Перейти к основному содержанию

Каса допомоги: Як банки підтримали клієнтів МСБ у жорсткий карантин

вт, 10/20/2020 - 13:48

Знайшлося чимало фінустанов, що швидко відреагували на надзвичайні обставини.

Коли припинилося сполучення між містами та країнами, зупинився громадський транспорт, закрилися ринки, ТРЦ, ресторани та кафе, стало зрозуміло, що першим від локдауну постраждає саме малий та середній бізнес. Підприємці не мають великих фінансових запасів, їхній бізнес часто залежить від безперебійної щоденної діяльності.

Нині бізнесмени зізнаються, що у перші тижні сидіння вдома їх охопив відчай, збільшувалося нерозуміння того, а що ж робити далі. Експерти з екранів телевізорів підраховували можливі втрати економіки, кількість людей, що лишились без роботи, та час, за який населення витратить накопичення. За вікном — спорожнілі вулиці та поодинокі перехожі...

Цю невеселу картину доповнював той факт, що багато ФОПів, малих та середніх компаній мали діючі кредити та не дуже розуміли, як їх тепер повертати. Побоювання не були безпідставними. Вже наприкінці березня Європейська Бізнес Асоціація оприлюднила результати власного опитування, які вказували на те, що в Україні майже половина компаній втратила від 20% до 50% доходів.

Оплата оренди, зрив поставок сировини, повернення кредитів, затримки з експортом та невиконання зобов’язань — це основні проблеми бізнесу під час карантину, з якими підприємці зверталися в Торгово-промислову палату України.

Через карантин зупинили роботу близько 600-700 тис. підприємців, малих підприємств сфери послуг, установ сфери освіти, які дають роботу 3,5-4 млн осіб. Такі цифри озвучив президент ТПП України Геннадій Чижиков.

За даними НБУ, наприкінці січня 2020 р. обсяг кредитного портфеля для МСБ складав 6,2 млрд грн. 44% кредитних коштів було надано на строк до одного року, 52% — терміном від одного до п’яти років.

Антикризовий рецепт

З першого дня карантину влада почала говорити про пакет допомоги бізнесу, що потерпає від вимушених протиепідемічних заходів. Серед іншого були обіцяні кредитні канікули, пільги щодо сплати податків, орендної плати, сплати рахунків за комунальні послуги.

Врешті Верховною Радою був прийнятий Закон #3220, що вводив податкові канікули з 1 березня по 30 квітня, звільняв ФОПи від сплати ЄСВ, земельного податку, податку на об’єкти нежитлової нерухомості, орендної плати за земельні ділянки; забороняв перевірки господарської діяльності (крім групи з високим ступенем ризику) до 31 травня, а також документальні та фактичні перевірки податковою службою до 18 травня; скасовував штрафи за порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня по 30 квітня.

Багато з обіцяного так і лишилося на рівні заяв. Орендодавці не поспішали звільняти компанії від орендної плати навіть якщо офіси стояли порожні, багато хто продовжував платити податки, розуміючи, що податкова може потім виставити великі рахунки. Були й ті, хто звертався до банків з проханням відтермінувати сплату боргу чи провести реструктуризацію кредиту, та отримував відмови.

Проте знайшлося й чимало банків, що швидко відреагували на надзвичайні обставини, підтримавши МСБ.

За даними Торгово-промислової палати України, через карантин зупинили роботу близько 600-700 тис. підприємців

Банки проти “корони”

Зусилля фінустанов розподілилися за трьома основними напрямками:

  • Максимальне переведення операцій з бізнесом в онлайн та відміна чи зниження платежів за обслуговування.
  • Перегляд процедур реструктуризації кредитів та надання кредитних канікул.
  • Пропозиції пільгових програм кредитування для МСБ та підтримка державних програм доступного кредитування для підприємців.

Наведемо для наочності лише кілька прикладів з кожного напрямку.

Перш за все, досить впевнено почували себе ті фінустанови, що вже мали у своєму арсеналі онлайн-платформи з обслуговування бізнесу. Одним з таких виявився ПУМБ, що спирався на власний новий інтернет-банкінг “ПУМБ Online для підприємців”, створений спеціально для власників мікро- та малого бізнесу. Банк швидко переорієнтував обслуговування та інформування клієнтів МСБ таким чином, аби мінімізувати відвідування ними відділень.

