Перейти к основному содержанию

Не банком єдиним

пт, 09/27/2019 - 12:36

Альтернативними джерелами інвестицій можуть стати спеціальні фонди, в тому числі пенсійні, та страховий капітал. Проте чи достатньо розвинуті ці інституції в Україні

На сталих ринках провідну роль в інвестуванні бізнесу давно відіграють не банки (на відміну від України). Бал там правлять інвестиційні та пенсійні фонди і страховий капітал під професійним спеціалізованим управлінням.

Чому в нас не так — розмова довга. Щоб виправити ситуацію, слід просто будувати ці інститути. Тим більше що структура управління ними, на відміну від банків, дозволяє залучати самих інвесторів і таким чином підвищувати довіру до цих фінансових інститутів.

На створенні силами бізнесу таких інститутів фокусується Комітет фінансового ринку та з питань соціальної відповідальності бізнесу при Торгово-промисловій палаті України. Саме з осені поточного року починає розгортатися інвестиційна програма “Invest plan “Come On!”.

Invest plan

Згідно з цією програмою в Україні відповідно до чинного законодавства буде створено групу інвестиційних фондів, що матимуть галузеву націленість вкладень. Наповнюватимуться ці фонди ресурсами з фінансових ринків Європи та Близького Сходу. На першому етапі програми, що триватиме до кінця року, розпочнеться інвестування проектів українських підприємств сумарно в розмірі близько €100 млн. На наступних етапах ітиметься вже про сотні мільйонів євро. Зараз продовжується формування портфеля таких проектів.

Усі фонди здійснюватимуть фінансування проектів у відповідних галузях за принципом private equity investments. Тобто кожен з фондів надаватиме підприємству кошти для реалізації його проекту, вкладаючи їх у збільшення капіталу цього підприємства. Зрозуміло, що такий фонд стане одним з учасників підприємства — в розмірі частки, яка дорівнюватиме співвідношенню внесеної суми та нової капіталізації підприємства після інвестування. Розглядатимуться проекти, де така частка у майбутньому капіталі становитиме 15-45%.

Участь фонду в капіталі підприємства буде тимчасовою — не більше за термін, який встановлюватиметься до початку співпраці, і закріплюватиметься в інвестиційному договорі між фондом, підприємством та його власниками. Максимально можливий термін — сім років.

Після закінчення терміну, визначеного в інвестиційному договорі, а за згодою сторін і раніше, фонд продасть свою частку за ринковою вартістю. Різниця між нею та сумою інвестицій (плюс можливі дивіденди в цей період) стане прибутком фонду. Кому фонд продаватиме свою частку — співвласникам підприємства чи іншим особам — теж може визначатися інвестиційним договором.

Впродовж періоду інвестування представники фонду входитимуть до наглядового органу підприємства. Якщо підприємство не має такого органу, для отримання інвестицій доведеться його створити.

Фонди розглядатимуть проекти вже діючих бізнесів, і при інвестуванні пріоритет надаватиметься тим з них, які мають максимальну інноваційну складову. Йдеться про інновації в технологіях, обладнанні, можливо, у продуктах чи організації бізнесу, тобто оновленні бізнес-моделі. Серед фондів, принаймні, один — Sikorsky Challenge — орієнтується на фінансування технологічних стартапів, тобто розглядатиме проекти неіснуючого бізнесу.

Фонди разом із закордонними партнерами сприятимуть проінвестованим підприємствам в опануванні сучасних методів організації бізнесу та управління, у виході на нові ринки.

“Come On!”, тому що…

Головна ідея, заради якої наші партнери взялися залучати кошти з фінансових ринків, — розвиток України. Інтерес до прибутку є у власників грошей. Ті ж, хто, спираючись на свій авторитет, взявся залучати інвестиційні ресурси для вкладення їх в Україні, справді хочуть процвітання нашій країні. І вони розуміють, що для цього самих грошей буде замало. Потрібні суттєві зрушення в суспільстві (не плутати зі зміною владних команд).

Виходячи з цих намірів, програма “Invest plan “Come On!” складена, як відомий план Маршалла. Крім грошей, ідеться й про соціальну відповідальність бізнесу. Свого часу Комітет фінансового ринку при ТПП України напрацював актуальні для України напрямки такої соціальної відповідальності. Їхній перелік складено з урахуванням ключової ідеї: впливати не на наслідки соціальних проблем, а на їхні причини. А причини, за порадою Ціцерона, шукати треба в собі, тобто в організації свого бізнесу.

