Перейти к основному содержанию

Роман Клічук: "Хочу зробити життя Чернівців комфортнішим"

ср, 09/23/2020 - 16:47

Напередодні місцевих виборів БІЗНЕС спілкувався з кандидатом на посаду мера Чернівців, бізнесменом Романом Клічуком. Він - власник компанії з дистрибуції продуктів харчування РОМА, власної мережі продуктового рітейлу, власного бренду крафтового пива, мережі ресторацій.

- Пане Романе, почну із запитання до Вас, як бізнесмена. Серед Ваших компаній є ресторани та дистрибуція продуктів харчування. Як карантин та загальна економічна криза відобразилися на бізнесі?

- Звісно, карантин - це була практично катастрофа: закрилася уся HoReCaі наша реалізація впала більше ніж у 2 рази. Але з часом ми практично вийшли на показники минулого року.

- Частина Вашої реалізації – це продажі через малих підприємців-ФОПів. Які податки, на Вашу думку, має платити ФОП в Україні?

- (сміється)Має платити усі податки, які передбачені законом. Проте, я вважаю, що різниця у підходах до оподаткування має бути залежно від бізнесу. Маленький підприємець, який вирощує квіти чи пече пиріжки повинен сплачувати символічну плату, але потрібно унеможливити використання статусу ФОПа з метою зменшення оподаткування для великого бізнесу. А далі усі повинні працювати в однакових умовах.

- Який бізнес, на Вашу думку, є фундаментом економіки України?

- Малий та середній бізнес. Якщо ми проаналізуємо приклади успішних країн: Західної Європи, Польщі, тощо, - там понад 50% підприємців – це малий та середній бізнес. В Україні, нажаль, ця статистика є викривленою.

- Ви є членом ГО «Єдина альтернатива», яка має чітку політичну мету. Мабуть, закономірне запитання: альтернативою до чого є цей політичний проект?

- Я не просто член «Єдиної альтернативи», а є одним з ініціаторів її створення. Громадська організація уже переросла в партію, оскільки лише партії можуть брати участь у виборах в Україні.

Сьогодні партія бере участь у місцевих виборах: міська влада, районна, обласна та вибори мера. Ми є альтернативою до політиків, які правлять у Чернівцях більше 15-ти років, але ми не бачимо позитивних змін. Є дві групи політиків, які почергово змінюють одна одну. В результаті Чернівці, по комфортності проживання пасе задніх, хоча ще 10 р тому місто було серед лідерів. Ми створили власний політичний бренд і не пішли на об‘єднання, оскільки виборці не довіряють існуючим партіям. Був соціальний запит на оновлення влади, але і нова командам принесла розчарування. Якщо ми об‘єднаємо інтелектуальну та бізнес еліту, місцевих громадських активістів, то, мабуть, є шанс виграти місцеві вибори.

-Чи має «Єдина альтернатива» загальнонаціональну амбіцію та плани брати участь у загальнонаціональних виборах?

- Певне, що про це ще рано говорити, однак, коли ми заявили про створення нашої політичної партії, ми почали спілкуватися з іншими регіональними політичними проектами. Насправді, у нас є багато спільного, і вже зараз зрозуміло, що якщо наша партія та інші регіональні політичні сили здобудуть перемогу на цих виборах, - ми можемо вести перемовини про спільну діяльність на національному масштабі. Але, спочатку треба дочекатися результатів виборів і проаналізувати реакцію людей, а далі будемо бачити. Особисто я бачу таку перспективу і буду працювати на об‘єднання подібних регіональних проектів.

- Чи можна назвати Вашу партію політичною силою підприємців – представників малого та середнього бізнесу?

- Навряд чи. Так, бізнес був організатором такої ініціативи, але надалі до нас приєдналося дуже багато освітян, медиків, військових, журналістів, художників, просто малих бізнесменів, дуже багато різних людей. Зараз частка бізнесменів у партії – це десь 30%.

- Лікарі у Вашому виборчому списку – це данина соціології на фоні пандемії?

- Коли ми створили «Єдину альтернативу» ми зробили форму до добровільного приєднання. На мій подив, самими активними верствами, які почали долучатися до проекту були медики та молодь. З іншого боку я сам медик, виріс у медичній сім‘ї і найближче коло мого спілкування – це також медики. Я їх багатьох особисто знаю, там є багато моїх друзів. Мабуть – це взаємопов‘язані речі. Мої знайомі дізналися про створення Альтернативи і почали активно туди вступати, оскільки довіряють мені особисто.

- Проголошені цілі Вашої політсили доволі розмиті і… дещо популістичні: за екологію, за здоров‘я, за освіту, за творчість. Це свідоме загравання з виборцем?