В режимі онлайн банк забезпечив клієнтам:

  • платежі в національній валюті за допомогою сервісу “Платежі 24/7”, включаючи вихідні та святкові дні;
  • купівлю/продаж валюти, платежі SWIFT;
  • консультації з бухгалтерських, юридичних та зовнішньоекономічних питань;
  • подання звітності до контролюючих органів за допомогою сервісу Liga:REPORT для фізичних осіб — підприємців та юридичних осіб;
  • сервіс перевірки контрагента;
  • сервіс “Валютні торги”, який дозволяє після підтвердження заявки одразу отримати гривню або іншу валюту безпосередньо на рахунок.

Державний Укргазбанк, своєю чергою, під час карантину надав фізичним особам — підприємцям можливість дистанційного відкриття поточних рахунків. Банк максимально спростив цю процедуру. Треба було лише пройти три нескладні кроки, а вся процедура займала декілька хвилин.

Банк також із розумінням поставився до ситуації, що склалася у багатьох клієнтів через карантинні обмеження. Ще наприкінці березня керівництво фінустанови заявило, що не застосовуватиме щодо своїх позичальників будь-яких штрафних санкцій та не нараховуватиме підвищеної процентної ставки на прострочену заборгованість через невиконання умов кредитних договорів у період з 1 березня по 30 квітня 2020 р.

Крім того, Укргазбанк розширив перелік послаблень для своїх бізнес-клієнтів, заявивши, що у разі необхідності готовий надавати реструктуризації та відтермінування в оплаті як процентів по кредитам, так і основного зобов’язання.

Наразі клієнтами Укргазбанку є вже понад 65 тис. представників МСБ і ця цифра постійно зростає.

Фінустанови швидко зрозуміли, що розраховувати на розвинені мережі відділень не можна. Тому, наприклад, Райффайзен банк Аваль перевів роботу в режим онлайн буквально за тиждень. Банком було змінено налаштування протоколів безпеки для співробітників, які будуть працювати віддалено, закуплено кілька тисяч ноутбуків, переглянуто процедури роботи з бізнес-клієнтами, щоб максимально обмежити необхідність відвідування відділення.

Райффайзен банк Аваль максимально підтримав роздрібний, малий і середній бізнес. Понад 200 тис. його клієнтів отримали зниження кредитного навантаження, відтермінування платежу або обнулення відсоткової ставки на період карантину. Майже 50 тис. клієнтів, у яких закінчувався термін дії карток, продовжили його на 90 днів без необхідності перевипуску. 5 тис. підприємств сфери торгівлі отримали скасування комісій за обслуговування терміналів з прийому оплати за допомогою банківських карт. Плюс — банк скасував комісію за ведення рахунку.

Наприкінці березня Ощадбанк та ПриватБанк на підтримку клієнтів мікро-, малого та середнього бізнесу, що був змушений в період карантину тимчасово призупинити діяльність, запровадили канікули на сплату щомісячної комісії за користування POS-терміналами.

Також з 25 травня ПриватБанк суттєво знизив ставки за всіма кредитними програмами фінансування юридичних осіб та підприємців, з метою допомогти українському бізнесу подолати наслідки карантину. Згідно з повідомленням банку, антикризові умови фінансування підприємців діятимуть до кінця 2020 р. Зниження вартості кредитних ресурсів було впроваджено за всіма програмами підтримки малого бізнесу — як за інвестиційними кредитами, так і за програмами лізингу та фінансування оборотних коштів, за винятком клієнтів, яким проведено кредитні канікули/реструктуризацію боргу, чи які мають або матимуть прострочену заборгованість.

Хоча банки, на перший погляд, і мають основну мету — отримання прибутку, банкіри прекрасно розуміють, у яких умовах зараз опинився бізнес не з власної вини. Тож банкам вкрай важливо підтримати своїх клієнтів під час тимчасових ускладнень для збереження клієнтської бази, уникнення масової неплатоспроможності своїх бізнес-клієнтів та, як наслідок, збільшення портфеля проблемних кредитів.

Андрій Лебедєв

Автор: Андрій Лебедєв

Читайте також

Ключ до успішного бізнесу

пн, 03/22/2021 - 11:33
Переваги карток «Ключ до рахунку» для ФОП від ПриватБанку, про які варто пам’ятати

Як Meest перетворює коронавірусні виклики на інноваційні рішення: інтерв’ю Ростислава Кісіля

пн, 02/22/2021 - 16:45
Ми поговорили про те як пандемія прискорила розвиток логістичної галузі і які інноваційні рішення були представлені на ринку

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.