Перейти к основному содержанию

Лідія Білас: “Досвід та професійну експертизу можна набути, натомість набагато важливіші речі — мораль і цінності”

ср, 07/22/2020 - 15:53

Лідія Білас — співзасновниця і керуюча партнерка Креативної міжнародної дитячої школи, екс-гендиректорка IDS Aqua Service.

— Які управлінські якості допомагали вам вибудовувати “водну імперію”?
— Неправдою було б сказати, що я прийшла в бізнес готовим менеджером з арсеналом управлінських навичок. Та і “водної імперії” на той час ще не існувало. Була хороша ідея, мінімум ресурсів і класна команда друзів-однодумців. Був певний досвід підприємництва, але без глибокого знання сфери виробництва і дистрибуції, та, відповідно, без ментальних обмежень і бар’єрів. На момент становлення бізнесу це, швидше, перевага.
Допомагало тоді вміння переконувати, чути і об’єднувати людей, ставити зрозумілі цілі, а також готовність працювати 24/7 і вчитися щодня і на ходу. На етапі стартапу компаніям зазвичай не до системних речей, але з часом бізнес дорослішає у всіх сенсах, з’являються чіткі функції, структура, бізнес-процеси, аналітика, планування. Саме чітко вибудувана система дозволяє переживати періоди зростання і турбулентності.
— Вам допомагає в управлінні компанією інтуїція?
— Я визнаю роль інтуїції при прийнятті управлінських рішень. Трапляються обставини, коли інтуїція стає чи не єдиною підказкою. Також грає свою роль і досвід. З часом відчуваєш, як саме варто діяти у тій чи іншій ситуації.
Зараз ситуація ще цікавіша, адже життєві цикли продуктів скорочуються, зміни відбуваються миттєво, команди мають реагувати на зовнішнє середовище, бути готовими корегувати свій курс у режимі реального часу. Досить рідко розвиток відбувається у ситуації, коли для прийняття рішень є повні аналітичні дані чи вичерпні дослідження. Тому відкритість та розвинена бізнес-інтуїція — важливі складові для управлінця. Найчастіше інтуїція допомагала мені в роботі з людьми.
— В одному радянському фільмі героїня, директорка заводу, стверджувала: “Важко з трьома, а коли трьох навчишся організовувати, далі кількість вже не має значення”. Ви згодні з такою думкою?
— Так відповіла героїня на питання, чи не складно з трьома тисячами підлеглих. Я не згодна — ні з питанням, ні з відповіддю.
Я вважаю, що ефективно можна управляти 6-8 людьми. Люди, як і саме поняття управління, дуже змінились. Нині мова йде радше про натхнення. Адже суть управління полягає в тому, щоб робити щось правильно, а натхнення — про відчуття, що саме потрібно робити. Завдання управлінця — створити продуктивну команду, члени якої відчувають і розуміють один одного, поважають особисті зони комфорту, і при цьому відкрити людям додатковий простір для розвитку. Тренди, які приніс нам VUCA-світ (volatility — нестабільність, uncertainty — невизначеність, complexity — складність, ambiguity — неоднозначність), не можна не враховувати, коли йдеться про управління людьми. Значна частина працівників — міленіали, і їхнє уявлення про роботу суттєво відрізняється від того, що побутувало у часи, коли знімався цей фільм.
— Що у виборі працівників має превалювати: їхні професійні якості чи особистісні? Як часто ви чуєте: хороша людина — це не професія?
— Подекуди можна погодитись з цією фразою. Зокрема, якщо лікар, вчитель чи пожежник буде просто хорошою людиною і так собі фахівцем, це сумно. Але для мене хороша людина — це передусім людина ціннісна, відповідальна, з певними моральними засадами, яка просто не дозволить собі бути посереднім спеціалістом.
В дилемі “хто” або “що” я завжди виберу “хто”. Знання, досвід та професійну експертизу можна набути, натомість набагато важливіші речі — мораль і цінності. Тому, я вважаю, хороша людина — дуже потрібна, але малозатребувана поки що “професія”. Помилки ж роблять всі, однак саме аналіз і робота над ними дозволяють розвиватись і рухатися вперед. Тому для мене це філософська категорія.
— Розкажіть, чому вийшли з управління компанією IDS Aqua Service? Чи не пошкодували про це рішення?
