Перейти к основному содержанию

Дмитро Нікулін: “Літій-іонні батареї можуть вирішити існуючі проблеми стабільної роботи електромережі”

пн, 09/07/2020 - 12:41

Засновник компанії “Гутарьов та Партнери Україна” — про склади для електроенергії, водневу програму та стратегію виведення енергетики з кризи

Електроенергія — особливий товар. Традиційно вважалось, що його неможливо покласти на склад у промислових масштабах. Проте сучасні технології змінюють це. Дмитро Нікулін, засновник компанії “Гутарьов та Партнери Україна”, розповів про системи накопичення енергії, які можна впроваджувати вже зараз.

 

— Криза на енергоринку змусила все більше говорити про нестачу балансуючих потужностей. Наскільки це критично?

— Ситуація є надзвичайною. Країна має достатні потужності генерації, але не має можливості спожити весь обсяг. На тлі падіння промислового виробництва змінився графік та структура споживання електроенергії. Стрімкий розвиток ВДЕ змінив також структуру її виробництва. Держава взяла на себе обов’язок викуповувати всю електроенергію, вироблену ВДЕ, за “зеленими” тарифами. Уряд вдався до відключення блоків АЕС від енергосистеми. Все це здорожчує вартість енергії для кінцевого споживача. А для балансування застосовуються ТЕС.

 

— Якою є стратегія виходу з нинішнього стану?

— Якби уряд прийняв рішення та побудував би до 1 ГВт накопичувальних потужностей, то ми б мали змогу не тільки забезпечити стабільну роботу енергомережі, але й зберегти цю енергію та використовувати її для покриття пікового навантаження як в Україні, так і в Європі. Маючи потужності накопичення, ми можемо експортувати електричну енергію як допоміжну послугу та отримати додаткові прибутки. Тоді дійсно можна вкладати кошти в міждержавну електричну мережу.

 

— Але ж уряд це розуміє та реагує, хіба ні?

— А ми робимо дивні речі: плануємо будувати газоперекачувальні станції. Так, вони забезпечать стабілізацію напруги в години максимального навантаження. Але при цьому не вирішується проблема в години мінімального навантаження. Крім того, такі станції не можуть накопичувати електроенергію.

 

— Як бачите рішення ви?

— Одна з перспективних стратегій — будівництво гідроакумулюючих електростанцій (ГАЕС), але такі проєкти потребують до п’яти років на реалізацію. А якщо ми не в змозі отримати швидкий результат, то навіщо вкладати в це мільярди доларів? Адже літій-іонні батареї, які забезпечують приблизно 15  тис. гарантованих повних циклів розряду та заряду, можуть вирішити проблеми стабільної роботи електромережі та вже працювати на економіку України. Крім того, електроенергія, яку ми завантажуємо в батареї, за фактом матиме нижчу вартість, ніж електроенергія, яка зараз виробляється блоками ТЕС та ГАЕС для забезпечення покриття пікового навантаження енергосистеми.

 

— Тобто будувати накопичувальні потужності, як Tesla?

— Так. Ми закликаємо державу, уряд, фахівців, народ України прийняти рішення про встановлення сучасних систем збереження енергії з використанням новітніх технологій, які вже пропонують такі компанії, як Tesla, Saft, Fluence, Panasonic, LG, Sky Clean Energy, Toshiba. Це дозволить вже через пів року-рік почати отримувати прибутки від інвестицій і мати можливість для експорту надлишку електроенергії або почати реалізацію водневої програми. Електроенергія, яку ми виробляємо на СЕС, наприклад, може використовуватись після збереження в акумуляторах або ж напряму для виробництва аміаку чи водню — з подальшим постачанням до Німеччини або інших країн ЄС.

 

— З яких потужностей потрібно починати?

— Пілотним проєктом для України може бути встановлення на підстанціях 750  кВт та 330  кВт систем накопичення потужністю 20 МВт. Також доцільно встановити на ГЕС “Укргідроенерго” системи накопичення потужністю до 100  МВт. Це дозволить досягти не тільки більш оперативного маневрування, але й ефективнішого використання кінетичної енергії води.

