Перейти к основному содержанию

Конструктор нового покоління

вт, 08/21/2018 - 22:40

<p>Як український стартап збирається завоювати глобальний ринок з екоконструктором</p>

Світовий ринок іграшок —  це багатомільярдна індустрія з наджорсткою конкуренцією. Навіть попри наступ гаджетів, комп’ютерних ігор та не найпотужніші темпи зростання, глобальні обсяги продажів іграшок оцінюються приблизно у $90 млрд на рік. І скоро на цьому ринку має з’явитися новий гравець — український бренд Pagl. На що сподіваються засновники стартапу і як вони планують просувати свій продукт?

Тетрапаки, журнали та цукрова тростина

Майже два роки тому український стартапер Денис Охріменко запропонував своїм майбутнім партнерам незвичайну ідею — зробити об’ємний дитячий конструктор з паперової маси, що згодом отримав назву Pagl. Як зазначає співзасновник проекту, концепт виник на одному з заходів, де збиралися молоді підприємці. “2016 р. Денис прийшов до мене та Ігоря Ліскі, одного з акціонерів Житомирського картонного комбінату (входить до компанії “Ефективні Інвестиції”. — Ред.), і запропонував концепцію. Ми довго обговорювали, як її реалізувати на практиці, як адаптувати технологію. Але це була революційна ідея”, — розповідає другий співзасновник Pagl і заступник голови Житомирського комбінату Сергій Рудковський. На розробку кінцевого варіанту продукту пішло приблизно півтора роки. У процесі партнери протестували п’ять-шість робочих версій, неодноразово змінюючи дизайн, форму та матеріали.

За словами пана Охріменка, який раніше розвивав один з найвідоміших вітчизняних стартапів UGears, використання екологічних матеріалів було принципово важливим. “Ще за часів UGears я придивлявся до картону. На пластик взагалі не тягнуло, тому що з нього можна зробити що завгодно, з ним легко працювати”, — пояснює він і додає, що давно хоче побудувати масштабну фабрику іграшок.

Зараз Pagl виглядає як набір з різнокольорових паперових блоків, з яких можна збирати досить складні конструкції: будиночки, вежі, замки. Виготовляють “кубики” з вторинної сировини за спеціальною рецептурою. “Ми використовуємо волокно, отримане внаслідок складного ресайклінгу тетрапаків, а також перероблені журнали та стебла цукрової тростини, — зауважує Сергій Рудковський. — Ми розробили повністю біорозчинний продукт, який легко переробляється”. За його словами, конструктор вже сертифіковано за міжнародними стандартами, для його виробництва використовуються безпечні харчові барвники, а від вологи блоки захищає спеціальне покриття на основі крохмалю.

Як зазначає Ігор Ліскі, він бачить величезні перспективи у проекті, адже тренд екологічності у всіх галузях впевнено зміщує не тільки продукти, які несуть шкоду планеті в цілому, але і мислення людини зокрема. “Упевнений, що наш український стартап зможе підкорити світ, дійсно зробити революцію. Ці іграшки здатні навчити дитину думати по-новому, будувати майбутнє і розвивати цінність ідей і відповідальність за них”, — каже пан Ліскі. Щодо інвестицій, то, по його словам, вони були мінімальними, “по суті, покрили створення прототипу і адміністративні витрати”.

Для повноцінного старту продажів Pagl потрібні інвестиції у розмірі $0,5- 1 млн

Засновники стартапу стверджують, що конструктор — це лише перший крок. Поки головною метою для них є спілкування з аудиторією та формування попиту на екологічні іграшки, які за привабливістю не поступатимуться пластиковим. Як зазначає Денис Охріменко, значною конкурентною перевагою є компактність їх продукту. “111 кубів, з яких можна побудувати невеличкий будиночок, у складеному вигляді вміщуються у коробку розміром 50 х 40 см, — розповідає він. — У Lego теж є величезний конструктор, але він займає дуже багато місця і його об’єм ніяк не можна зменшити”.

Курс на Америку

Спочатку головною аудиторією Pagl були діти, але згодом виявилося, що дорослих він цікавить не менше. Тестували новинку на публічних заходах, у дитячих садках та центрах в Україні, також конструктор кілька разів представляли на іграшкових виставках у Європі. “В Україні люди в основному питають, скільки це коштує. Їм трошки не до екотрендів. А от, наприклад, у Німеччині багато кого надихає ця справа”, — говорить пан Охріменко. До речі, вартість набору кубиків під час тестових продажів становила $45.

Незважаючи на те що розробка та виробництво конструктора зосереджені в Україні, засновники стартапу орієнтуються на глобальний ринок. Тестові продажі запустили після першої позитивної реакції споживачів. Але їх довелося призупинити, бо виробничі потужності були не готові до таких обсягів роботи, а деякі елементи потребували доопрацювання та вдосконалення.

Розпочати експансію автори Pagl збираються з США, де, за їх підрахунками, є мінімум 10 млн сімей, які потенційно могла б зацікавити така іграшка. “Американський напрямок перспективний з багатьох причин. Це і розмір ринку, і кількість населення, і купівельний потенціал, — пояснює пан Рудковський. — До того ж у США єдиний культурний код, там зрозуміло, якою мовою спілкуватися відразу з усіма споживачами”. Він зазначає, що європейський ринок не менш привабливий, але там можуть виникнути складнощі, пов’язані з культурними особливостями кожної країни.