— Настав момент, коли в конкретній справі було зроблено все, що драйвило і було викликом. Рутина, навіть якщо це добре поставлена бізнес-модель, стає обмеженням. А я не люблю обмежень. Це було зважене і правильне рішення, про яке я не шкодую. Я віддала компанії величезну частину свого життя, вклала багато енергії та любові, і зараз щаслива, що бізнес і далі успішно працює. Мої нові виклики попереду.
— Від промислової компанії до створення інноваційної дитячої школи КМДШ. Як змінювалось світобачення Лідії Білас на шляху від одного бізнесу до іншого?
— Людина невпинна в розвитку, і кожен наступний крок має бути більш усвідомленим за попередній. Після стрімкого руху я мала паузу, час та можливість подумати про щось, окрім бізнес-планів і стратегій. Світ недосконалий, і має стати кращим. У нашого покоління мало часу і надто передбачувані установки, щоб міняти щось кардинально. На справжні зміни і трансформації здатні лише діти. І все, що ми справді можемо, це допомогти їм в цьому. Тому починати потрібно з освіти і просвітництва. Ідея не нова, але реалізувати її непросто.
— Яка ваша найбільша амбіція на наступне десятиліття? Чи потратили б на її реалізацію зайвий $1 млн, якби його мали?
— Стати кращою освітньою платформою, яка буде зразком школи майбутнього. Школи, яка змінюватиме світ на краще. І ми робимо все, щоб наші вихованці були здатними це зробити. В наших школах ми акцентуємо увагу саме на підготовці гармонійно і всебічно розвиненої особистості, намагаємось адаптувати дітей до соціальних умов сучасності. Лише психологічно зріла та цілісна людина спроможна брати на себе відповідальність, діяти самостійно, сміливо та творчо. Щасливі, впевнені у собі та спроможні — такими ми хочемо бачити своїх вихованців у майбутньому, і саме вони творять його вже сьогодні. На шляху до цієї мети гроші — важливий інструмент і, звичайно, я б їх витратила. Але для цього потрібно значно більше мільйона.
— Що для вас важливіше — шлях чи результат?
— Відповідь не буде однозначною. Деякі процеси в принципі не націлені на результат. Я можу кататись на велосипеді просто тому, що мені це подобається. А іноді результат може згладити навіть неприємний процес, якщо дуже важливо саме те, що чекає на фініші.
Тому, якщо справа подобається, то я насолоджуюся процесом, а якщо ні, то націлена виключно на результат. Але в будь-якому випадку через процес йде вдосконалення і розвиток, і саме це дозволяє рухатися вперед.
— Якби у вас була можливість поспілкуватися із знаковою для вас людиною (навіть з далекого минулого), хто б це був? І про що б ви говорили?
— Маргарет Тетчер — “залізна леді”, чия особистість і спадщина досі викликають таку суперечливу реакцію і на її батьківщині, і в світі. Її або люблять, або ненавидять, але вона не залишає байдужими людей навіть багато років після своєї смерті. Вона змогла назавжди змінити економічну структуру британського життя.
— На кого з нинішніх бізнесменів рівняєтеся? Хто для вас є надихаючим прикладом успіху?
— З сучасників це засновник Amazon Джеф Безос і президент групи компаній Louis Vuitton Бернар Арно. З тих, кого вже з нами немає, — Рей Крок. Завдяки йому мережа McDonald’s вийшла далеко за межі містечка в Каліфорнії і стала такою, якою її знають у всьому світі. А також Гарланд Девід Сандерс, більш відомий як Полковник Сандерс, засновник мережі Kentucky Fried Chicken (KFC). І, звичайно, Стів Джобс. Всі вони переживали важкі часи, невдачі і банкрутства. І всі досягли результату завдяки шаленій працездатності та вірі в себе.

Читайте також

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.

Безготівкова місія: банки підхоплюють бум e-комерс

пт, 10/23/2020 - 16:35
Торгівля переходить в онлайн, а банківникии пропонують нові варіанти безготівкових розрахунків для МСБ

Прискорювачі росту: малих аграріїв почали підживлювати з декількох джерел

пт, 10/23/2020 - 14:14
Малі та середні сільгоспвиробники нині можуть отримувати фінансування за підтримки держави, банків та навіть великих українських агрохолдингів