Перейти к основному содержанию

Кому банкувати: найреальніший кандидат на посаду голови НБУ

вт, 07/07/2020 - 09:54

Дмитро Гриньков, оглядач журналу БІЗНЕС

Відставка Якова Смолія з посади голови НБУ, що сталася на минулому тижні, є чи не найбільш обговорюваною темою у ЗМІ. У той же час переважно аналізуються причини та поточні (короткострокові) наслідки, а не подальші перспективи. Вони дуже залежать від того, хто ж стане новим очільником регулятора.

У пресі називається чимало кандидатів, але більшість прізвищ –  переважно «зі стелі». Наприклад, екс-голова Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук, який у першому ж коментарі заявив, що не може бути кандидатом апріорі, оскільки повністю підтримував політику колишнього керівництва Нацбанку і не є прихильником політики «залиття економіки дешевими грошима».

Екс-міністр Тимофій Милованов та Данило Гетманцев, голова профільного комітету ВР, просто не відповідають критеріям, що висуваються до кандидатів на посаду голови НБУ. Кандидатури Арсенія Яценюка та Віктора Ющенка виглядають малоймовірними, як і чинного очільника Ради НБУ Богдана Данилишина.

Разом з ними у пресі фігурують і більш реальні кандидати. Наприклад, Олена Щербакова, колишня чиновниця Нацбанку та Роман Жуковський, який працював у президентських канцеляріях часів Віктора Ющенка та Віктора Януковича. За чутками, «зелена команда» пропонувала пану Жуковському очолити Мінекономіки, але той відмовився. Банкіри вважають, що найбільш реальним претендентом на посаду голови НБУ, з тих що озвучуються, є Кирило Шевченко, який з 2015 р. очолює Укргазбанк, націоналізований у 2009 р.

Сам пан Шевченко відмовився коментувати БІЗНЕСу кадрове питання. «При всій повазі, але без коментарів. У мене є робота і я працюю», – зазначив він телефоном. Держбанкір Шевченко зблизився з Офісом Президента, зокрема, через Євгена Мецгера, нещодавно призначеного голову державного Укрексімбанку. До цього призначення пан Мецгер працював заступником Кирила Шевченка, відповідаючи за малий та середній бізнес.

Дружина Євгена Мецгера – Юлія Мецгер є членом наглядової ради націоналізованого ПриватБанку та давньою подругою Олени Кравець, актриси з «95 Кварталу».  Президент Зеленський приїздив до офісу Укргазу, спілкувався з першими позичальниками за урядовою кредитною програмою «5-7-9». А нещодавно, пан Зеленський у прямому ефірі зателефонував Мецгеру з приводу кредитування бізнесу, звернувшись до нього: «Жень, послушай меня…». Перед цим підприємці поскаржилися йому на те, що Укрексімбанк не реструктуризує існуючі кредити та не видає нові.   

В останнє БІЗНЕС мав інтерв’ю з Кирилом Шевченком 11 березня, напередодні запровадження карантину, на самому початку нинішньою кризи. Тоді банкір не приховував, що готовий очолити Нацбанк. І навіть жартував: мовляв, усе залежить від Тараса Григоровича Шевченка, портрет якого висить у його кабінеті замість традиційного портрету Президента. Проте пан Шевченко визнавав:  на порозі кризи будь-які кадрові ротації — не на часі.

Обговорюючи поточну ситуацію на ринку, він посилався на досвід інших країн, які у якості антикризових заходів різко понизили облікові ставки до нуля і, навіть, нижче. Таким чином, банкір підтримував політику «дешевих грошей», що, принаймні частково, співпадає з побажаннями Президента. Також мова йшла про доступну іпотеку.

«Я б з великим задоволенням зайнявся б іпотекою. Але для того, щоб на неї з’явився масовий попит ставка має бути нижчою за 10%. При цьому йдеться про іпотеку виключно на первинному ринку. Іпотечний мультиплікатор за різники оцінками складає від 4 до 11. (Тобто, кожна гривня фінансування генерує ще від 4 до 11грн. – ред.). Давайте вкладемо 20 млрд. грн.. в іпотеку і ми отримаємо приріст ВВП до 200 млрд. грн.!»,  – розмірковував Кирило Євгенович.