- Екологічність, просвітництво, здоровий спосіб життя – це справді програмні гасла нашої політсили. І ми налаштовані виконати цю програму, якщо виграємо вибори. Власне, це і є наша ключова відмінність від інших політсил – ми справді налаштовані не на отримання влади, а на виконання нашої програми. Наш виборчий список має переконати виборця, що ми люди слова і справи, ми виконуємо те, що говоримо.

- Усе має свою ціну. Хто заплатить за екологію, освіту та творчість на рівні Вашого регіону?

- Звісно, що ми реалізуємо лише ті ініціативи, на які має вплив міська влада. Наприклад, міська влада не може збільшити пенсії та зарплати освітянам. Ми маємо зробити життя містян комфортнішим, в місцеву владу – прозорішою та доступнішою до людей.

- Ви є представником великого, за мірками регіону, бізнесу. Яку  мету Ви перед собою ставите? У чому причина того, що ви так різко змінюєте власний життєвий уклад?

- Раніше я вже був дотичний до політичного життя. Був депутатом обласної ради, працював у міському виконкомі. Я розумію, з якими проблемами матиму справу, але, відверто, не був готовий, що сьогодні все буде настільки занедбано. У Чернівцях є кошти, але масштаби їх неефективного використання просто вражають.Кошти розкрадаються і немає структури, яка несе за це відповідальність, немає стратегічного бачення розвитку міста.

Просто спостерігати за цим бардаком і хаосом буде неправильно. Останні 5-7 років ми обговорювали з бізнес-спільнотою можливість взяти відповідальність на себе, і це було природньо. Наразі ситуація така, що ще 5-ть років такого управління місто не витримає. Люди, молодь виїжджає на заробітки за кордон, найняти когось на роботу дуже складно, і далі буде ще гірше. Тому ми, власники бізнесу, управлінці вирішили створити такий рух. Ми їздимо Україною і бачимо як розвивається Вінниця, Хмельницький, Франківськ, Чернігів, а Чернівці просто стоять на тому ж місці, що й 15-ть років тому. Ми готові взяти відповідальність на себе щоб змінити ситуацію.

- Ви раніше вже були у владі і знаєте, що бізнес є вразливим до адміністративного тиску. Які гарантії стійкості Вашої позиції ви можете дати громаді?

- Насамперед, це власне слово. Я виріс в Чернівцях і не збираюся звідси їхати. Для мене моє ім‘я, ім‘я моєї родини є головною цінністю. Мій бізнес також тут і він повністю залежить від того наскільки багатим є наше місто. Можливості тиску на мене є мінімальними. В мене повністю легальний бізнес, я входжу в п‘ятірку найбільших платників податків в регіоні. Перші чотири місця належать загальнодержавним монополістам, тому, можна сказати, що я найбільший платник. Я розумію ризики з якими зустрінуся, але я готовий до них, морально я готовий іти до кінця.

- Нова влада на загальнонаціональному рівні має власну економічну програму. Що би ви змінили у цій програмі на місцевому рівні?

- Ключове питання не в написанні програми, а в її виконанні. Чому за цих півтора року зроблено так мало?  Досить програм – потрібно працювати.

- Посада мера для Вас – це статус очільника місцевої влади чи представника громади?

- Насамперед, представника громади. Я ставлюсь до крісла мера як до функціоналу кризового менеджера, який за призначенням громади буде наводити тут лад. Як на мене, мер міста – це не політична посада, а суто управлінська. Тому в нашому русі є представники багатьох партій. Ми нарахували 7 чи 8-м  політичних сил, які ми об’єднали навколо ідеї жити у комфортному місті.

- Економісти та історики зазначають, що сучасні економічні свободи постали з протистояння громад та підприємців, в тому числі, з центральною владою. Раніше це була влада короля, зараз в Україні – це протистояння з президентською гілкою влади. Чи готові Ви до цього?

- Конфлікт – це вже якісь втрачені можливості. Я переконаний, що краще сідати за стіл перемовин. Якщо ти відкритий і чесний – тобі легше.

- Невже? Нагадаю Вам історію з вивезенням сміття зі Львова. Навряд чи такий метод тиску на місцеву владу можна вважати чесним.

- Партія Садового входила до складу парламенту і це був тиск Президента з метою примусу до послуху його політичної сили. Наша політсила є місцевою і ми не збираємося пересікатися з президентською партією.

І все ж, якщо тиск Банкової буде, я думаю, що готовий до цього. Моїх колег об‘єднує почуття власної гідності, через яке я не переступлю.