Програми такої соціальної відповідальності спрямовані на вирішення нагальних соціальних проблем:

  • низький рівень соціального капіталу;
  • інституційна слабкість об’єднань громадян і бізнесу;
  • кадровий дефіцит;
  • низький рівень економічної свободи;
  • повільна інтеграція економіки або невигідні умови такої інтеграції.

Зокрема, програма “Invest plan “Come On!” сприятиме активному розвитку бізнес-об’єднань. Тож активне членство підприємства, яке подаватиме заявки на інвестиції, в регіональних та галузевих бізнес-об’єднаннях буде однією з умов фінансування.

Серед іншого в межах реалізації програми “Invest plan “Come On!” при бізнес-об’єднаннях утворюватимуться спеціалізовані інвестиційні фонди. Вони зможуть у період реалізації інвестиційної програми набратися сил і досвіду й у подальшому вже перманентно інвестувати в український бізнес. За кілька років такі фонди зможуть виходити на фінансовий ринок — як український, так і закордонний.

Об’єднання підприємців Харківської та Тернопільської областей уже висловили зацікавленість в утворенні регіональних фондів для інвестування місцевого бізнесу. Для них Комітет розробив механізм швидкого запуску проектів, який не потребує значних коштів.

Фактично програма “Invest plan “Come On!” відіграватиме роль своєрідного запалу, який не лише дасть поштовх окремим підприємствам (хай і великій кількості) для розвитку, а й зрушить соціально-економічну ситуацію в країні. Програма тому і називається “Come On!”. Це заклик до дій, підкріплений реальним капіталом. Тож тепер справа за українським бізнесом.

Пенсія — це інвестиції

Ще одне потужне джерело інвестицій у розвинених країнах — пенсійні накопичення. В країні всі вже зрозуміли, що від держави гідної пенсії не отримати. Тому майже всі, а більшість так точно, накопичують як можуть, надаючи перевагу нерухомості або валюті. Інших способів люди відверто побоюються. Проте механізм альтернативних пенсійних накопичень вже існує та діє понад 10 років. Ба більше, демонструє результати.

Водночас те, що збирається з громадян або підприємств примусово (так званий другий рівень пенсійної системи), розподіляється далеко не на користь інвестицій, а тим більше для малого і середнього бізнесу.

Комітет фінансового ринку та з питань соціальної відповідальності бізнесу при ТПП України розробив концепцію надійних пенсійних накопичень. Громадська мережа “Суспільна альтернатива”, що об’єднує громадські організації та трудові колективи, вже її реалізує. Бізнесу знову ж таки слід брати справу, точніше — цю концепцію, у свої руки та формувати джерело накопичень. А із застосуванням методу кадрової воронки ці накопичення ще й підвищуватимуть лояльність персоналу.

Отже, діймо. Come On!

Олег Лиховид

Читайте також

Виростити «єдинорогів»: Партнерство бізнесу та освіти розвиває культуру стартапів

пн, 11/09/2020 - 12:39
Партнери освітньо-стипендійної програми CIG R&D LAB — керівники «Львівської політехніки», компаній Tech StartUp School та Chernovetskyi Investment Group — про те, чим їх вразили проєкти-переможці, в чому синергія вишів та бізнесу та перспективи співпраці.

Експортні варіанти: хто і як просуває "Made in Ukraine"

вт, 09/29/2020 - 12:00
БІЗНЕС розібрався, хто в Україні займається лобіюванням інтересів експортерів-виробників, та яких успіхів та невдач вони досягли.

Операція “Локалізація”: пошуки золотої середини

вт, 09/22/2020 - 09:11
Підприємці готові до локалізації, а от замовники їхньої продукції побоюються зниження конкуренції

Коронна фаза: COVID-19 ставить політиків і бізнес перед надскладним вибором

пт, 09/18/2020 - 22:48
Людство сьогодні вирішує, що важливіше: рятувати економіку чи планету

Тютюновий бунт: вітчизняна тютюнова галузь з легкої руки влади тріщить по швах

пт, 09/04/2020 - 10:22
Боротьба держави за податки з виробників сигарет не дає відчутного ефекту, а лише підриває галузь

Сяйво чистого розуму: інформаційно-просвітницький проєкт АТ “Фармак” — “Екошкола”

вт, 09/01/2020 - 15:53
Журнал БІЗНЕС представляє першого учасника ТОП-10 спецпроекту "Ековідповідальне рішення"   Виклик Допомогти в реалізації стратегії сталого розвитку держави, створивши освітню програму по усвідомленому використанню природних ресурсів і сталого розвитку шкіл.