 

Руслан Гречкосій: “ГЕС потребують змін не тільки через зношене обладнання, але й через екологічну ситуацію”

 

Екологи не мають однозначної думки щодо впливу гідроелектростанцій на довкілля. Для одних вони є однозначним злом, інші стверджують, що після втручання людини склались нові екосистеми. Інколи можна почути думку, що малі ГЕС є не меншою проблемою, аніж великі. БІЗНЕС поговорив про екологічний бік ГЕС із Русланом Гречкосієм, директором компанії “Гутарьов та Партнери Україна”, яка займається, зокрема, і проєктуванням гідроелектростанцій.

 

— Одразу запитаю: прибирати греблі чи модернізувати ГЕС?

— Ми всі розуміємо, що переважна більшість ГЕС побудована у 50-70  рр. минулого століття, а то й раніше. Вони потребують змін не тільки через зношене обладнання, але й через екологічну ситуацію. Що таке дві години течії між станціями для Дніпра на ГЕС Середньодніпровська (cанітарний пропуск.  — Ред.)? Це говорить про те, що ГЕС працюють на неефективному обладнанні з низьким ККД. Необхідно не просто провести модернізацію та капітальний ремонт турбін та генераторів для збільшення потужності, але й змінити конструктивні елементи ГЕС. Знаю, така робота ведеться, але надто повільно.

 

— То все ж краще модернізувати?

— Так, потрібно встановити сучасне обладнання, яке в України не виготовляється. Або слід почати виробництво такого обладнання за європейськими проєктними рішеннями. Це забезпечить більш природну течію Дніпра та Дністра по всій довжині річок, а не на окремих ділянках. Також нові системи мають рибоходи. Ще потрібно змінити підпірний рівень спрацювання ГЕС, щоб не накопичувати воду до 12 годин, а потім за дві години її використати.

 

— БІЗНЕС вже писав про ваш проєкт реконструкції на Середньодніпровській ГЕС. Який його статус зараз?

— Середньодніпровська ГЕС могла би стати еталоном сучасної модернізації з урахуванням новітніх німецьких та австрійських технологій, в тому числі від таких компаній, як Voith та Siemens. Але, на жаль, ніхто в державі не готовий взяти на себе відповідальність за її модернізацію. Це призводить до втрати часу та прибутку, який ми могли би отримувати від оновлених ГЕС. Ще складніше оцінити ті витрати, які ми, як країна, будемо нести в майбутньому для поновлення екологічного стану  — особливо з урахуванням маловоддя.

 

“СЕРЕДНЬОДНІПРОВСЬКА ГЕС МОГЛА БИ СТАТИ ЕТАЛОНОМ СУЧАСНОЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ З УРАХУВАННЯМ НОВІТНІХ НІМЕЦЬКИХ ТА АВСТРІЙСЬКИХ ТЕХНОЛОГІЙ. АЛЕ, НА ЖАЛЬ, НІХТО В ДЕРЖАВІ НЕ ГОТОВИЙ ВЗЯТИ НА СЕБЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ЇЇ МОДЕРНІЗАЦІЮ”

 

— Наскільки справедливим є твердження, що малі ГЕС так само негативно впливають на екологію, як і великі?