Така програма мала б сподобатися Президенту! До речі, пан Шевченко є фахівцем саме з іпотеки. Колись наприкінці 2006 р. він очолив де-факто непрацюючу Державну іпотечну установу (ДІУ). Незабаром було інтерв’ю БІЗНЕСу, у якому і пролунала крилата фраза «якщо б я це знав, то літав би на власній ракеті». Так пан Шевченко відповів на питання про валютний курс.

У  2007-2008 рр. йому вдалося зрушити  державну іпотеку з мертвої точки, але потім почалася криза і ДІУ фактично перетворилася на агенцію з нерухомості. Кілька років Кирило Шевченко займався банківським бізнесом, будучи співвласником одного з невеликих банків. Після того, як він очолив Укргазбанк, державна фінустанова почала позиціонувати себе як перший вітчизняний екобанк. Попервах, це було схоже на чистої води маркетинговий хід, піар. Але час показав, що зокрема такий сміливий вибір приніс держбанку бажаний результат.

Укргаз хоч і залишається найменшим із держбанків, але увесь час зростав найбільш динамічно, працюючи з прибутком. Як результат, фінустанова вже готова до часткової приватизації, шляхом входження до її капіталу міжнародного інвестора в обличчі IFC. Отже, Кирило Шевченко виглядає цілком підготовленим до високої посади.

«Позитивно... це професіонал, – так відгукується про кандидатуру Кирила Шевченка Данило Гетманцев,  – Мені здається, що кейс з "Укргазбанком" є позитивним. Я думаю, що це людина, яка здатна організувати роботу на такому високому рівні».

Авторитетний банкір Володимир Лавренчук вважає, що дуже важливим є питання якісної експертизи (фаховості) членів усієї команди, що працюватиме в НБУ. «Можна ж набрати керівників з тих банків, що збанкрутували…. Вони також мають експертизу, але яку?»,  – розмірковує фінансист. Пан Лавренчук вважає, що урядові програми дешевого кредитування не принесуть бажаного результату. «Кому давати ці кредити? Будівельній компаній з капіталом у 10 тис. грн. У компаній з гарними фінансами немає проблем з залученням  кредитування. Ця проблема – у тіньового бізнесу з непрозорими фінансами та недостатньою капіталізацією», – впевнений Лавренчук.

Якщо банки повернуться до кредитування такого бізнесу, то під удар буде поставлено їх надійність та досягнуту стабільність усього банківського сектору. «Зусилля попередньої команди НБУ та влади були спрямовані на поступову комплексну детінізацію економіки, цей процес міг забрати 3-5, а може й до 10 років. Але швидких рішень тут не може бути», – резюмує пан Лавренчук.

На останок висловимо сподівання, що фразу «Кіря, послушай меня» чути від Президента не доведеться…                                          

Читайте також

Перехід від школи з теоретичними знаннями до школи компетентностей підтримують 67% українців: чому це важливо?

чт, 12/30/2021 - 10:42
Понад 67% громадян підтримують ідею необхідності реформування національної освіти та нововведення Нової української школи (НУШ).

На відстані двох рукостискань

чт, 12/23/2021 - 11:00
Фінансовий комітет ТПП України розпочав програму розбудови українських інвестиційних фондів

Азбука сильної команди

вт, 12/21/2021 - 17:00
Які складові роблять компанію успішною Dream Team, а її менеджмент — сильним? Тетяна Гончар, міжнародний бізнес-коуч рівня PCC, членкиня ICF, PhD, CEO “DCT”

Суспільні цінності та соціальне підприємництво в Україні

вт, 12/21/2021 - 10:50
Дмитро Козлов, член правління АТ НСТУ, виконавчий директор Асоціації професіоналів з управління персоналом HR FORUM

Як має змінитись роль HR, щоб відповідати сучасності та допомагати компаніям розвиватись?

вт, 12/21/2021 - 09:30
Ольга Прохоренко, HR-консультантка, консультантка з організаційного розвитку, фасилітатор, персональний та командний коуч, HR-ментор

Нові реалії внутрішніх комунікацій

пн, 12/20/2021 - 12:06
Тетяна Пашкіна, HR-експертка, HR-маркетологиня, тренерка з рекрутингу: "Історії забезпечують нас багатим досвідом без необхідності переживати насправді небезпечні ситуації".