Перейти к основному содержанию

Буржуазно-націоналістична революція в Україні відбулася, панове!

вт, 10/20/2020 - 15:25

Володимир Полевий, головний редактор журналу БІЗНЕС

Реформа децентралізації, а особливо її фіскальна частина, подарувала нам неочікувані результати: перерозподіл податків дав поштовх колаборації підприємців на місцевому рівні. Сухі цифри про майже 75% працівників, які задіяні в МСП, та про 60% товарів і послуг, що створюються МСП, нарешті отримали шанс матеріалізуватися в організаційні зміни у суспільстві.

Гроші, зрештою, пішли за цифрами: якщо на рівні зведеного держбюджету майже половина доходів — це “знеособлений” податок на споживання (ПДВ), то місцеві бюджети знають своїх “героїв” в обличчя: головні платники місцевих податків — це роботодавці, які де-факто сплачують податок на доходи за своїх працівників. У середньому “по палаті” ПДФО становить 60% доходів територіальної громади.

Першими це зрозуміли мери регіональних центрів: Вінниця, Житомир, Хмельницький, Чернівці, Львів, Бровари (всіх просто не знаю) створили своєрідні неформальні бізнес-ради, де власники бізнесу обговорюють напрями розвитку громади та пріоритетні проєкти.

Але, і це найголовніше, це чудово зрозуміли самі підприємці. На локальному рівні власник, реальний роботодавець, який платить легальну зарплату, нарешті отримав більше визнання, аніж чиновник та “бізнесмен”-олігарх, що продовжують “доїти” обленерго, облгази, Укрзалізницю, Укрнафту чи Укртрансгаз. Ми ще не усвідомлюємо усю значущість сьогодення, але бізнесмен, а не місцевий прокурор і голова нацполіції, стає реальною владою у громаді. Бізнесмени самостійно питають мерів, кому і як вони нарізають земельні ділянки та кладуть асфальт, і чий асфальтовий завод при цьому місить бітум й щебінь (привіт Чернігову).

Буржуазно-націоналістична революція в Україні зрештою почала пожинати свої плоди. Власники і підприємці, малий і середній бізнес, збираються в групи, клуби, спільноти. За давнім, як світ, комерційним звичаєм, вони довго “обнюхуються”, міряються статками та здобутками, придивляються один до одного, обмірковують та оцінюють новий ресурс, а потім — і це справжнє чудо, Господи, дякую за те, що я став цьому свідком, — починають взаємодіяти, маючи за ціль не особистий прибуток, а інтереси громади. Власники масово висуваються на посади мерів, і я вважаю, що саме за класовим, а не партійним критерієм, слід оцінювати результати виборів місцевих голів (саме на одноосібні посади мітять підприємці, які світоглядно не сприймають участь у колгоспах — радах).

Партійні функціонери розпочали справжнє полювання на підприємців, які розглядаються як нове джерело ресурсів. Чого не зрозуміли партфункціонери та технологи — що цей кмітливий ресурс вже усвідомив власну значущість і став суб’єктом, для якого інститут партії віднині сам стає ресурсом. Звідси така партійна неперебірливість людей справи: яка різниця, якого кольору чи ідеології твій трактор, якщо його призначення — везти вантаж з пункту А в пункт В?

Повсюдного усвідомлення зміни ролей ще не відбулося, але насправді тектонічні зміни — вже реальність. І держава, і капітал, і політики визнають підприємців пріоритетом. Вони — головний клієнт, споживач, роботодавець і платник податків. Вони — сіль цієї революції.

До того, щоб вони стали сіллю землі, ще довгий шлях. І головна перешкода на ньому — тягар суспільних видатків, ставлення до суспільних потреб. Віднині армія, школи, вища освіта, лікарні і пенсіонери — це не завдання бюрократичної клептократії, це ваш обов’язок, вільні та заможні громадяни!

Автор: Володимир Полевий

Читайте також

Служу державі: Як бізнес може допомогти зростити унікальний сегмент справжньої української еліти

вт, 11/24/2020 - 08:00
Володимир Чеповий, шеф-редактор журналу БІЗНЕС, співзасновник платформи БІЗНЕС100

Втрата якості: нею обернеться податок на дорогу нерухомість

чт, 11/12/2020 - 14:15
Андрій Рижиков, СЕО і керуючий партнер девелоперської компанії DC Evolution Днями голова комітету податкової, митної та фінансової політики Верховної Ради Данило Гетманцев представив зміни до Податкового кодексу України, які нібито удосконалять систему оподаткування.

Чужий серед своїх: як боротися з шахрайством в компанії

чт, 11/05/2020 - 13:57
Катерина Сафроненко, менеджер відділу управління ризиками, форензик KPMG в Україні

Складна простота: що очікує бізнес від Ради реформ і Офісу простих рішень

пт, 10/30/2020 - 14:30
Станіслав Таршин, засновник групи компаній "ГрадОлія", член Української ради бізнесу, співінвестор БІЗНЕС100

"Єдина школа": приклад об’єднання влади, бізнесу та освіти

пт, 10/30/2020 - 11:30
Олексій Луганський, співзасновник TATL Technology, керівник  проекту "Єдина Школа"

Корпоративні інвестиційні фонди — шлях МСБ до фінансування

пн, 10/26/2020 - 14:10
Сергій Позняк, власник заставного сервісу Cronvest Проблематика існуючої банківської системи давно відома. І обумовлена вона чіткими факторами, що утворилися всередині як окремо банківської, так і фінансової системи взагалі. Зокрема, це низький ступінь довіри до банківських установ у зв’язку з втраченими громадянами, за різними даними, від $50 млрд до $80 млрд тільки на депозитах під час “банкопаду”. Не кажучи вже про кошти компаній, що навіки згинули на розрахункових та кореспондентських рахунках компаній.