— Деградація і загибель річкових екосистем пов’язана передусім з великою кількістю гребель та штучних водойм. Не менше впливають забудова прибережних смуг, оренда водойм під рибні господарства, промислове і комунальне забруднення. Це знижує якість води та призводить до замулювання, яке заважає живленню річок ґрунтовими водами. Регулювання рівня води означає зменшення скидання води у літній період, внаслідок чого деградують усі водні екосистеми, нижче за течією. Значно впливає на стан річок і вирубка лісів у Карпатах. Часто всі ці “гріхи” хочуть прив’язати до малих ГЕС (МГЕС). На цьому гарно заробляють псевдоекологи та побічні “конкуренти” — орендарі водойм і туристичний бізнес, наприклад. Ті, хто закликає до знесення гребель, в тому числі МГЕС, забувають, що за 70 років від будівництва млинів, сільських ГЕС, шлюзів регуляторів тощо у річках утворився новий гідрологічний режим. При знесенні гідротехнічних споруд (ГТС) ці річки приречені на смерть, адже в сучасних умовах всі вони комплексно експлуатуються  — від зрошення до енергетики. При руйнуванні сучасних ГТС прибережні смуги стануть пустелями без промисловості та людей, з часом перетворюючись на болота і Компанія “Гутарьов та Партнери Україна” надає інженерні експертизи урядам, промисловості, міжнародним банкам, приватним інвесторам та глобальним установам. Головна компанія Dr. Hutarew&Partner заснована 1986 р. в м.Пфорцхайм (Німеччина) та позиціонується як фахівець в галузі водного, енергетичного та  екологічного середовища. смітники. Не варто забувати, що нині є і сучасні МГЕС, котрі працюють за всіма новітніми технологіями та екологічними стандартами.

Переваги малих ГЕС (МГЕС)

 • Чисте виробництво електроенергії — без забруднення повітря, без шкідливих викидів у навколишнє середовище
 • Термін експлуатації без заміни гідроагрегату та механічного обладнання — до 50 років
 • Можливість контролювати та прогнозувати кількість виробленої електроенергії
 • Можливість в пікові години практично миттєво підключитись до електромережі
 • Дистанційна робота за допомогою сучасних технологій, без присутності на станції персоналу
 • Малі витрати на експлуатацію
 • Можливість контролю повеней та незначних паводків за рахунок акумуляції стоку
 • Створюють додаткові зимувальні ями для риб у зимовий період
 • Стабілізують рівень ґрунтових вод, що забезпечує колодязі та свердловини постійним притоком води
 • Можуть працювати без облаштування великих водосховищ; завдяки незначному напору рівні води не виходять з бровок русла
 • Водойми МГЕС використовуються комплексно: рибне господарство, водний туризм, рекреація; зрошування дає можливість водозабору для забезпечення питною водою гірські регіони
 • Малі та мікро ГЕС покращують якість електроенергії в місцевих мережах
 • При роботі МГЕС акумулюється значна маса сміття, що іде руслом ріки, з часом його утилізують, тим самим забезпечуючи очищення

 

Компанія “Гутарьов та Партнери Україна” надає інженерні експертизи урядам, промисловості, міжнародним банкам, приватним інвесторам та глобальним установам. Головна компанія Dr. Hutarew&Partner заснована 1986 р. в м.Пфорцхайм (Німеччина) та позиціонується як фахівець в галузі водного, енергетичного та  екологічного середовища.

Андрій Морозовський

Читайте також

Глобальні тренди пошуку та утримання кадрів у компанії. HR-поради для МСБ 

вт, 11/23/2021 - 11:00
Брак кадрів - проблема, з якою стикається більшість бізнесменів в Україні. Згідно з даними державної служби зайнятості (ДСЗ) станом на 1 вересня 2021 р. кількість зареєстрованих вакансій зросла на 8%, у порівнянні з відповідним показником минулого року, і складає 80 тис. одиниць.

Forward Bank реалізує віддалену відеоідентифікацію клієнтів та можливість отримати віртуальну картку

вт, 10/12/2021 - 16:50
Відтепер, щоб отримати картку або кредит, не обов’язково відвідувати відділення банку. Завдяки сервісу відеоідентифікації та електронному підпису документів стає можливим миттєво оформити кредитну або дебетову картку через сайт банку чи у мобільному додатку Forward Online.

Ключ до успішного бізнесу

пн, 03/22/2021 - 11:33
Переваги карток «Ключ до рахунку» для ФОП від ПриватБанку, про які варто пам’ятати

Як Meest перетворює коронавірусні виклики на інноваційні рішення: інтерв’ю Ростислава Кісіля

пн, 02/22/2021 - 16:45
Ми поговорили про те як пандемія прискорила розвиток логістичної галузі і які інноваційні рішення були представлені на ринку

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення