклад, у партнерстві з Portmone.com запропонував ефективний сервіс інтернет-еквайрингу. “За статистикою, споживачі більше довіряють інтернет-магазинам та сайтам, де можна оплатити покупку одразу за допомогою карток з використанням захищеної електронної платіжної системи, на цій же сторінці, без переходу на додаткове джерело. Водночас таке рішення дозволяє підприємцям збільшувати свої доходи та прихильність споживачів”, — зазначив Костянтин Лежнін, заступник голови правління з питань роздрібного бізнесу УкрСиббанку. Банкір додав, що саме для реалізації такої можливості банк обрав у якості технічного провайдера Portmone.com. Як відомо, це одна з перших компаній в Україні, що пройшла міжнародний аудит безпеки за стандартом PCI DSS і отримала відповідний сертифікат від компанії SRC.

У компанії Portmone.com, своєю чергою, зазначають, що обороти за картками в еквайринговій мережі останнім часом збільшилися за рахунок таких сфер бізнесу, як доставка їжі, води, квітковий бізнес, великі служби доставки, ресторани, інтернет-магазини косметики, одягу, спортивних товарів тощо. 

“В період карантину частина бізнесів просто зупинилася. Наприклад, не було обігу у кінотеатрів і автобусних перевезень. Втім, є бізнеси, у яких, навпаки, відбулося значне зростання — у два-три рази до попереднього року. В середньому зростання електронної комерції залишається на високому рівні, десь 35-40% до минулого року, а це вище на 5-10%, ніж у докарантинний період”, — резюмує Святослав Комаха, СЕО Portmone.com.

PoS-платежі

Незважаючи на стрімке переміщення торгівлі в онлайн, все більше традиційних торговців також зацікавлені у прийомі платіжних карток. До того ж українці все менше коштів отримують готівкою з платіжних карток, віддаючи перевагу безготівковим операціям.

За даними НБУ, безготівкові операції у першому півріччі цього року продовжили зростання за кількістю та сумою. Зокрема, кількість безготівкових операцій становила 2360,6 млн шт. (86,1% усіх операцій) на суму 982,9 млрд грн (55,1% суми усіх операцій із картками).

Разом із обслуговуванням карток за допомогою звичних PoS-терміналів на касах прогресивні банки пропонують нові опції. Державний Ощадбанк, наприклад, розробив та впровадив мобільний додаток “ОщадPAY”, який дозволяє приймати картки безконтактно за допомогою смартфону без будь-якого додаткового обладнання. Сервіс розроблено на базі технології VisaTaptoPhone, яка дає можливість перетворити смартфон на базі Android з NFC-модулем на PоS-термінал.

Топ-5 банків за кількістю активних карток на 01.09.20 р., млн шт.

Безумовно, таке технологічне рішення спрощує ведення бізнесу: незважаючи на обслуговуючий банк, кожен підприємець може підключити сервіс “ОщадPAY” та значно розширити мережу приймання безконтактних платежів, збільшити клієнтську базу та мінімізувати вартість підключення послуг еквайрингу. Запуск нового сервісу в масову експлуатацію став можливим після успішного пілотного проєкту Visa та Ощадбанку, який розпочався минулого року в країнах Близького Сходу, Африки, Центральної та Східної Європи включно з Україною. До речі, інтегрований до смартфону торговця “ОщадPAY” забезпечує приймання безконтактних платежів картками та іншими NFC-пристроями — смартфонами, смарт-годинниками, NFC-каблучками тощо.

Крім того, влітку Ощадбанк запустив b2b-платформу для зручного приймання онлайн-платежів мікро-, малому та середньому бізнесу. Кабінет торговця дозволяє підприємцю надійно та швидко приймати оплати товарів і послуг.

“Місія Ощадбанку — сприяти розвитку мікро-, малого і середнього бізнесу в Україні та впроваджувати зручні й ефективні інструменти для здійснення фінансових операцій. За даними НБУ, 8 із 10 операцій у 2019 р. — безготівкові, а обсяг операцій в інтернеті сягнув майже 19%. Змінюються фінансові звички українців, бізнес стрімко переходить в онлайн, тому Ощадбанк пропонує Кабінет торговця для підприємців як опцію послуги інтернет-еквайрингу”, — зазначив Володимир Москаленко, директор департаменту електронної комерції та платіжних засобів Ощадбанку.

Не припиняє дивувати своїх клієнтів новинками і ПриватБанк. Він одним із перших в Україні запропонував революційну послугу — можливість приймати до оплати платіжні картки Visa або MasterCard за допомогою мінітерміналу miniPOS. MiniPOS — пристрій для зчитування платіжних карток, який можна підключити до смартфону або планшета на базі AppleiOS та Android. Отже, торговець має можливість отримати мобільний термінал та приймати платежі від клієнтів там, де зручно, а не тільки у стаціонарній точці продажу. Під час переказу гроші потрапляють на поточний банківський рахунок торговця, відкритий у будь-якому банку країни.

Більше року тому ПриватБанк спільно з міжнародною платіжною системою Visa впровадив технологію сплати товару через сканування обличчя замість платіжної картки. Роль платіжного терміналу у даному випадку відіграє планшет. В основі технології FacePay лежить розпізнавання обличчя покупців. Клієнт в оновленому “Приват24” додає три фото та обирає карту, з якої планує проводити оплату. В магазині касир вибирає метод оплати — FacePay, клієнт робить фото на планшет торговця біля каси. Банк ідентифікує клієнта по фото, визначає карту для списання коштів і повертає на касу статус успішної транзакції.

depositphotos.com

Топ-5 банків за кількістю активних карток на 01.09.20 р., млн шт.

За даними НБУ.

Автор: Дмитро Гриньков

Читайте також

Forward Bank реалізує віддалену відеоідентифікацію клієнтів та можливість отримати віртуальну картку

вт, 10/12/2021 - 16:50
Відтепер, щоб отримати картку або кредит, не обов’язково відвідувати відділення банку. Завдяки сервісу відеоідентифікації та електронному підпису документів стає можливим миттєво оформити кредитну або дебетову картку через сайт банку чи у мобільному додатку Forward Online.

Ключ до успішного бізнесу

пн, 03/22/2021 - 11:33
Переваги карток «Ключ до рахунку» для ФОП від ПриватБанку, про які варто пам’ятати

Як Meest перетворює коронавірусні виклики на інноваційні рішення: інтерв’ю Ростислава Кісіля

пн, 02/22/2021 - 16:45
Ми поговорили про те як пандемія прискорила розвиток логістичної галузі і які інноваційні рішення були представлені на ринку

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.