Перейти к основному содержанию

Підняти не можна втратити: що відбувається з українською промисловістю

вт, 09/15/2020 - 19:16

Які галузі тягнуть її додолу, як довго це триватиме та які державні ініціативи допоможуть у ситуації, що склалася

Попри те що промисловість в Україні залишається джерелом створення ВВП, робочих місць та припливу валюти в країну, ситуація у цій галузі продовжує погіршуватися. Всупереч усім очікуванням, що 2020 р., порівняно з 2019-м, спостерігатиметься нарешті зростання, промисловість за перше півріччя впала на 91,3%, твердять експерти та аналітики галузі.

Хронологія падіння

Упродовж 2018-2020 рр. промисловість не росла. Це зумовлено впливом зовнішніх та внутрішніх факторів, котрі понизили ціни на товари основних промислових виробників.

“Станом на перше півріччя загальне падіння у промисловій галузі становить 91,3%. Видобувна промисловість — 93,4%, переробна — 90,0%, виробництво та постачання електроенергії та пару — 93,1%”, — розповів Віталій Гордина, керівник дирекції взаємодії з бізнесом Торгово-промислової палати України.

Найсуттєвіше на скорочення промислового виробництва вплинув металургійний сегмент. 2019 р. металургійне виробництво в Україні зменшилося на 8,2%. Частина потужностей була на ремонті, інші постраждали через зміцнення гривні й зниження цін на чорні метали у світі.

Внаслідок падіння цін на енергоносії значно зменшилися нафтопереробка та видобуток газу. А через теплу зиму відбулося природне зниження попиту на електроенергію, газ та вугілля.

Крім цього, падіння зазнали текстильне та деревообробне виробництва, випуск кузовів, деталей для автотранспорту, електро- та комп’ютерне устаткування тощо.

“По текстильній галузі вдарили існуючі мита, імпорт аналогічних товарів в Україну, “сірий” імпорт, введена Кабміном заборона щодо експорту українських засобів індивідуального захисту. Тоді нашим текстильникам було обіцяно викупити їхню продукцію під внутрішні потреби, але цього не сталося, — розповідає пан Гордина. — Тож наші виробники понесли суттєві збитки та недоотримання прибутку”.

Ще один вагомий фактор — стагнація у машинобудівній промисловості. “Якби машинобудівна промисловість показала помітне зростання, загальний результат промвиробництва був би набагато кращим, адже питома вага цієї галузі теж висока. Її слабкі показники за останні два роки пояснити складно, беручи до уваги високі темпи приватного споживання та помірне зростання імпорту”, — зазначає Євгенія Ахтирко, аналітик Concorde Capital.

У 2019-2020 рр. виробництво автомобілів у світі знизилося на 14,2%. Це так само вплинуло й на українське машинобудування. “Для галузі характерна нестабільність потоку замовлень, і це повною мірою проявилося у грудні”, — пояснює Олександр Мартиненко, голова аналітичного підрозділу групи ICU.

Проте хороші цифри показало виробництво фармпрепаратів та фармзасобів, а це 106% приросту за перше півріччя, говорить Віталій Гордина. Непогані показники мало виробництво харчових продуктів та тютюнових виробів — 99% приросту. Позитивний приріст показало також видобування коксу та продуктів нафтопереробки — 100,2%; виробництво хімічної продукції — 109,3%. Але це все одно нас не врятувало.

Хто винен?

Падіння промисловості обумовлено сукупністю чинників: політика НБУ щодо облікової ставки та курсу гривні, тепла зима, зниження цін на світових ринках на металургійну продукцію і навіть підписання угоди про асоціацію з ЄС.

Крім того, як і раніше, дає про себе знати закриття ринку РФ для української машинобудівної продукції. Водночас просування на інші зовнішні ринки йде нелегко через високу конкуренцію і несприятливу світову кон’юнктуру.

На галузь вплинуло також технологічне переоснащення, коли 2019 р. і до початку 2020-го промислові підприємства масово проводили модернізацію. Були й інші фактори, вважають у Мінекономіки, як-то протекціоністські заходи з боку США, за якими слідували кількісні обмеження Євросоюзу, високі темпи підвищення зарплат, COVID-19.

Не останню роль у ситуації, що склалася в українській промисловості, відіграли і світові тренди, що мали місце 2019- 2020 рр.

Очікування та прогнози

Що буде далі? На жаль, очікування щодо зростання промисловості консервативні: падіння і стагнація галузі триватимуть. Втім, як зазначають окремі експерти, якщо до кінця року усі ініціативи уряду України будуть реалізовані, може намітитись позитивна динаміка.

“Наразі урядом України ініційовано важливий і потрібний законопроєкт щодо локалізації підгалузей машинобудування на 25-40%. Нині ми купуємо американські тепловози, а потім ще мільйони гривень витрачаємо на їхнє сервісне обслуговування. І у кінцевому підсумку від цього програє і держава, і внутрішній виробник, і споживач цих товарів чи послуг. От, наприклад, європейський бізнес має безліч інструментів, компенсації, державну підтримку. Натомість український бізнес таких інструментів не має, як не має ніяких дешевих кредитів, держпідтримки тощо. Ми не маємо навіть закону, який би регулював промислову галузь. Проте є зрушення у цьому напрямку. І це саме законопроєкт про локалізацію. Закон щодо інвестнянь. Законопроєкт щодо індустріальних парків. Все це прекрасні й потрібні ініціативи, які нам вкрай необхідні вже на сьогодні, якщо не на вчора”, — стверджує Віталій Гордина.

На думку експертів, якщо вдасться реалізувати усі зазначені ініціативи та законопроєкти, то зможемо потроху розпочати вихід із кризи. Хоча наразі вітчизняні промислові виробники досягли самого кризового дна. І щоб вийти на траєкторію промислового росту, знадобиться від двох до п’яти років.

“Навряд чи ми найближчим часом зможемо повернутися на показники навіть 2018 р. Але якщо не сидітимемо, склавши руки, то потроху почнемо спливати. А поки що українська промисловість продовжує й досі переживати період глибокої кризи”, — зазначає пан Гордина.

Наталія Колос

Читайте також

Глобальні тренди пошуку та утримання кадрів у компанії. HR-поради для МСБ 

вт, 11/23/2021 - 11:00
Брак кадрів - проблема, з якою стикається більшість бізнесменів в Україні. Згідно з даними державної служби зайнятості (ДСЗ) станом на 1 вересня 2021 р. кількість зареєстрованих вакансій зросла на 8%, у порівнянні з відповідним показником минулого року, і складає 80 тис. одиниць.

Forward Bank реалізує віддалену відеоідентифікацію клієнтів та можливість отримати віртуальну картку

вт, 10/12/2021 - 16:50
Відтепер, щоб отримати картку або кредит, не обов’язково відвідувати відділення банку. Завдяки сервісу відеоідентифікації та електронному підпису документів стає можливим миттєво оформити кредитну або дебетову картку через сайт банку чи у мобільному додатку Forward Online.

Ключ до успішного бізнесу

пн, 03/22/2021 - 11:33
Переваги карток «Ключ до рахунку» для ФОП від ПриватБанку, про які варто пам’ятати

Як Meest перетворює коронавірусні виклики на інноваційні рішення: інтерв’ю Ростислава Кісіля

пн, 02/22/2021 - 16:45
Ми поговорили про те як пандемія прискорила розвиток логістичної галузі і які інноваційні рішення були представлені на ринку

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення