Надзвичайно несвоєчасно: реакція на можливе оголошення НС
ср, 03/25/2020 - 13:38

Економісти, підприємці та політики не підтримують введення надзвичайного стану
Можливість оголошення надзвичайного стану (НС) в Україні найближчими днями викликала бурхливу реакцію у суспільстві, особливо, у діловому. БІЗНЕС переглянув Facebook-сторінки бізнесменів та політиків. Практично всі вони говорять про недоцільність такого кроку.
«Ми ще не розуміємо, в яку економічну халепу вляпалися. Точніше, це вже розуміють провідні економісти, певна кількість підприємців та два десятки народних депутатів. Але цього ще не розуміють президент, уряд, більшість парламенту та широкі верстви населення.
Найближчим часом парламент почне розглядати другий пакет, що включатиме більш рішучі та дієві заходи. Хочу наголосити: будь-які заходи, які будуть туди включені, дуже скоро виявляться недостатніми, бо ми ще не уявляємо всього масштабу проблеми. Краще дайте економіці більше стимулів і сигналів, ніж менше».
«Висловлю деякі міркування щодо введення надзвичайного стану (НС). Я бачив перевагу його введення лише в частині законодавчого врегулювання стосунків між суб'єктами правовідносин: між державою та громадянами, між державою та бізнесом, бізнесом та бізнесом, бізнесом та громадянами. Це мало би передбачати автоматичне настання так званого форс-мажору, яке не потребує врегулювання цього питання в індивідуальному порядку у Торгово-промисловій палаті. Коли йдеться про сотні тисяч правовідносин, зробити це буде фізично неможливо.
Але таке рішення було доцільно ухвалювати ще тиждень тому, маючи на увазі, що режим НС триватиме не більше ніж до початку квітня поточного року… наміри влади днями вводити НС не тільки ударятимуть по бізнесу та пересічним громадянам, з одного боку, та державному та місцевим бюджетам - з іншого. Він почне масово ігноруватися — а це шлях до делегітимізації влади та настання соціально-економічно та політичного хаосу».
«Ми наполягаємо, що інструментів державного реагування на небезпеку коронавірусу сьогодні достатньо. Рада погодилася із необхідністю запровадити карантин і дала владі всі необхідні повноваження. Тепер треба їх розумно використати.
Натомість оголошення надзвичайного стану — прямий шлях до затягування перемовин з Міжнародним валютним фондом та іншими міжнародними організаціями. А також сигнал інвесторам зупинити роботу в країні. Це шлях до дефолту, який тільки погіршить наші можливості боротися з епідемією. Водночас це також відкриває шлях до зловживань».
Тимофій Милованов, екс-міністр розвитку економіки:
«Сфера послуг і так сильно постраждає від карантину та соціального дистанціювання. А повне зупинення підприємств доб’є цю галузь. А також агро та промисловість. Нагадаю що приблизно половина економіки України - це експорт. І це переважно агро та промисловість. Можете собі уявити, що станеться, якщо ці галузі зупиняться».
Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України
«Потреби в запровадженні надзвичайного стану на даний момент немає. Поширення коронавірусу в Україні помірне на відміну від багатьох країн Європи. В тих областях, де є потреба, Уряд запроваджує режим надзвичайної ситуації, і цих заходів зараз достатньо, щоб ефективно управляти ситуацією».
БІЗНЕС вже писав про те, що найбільші бізнес-асоціації України вважають, що надзвичайний стан із зупинкою підприємств може завдати катастрофічних наслідків економіці.
Також українські підприємці вже звернулись до влади з вимогою частково поновити ділову активність з 3 квітня
Нагадаємо, команда журналу "БІЗНЕС" запустила комунікаційну платформу "БІЗНЕС-АНТИВІРУС" для взаємодії бізнесу, влади та всіх українців, насамперед тих, кого вже торкнулася епідемія Covid-19. Мета платформи – врятувати життя людей, допомогти взаємодії бізнесу, благодійників, органів влади, волонтерів та потерпілих, щоб разом подолати епідемію коронавірусу в Україні.