- Чернівці наразі є містом-лідером по рівню захворюваності на Covid-19. На Вашому публічному ФБ профілі є дописи з діаметрально протилежними оцінками політики протидії пандемії. Від маніпуляції - до того, що ми справді маємо справу з серйозною загрозою. Уявімо, що ви є мер, а центральна влада приймає непопулярні та збиткові для місцевої громади рішення про посилення карантину, обмеження транспортного сполучення, заборону місцевого туризму, закриття готелів та ресторанів тощо. Ваші дії?

- Це складне питання. Мер є заручником закону. Так, зараз Чернівці є знову у т. зв. «червоній зоні» по захворюваності, закрите міжміське транспортне сполучення, школи. Довго так тривати не може, бо це реальна катастрофа для ділового і суспільного життя. У березні місяці влада просила 2-3 місяці для того, щоб привести до тями систему охорону здоров‘я і ефективно протидіяти пандемії. Уже пройшло пів-року і цей експеримент слід припиняти. Мер повинен відстоювати інтереси громади, спрямовані на пом‘якшення карантину. Питання в тому, як зробити це в рамках закону.

- Майбутній мер має мати відповідь на це запитання.

- Мер не повинен руйнувати вертикаль влади. Є парламент, Кабмін, Президент, є їх рішення і регіональні лідери не повинні приймати рішення, які будуть їм суперечити, бо це буде хаос.

- Раніше Ви казали, що є представником громади, а не владної вертикалі. І це важливе питання, чиї інтереси Ви будете потім захищати. Підкреслю, що в умовах пандемії бізнес програє державі битву за власні свободи, за підприємництво. Спокуса обмежити ці свободи буде завжди: або в інтересах охорони громадського здоров‘я, або протидії тероризму, або зовнішньої агресії. Як захистити підприємництво в цих умовах?

- Конституція справді забороняє обмежувати права і свободи, свободу пересування. Зараз люди налякані і ними маніпулюють, обмежуючи їх у правах. Має свій вплив і загальносвітовий характер пандемії: те саме відбувається і в Європі, і в США. Тому підприємці не переконані у власній правоті: з одного боку вони хочуть поновити втрачені свободи, але з іншого – в них хворіють знайомі і рідні. Ми не будемо мати більшості, яка піде відстоювати свої права. Більшість знаходиться під впливом щоденних повідомлень про кількість захворілих і померлих.

- Ви навчалися у КМБШ. Ця школа відома своїми цінностями і філософською глибиною. Це не дивно, оскільки історично в стінах Могилянки «є Бог», їх школа має сильний теологічний фундамент. Чи маєте Ви цінності, які вищі за гроші?

- Для мене це Держава, нація та моя сім‘я.

- Які економічні новації Ви запровадите в місті, коли станете мером?

-Мій управлінський досвід дозволить систематизувати усі управлінські процеси на місцевому рівні. Я не буду придумувати велосипед. Є досвід сусідніх та європейських міст, який є відкритим до наслідування. Є діджитальні рішення, концепція смарт-сіті. Цей досвід просто треба втілити у життя. Ми маємо швидко запровадити кращі практики.

- Фінальне запитання таке: за яких обставин в Україні господар власної справи буде, чи не буде, важливішим за державу?

Це залежить від людини. Для когось важливішим є його гаманець, а для когось – інтереси держави та вищі цінності. Підприємництво має стати модним та стильним, і для цього великі бізнесмени мають показати власний приклад, що вони вболівають за державні інтереси. З іншого боку цей тренд має бути підтриманий Державою та системою освіти.

Володимир Полевий

Читайте також

"Вантожогенеруючі компанії на сьогодні у максимально вигідній ситуації і вони чинять величезний опір будь-яким змінам"

чт, 04/29/2021 - 10:43
Альона Лебедєва, засновниця Аурум Груп

Янко Ніколов - “Сьогодні ми активно працюємо над цифровими рішеннями для добровільного медичного страхування ”

пн, 04/05/2021 - 15:25
Голова правління страхової компанії Євроінс Україна

Кіберпростір — це загальна територія. Як бізнесу вберегти себе від кіберзагроз

пт, 04/02/2021 - 13:35
Денис Несін — Chief Information Officer холдингу TECHIIA. Експерт в IT і Information Security.

Олексій Філановський: про карго-культ, реалії українського маркетингу, і те, що варто знати про ваших клієнтів

чт, 04/01/2021 - 15:22
І про те, що рухає бізнес уперед

Андрій Артюхов - “Пандемія відобразилась на туристичному страхуванні через зменшення кількості подорожуючих”

чт, 04/01/2021 - 12:54
Голова правління страхової компанії VUSO

Руслана Палайда - “КАСКО в смартфоні — вже реальність”

чт, 04/01/2021 - 11:45
Заступниця голови правління страхової компанії UNIVERSALNA