30 48 1Одним з інвесторів іграшкового проекту Pagl став власник компанії “Ефективні Інвестиції” Ігор Ліскі (другий справа)

До речі, США наразі вважаються найбільшим ринком для іграшкової індустрії. Згідно з дослідженнями компанії NPD Group продажі іграшок у світі зростають з 2011 р. Найпотужніші темпи були зафіксовані 2016 р., коли глобальний обсяг продажів збільшився на 4% — до $88,8 млрд. За результатами минулого року зростання склало лише 1%, при цьому лише у США продажі досягли $20,7 млрд. Дослідники зазначають, що ситуація в світі все ж неоднорідна. Так, торік найактивніше іграшки купували у Мексиці та Росії, а от у Франції, Великобританії та Австралії, навпаки, спостерігалася негативна динаміка.

Проте деякі експерти стверджують, що зовсім скоро список країн-лідерів може змінитися. Наприклад, за прогнозами Euromonitor International, до 2021 р. Китай має всі шанси наздогнати США. Також позитивні перспективи наростити обсяги продажів іграшок має Індія, де поступово зростає добробут середнього класу, а разом з ним і доступність товарів для дітей. Ця тенденція простежується й у цьогорічному рейтингу найдорожчих брендів іграшок, який традиційно складає консалтингова компанія Brand Finance. Так, перше місце у списку вже декілька років поспіль посідає данський виробник Lego, вартість якого оцінюється у $7,6 млрд. І хоча 75% продажів очікувано забезпечили Європа та США, показники Китаю зростають досить великими темпами. Наприклад, лише у першому півріччі 2017 р. вони збільшилися удвічі. Тому, щоб і надалі нарощувати вартість власного бренда, найвідомішому виробнику конструкторів доведеться активніше працювати на азіатських ринках. До речі, другим найдорожчим брендом у світі визнано японського виробника комп’ютерних ігор Bandai Namco, якого Brand Finance оцінили в $1 млрд, а третім — американського виробника Fisher Price вартістю у $812 млн.

Дослідники Euromonitor International наголошують: зараз найкраще продаються традиційні іграшки, і така тенденція зберігатиметься приблизно до 2022 р. здебільшого завдяки споживачам з країн, що розвиваються. Але паралельно зростатиме популярність мобільних та комп’ютерних ігор, якими діти починають цікавитися у дедалі молодшому віці. Втім, експерти вважають, що компенсувати втрату дитячої аудиторії допоможуть дорослі, зокрема міленіали, які охоче купують іграшки, що нагадують їм про дитинство або просто викликають позитивні емоції.

У пошуках інвестицій

Те, що ринок іграшок трансформується, розуміють і у Pagl. Засновники стартапу збираються використати деякі тренди, щоб просувати свій продукт. Насамперед ідеться про те, що зараз батьки хочуть відірвати дітей від гаджетів за допомогою “офлайнових” іграшок. “Ще один тренд полягає у тому, що зараз багато дорослих хочуть, так би мовити, повернутися у дитинство, хоча б на деякий час. Ми свідомо його використовуємо, — пояснює пан Охріменко. — Я люблю казати, що це іграшки для дітей віком від 30 років. Що стосується реалістичності, то зараз необов’язково робити іграшки максимально реалістичними та яскравими. Існує тренд іграшки як ідеї, умовності”.

Для повноцінного запуску продажів Pagl потрібні інвестиції у виробництво з власним приміщенням, обладнанням, доступом до води та електрики. За попередніми підрахунками, сума складає, як мінімум, $0,5-1 млн. Наразі проект має партнерську програму, а в майбутньому планує налагодити роботу власних потужностей. Великі надії стартап покладає на краудфандинг, готуючись у серпні запустити кампанію на платформі Kickstarter. Засновники не озвучують, яку суму хочуть зібрати, але зазначають, що це буде “цифра з п’ятьма нулями”. Якщо кампанія буде успішною, продажі українського конструктора мають одночасно запуститися в Україні, Європі та Америці.

Проте команда стартапу розглядає краудфандинг не лише як джерело інвестицій. “Поперше, Kickstarter — це серйозна заява про себе. По-друге, це потужний маркетинговий інструмент, — зауважує Сергій Рудковський. — Звичайно, ми будемо використовувати різні канали просування, але всі вони сходитимуться на Kickstarter. Ми робимо ставку на цю платформу, щоб перевірити та протестувати ринок. Нам цікаво, чи готові люди вкладати в наш продукт не лише емоції, а й гроші”.

Хоча, на думку Дениса Охріменка, в краудфандингу є й певні ризики. Насамперед, вони пов’язані з піратством, коли оригінальні продукти починають масово копіювати ще навіть до початку продажів. Тому в цьому напрямку стартап багато у чому покладається на патентне право. “У нас захищена модель та власне форма блоків. Зараз ми захищаємо композиційно частину, матеріали, рецептуру, торгову марку. Оскільки ми будемо першими, то покупці все одно орієнтуватимуться саме на нашу торгову марку. Зрозуміло, що у Китаї скопіюють все. Питання лише у якості”, — наголошує Сергій Рудковський.

Після кампанії на Kickstarter команда планує одразу розпочати продажі, щоб потрапити в актуальний високий сезон, який для виробників іграшок триває з вересня по листопад. На думку пана Охріменка, такі темпи потрібні, щоб випереджати конкурентів та задавати тренди. Після цього має розпочатися новий етап — тестування наступних версій продукту.

“Вважається, що китайці поки не побачать потенціал, нічого не копіюватимуть. Гадаю, за трип’ять років іграшок з паперової маси буде дуже багато. Вони реально змінять світ. Адже людство шукатиме замінники пластику, не звертаючи уваги на певні втрати у яскравості, глянцевості”, — резюмує Денис Охріменко.

Читайте також