Перейти к основному содержанию

Коли тіньовики підуть з митниці

пн, 04/02/2018 - 09:33

Якщо ми хочемо, щоб бізнес вийшов з тіні, потрібно створити для нього умови, в яких буде вигідно працювати «вбілу» і прибрати можливості «покривання» схем правоохоронними органами

Однією з вимог підприємців до влади є рівні умови, можливості та чесна конкуренція. Поки одні підприємці розмитнюють товари і платять в бюджет податки, інші завозять ці ж товари “вчорну”, спотворюючи конкуренцію.

Подивимось на це крізь призму того, що відбувається на митниці. За останні 5 років її практично знищили нескінченними реформуваннями. Сьогодні в нас немає такого органу, як митна служба. При Януковичі та його міністрі Клименку митна складова була поглинута податковою, щоб сконцентрувати та контролювати всі фінансові потоки. З того часу митна справа деградує з року в рік. Навіть у Митному кодексі вживається назва — орган доходів і зборів, а не митний орган. Через цю викривлену назву спотворилися й функції. Замість того, щоб сприяти міжнародній торгівлі та розвитку економіки, митниця перетворилась на інструмент наживи, корупції та зведення рахунків з конкурентами.

Поки одні підприємці сплачують мито, акцизи, ПДВ, інші занижують ціну при ввезенні, підміняють товар в документах, або не розмитнюють взагалі. Наслідки — катастрофічні для нашої економіки. Сумлінні підприємці банкротують, закривають бізнеси, виїжджають за кордон або переходять в тіньовий сектор. А втрати бюджету від недоотриманих коштів компенсуються збільшенням податкового навантаження на «білий» бізнес. Отримуємо замкнуте коло, від якого потерпають як бізнес, так і держава. За оцінками експертів з Інтституту соціально-економічної трансформації , розмір втрат держбюджету через порушення митних правил та контрабанду сягає 75 млрд грн. А це 13 суперсучасних лікарень, 100 швидкісних поїздів, тисячі машин швидкої допомоги, ремонт третини доріг національного значення. Натомість всі ці кошти осідають в кишенях контрабандистів, митних мінімізаторів,  місцевих феодалів, і в кишенях самих митників, внутрішньої безпеки, ДФС, поліції та СБУ, які дозволяють ситуації залишатись незмінною. Правоохоронці, так само, як і підрозділи боротьби з контрабандою ДФС, здебільшого імітують бурхливу діяльність з розкриття правопорушень на митниці. Минулого року вони завели 32 тисячі справ про порушення митних правил на півтора мільярда гривень. Вражаючий результат цих справ –  38 млн. грн. (2,6% від заявленої суми) в бюджет — підтвердження «ефективності» їх роботи. З чесними ж підприємцями все з точністю до навпаки. Їх постійно перевіряють, оглядають та затримують вантажі, бізнес отримує збитки від простою, товар псується, а втрати ніхто не відшкодовує. Наприклад, в компанії “Текстиль-Контакт” СБУ з митниками лінійкою перемірювала тканини у справі про державну зраду. Може, спецслужба в тканинах шпигунів шукала, але в результаті підприємство не встигло пошити сезонний одяг і втратило півмільйона гривень. В Дніпропетровській митниці 5 днів перевіряли фарбу, яка імпортується вже 4 роки і отримала всі дозволи і лабораторні дослідження. При цьому порушили герметичність банок, температурний режим зберігання, чим спричинили збитки підприємству. Сумлінні підприємці отримують перешкоди, «сірі» імпортери — сприяння за корупційну винагороду, яка для прикладу, за словами підприємців вимірюється тисячами доларів за один контейнер.

Сильна та незалежна митниця, яка захищатиме митні кордони України та сприятиме нашим підприємцям в міжнародній торгівлі — першочергове завдання.

Відновити теперішню митницю неможливо, її доведеться збудувати. Потрібно відокремити орган від фіскальної служби, вибудовувати нову модель митної адміністрації з сильним митним пост-аудитом, що дозволить змістити митний контроль з етапу безпосереднього оформлення та скоротити витрати часу на нього, а сумлінні підприємства зможуть отримати статус уповноваженого економічного оператора, що означає значні переваги та спрощення для них; заборонити правоохоронним органам перебувати в зоні митного контролю та спростити експортні процедури; посилити особисту відповідальність митників за збитки бізнесу. А щоб не маніпулювали митною вартістю, має діяти обмін інформацією з іншими країнами. 

Треба створити для бізнесу рівні умови та подбати про зручність всіх процедур. Тільки тоді підприємці будуть працювати вільно та заробляти чесно, а державний бюджет буде наповнюватись.

Читайте також

"Вантожогенеруючі компанії на сьогодні у максимально вигідній ситуації і вони чинять величезний опір будь-яким змінам"

чт, 04/29/2021 - 10:43
Альона Лебедєва, засновниця Аурум Груп

Янко Ніколов - “Сьогодні ми активно працюємо над цифровими рішеннями для добровільного медичного страхування ”

пн, 04/05/2021 - 15:25
Голова правління страхової компанії Євроінс Україна

Кіберпростір — це загальна територія. Як бізнесу вберегти себе від кіберзагроз

пт, 04/02/2021 - 13:35
Денис Несін — Chief Information Officer холдингу TECHIIA. Експерт в IT і Information Security.

Олексій Філановський: про карго-культ, реалії українського маркетингу, і те, що варто знати про ваших клієнтів

чт, 04/01/2021 - 15:22
І про те, що рухає бізнес уперед

Андрій Артюхов - “Пандемія відобразилась на туристичному страхуванні через зменшення кількості подорожуючих”

чт, 04/01/2021 - 12:54
Голова правління страхової компанії VUSO

Руслана Палайда - “КАСКО в смартфоні — вже реальність”

чт, 04/01/2021 - 11:45
Заступниця голови правління страхової компанії UNIVERSALNA