Перейти к основному содержанию

Хто визначає високі ціни на бензин в Україні

пн, 06/25/2018 - 15:25

Українських водіїв лише цього року лякали двічі: перший раз у лютому і травні, коли ціна за 1 л бензину оновила гривневий рекорд, наблизившись до 34-35 грн., другий — зовсім нещодавно, і вже споживачів скрапленого газу

Шанувальникам пропан-бутану здебільшого “передавали привіти” з Росії: спочатку обмеженням транспортування газу в залізничних цистернах у містах, де проходять футбольні матчі Чемпіонату світу, потім РНБО разом з “Укрзалізницею” посилило санкції для російських виробників і перевізників LPG. Сукупно обмеження можуть спричинити суттєве підвищення цін і на “соціальне” пальне, яким прийнято вважати скраплений газ через його низьку ціну. Як би там не було, літо для ринку нафтопродуктів обіцяє бути цікавим.

А-95 втрачає позиції

До дорогих бензинів в Україні вже більш-менш звикли. Незважаючи на стабільність курсу валют з середини весни, утриманню високих цін, як завжди, сприяють два фактори: подорожчання нафти на світовому ринку, а заразом і котирування нафтопродуктів і маржа посередників від заводу до споживача. На жаль, перша складова нам непідвласна, адже в Україні видобуток нафти скорочується, її навіть не вистачає, щоб завантажити власні НПЗ, не кажучи вже про вплив на зовнішній ринок. Будучи статистом в питаннях світових котирувань і ставши вже за незалежної України залежним від імпорту енергоносіїв, наш ринок поступово став преміальним, що пояснює прагнення найбільших виробників і постачальників працювати з українськими трейдерами. Махінації з цінами періодично виходили назовні. Та державне око осудливо спостерігало лише за роздрібними операторами, не помічаючи ще двох-трьох посередників.43 1

Випадок допоміг поставити питання, чому в Україні таке дороге білоруське пальне, президенту сусідньої держави, де зберегли власне виробництво нафтопродуктів і продовжують інвестувати в нього. Олександр Лукашенко швидко знайшов відповідь: “Хлопці, ми вам бензин продаємо дешевше, ніж будь-кому. Тому ви розберіться, хто купує і вам перепродує. Мене дивує, що у вас два-три, а то і п’ять посередників на особливо чутливих товарах. Ви приберіть цих посередників, і у вас бензин буде таким, як в Білорусії... Я вам раджу”.

Поки складно уявити, як усунути посередників, особливо дрібним операторам. Імовірно, це одна з особливостей ринків, що розвиваються, і, схоже, додаткових витрат не уникнути. Втім, високі ціни на бензини вже зіграли з постачальниками злий жарт: водії масово переорієнтувалися на скраплений газ. В Україні поставити ГБО під капот авто обійдеться в середньому 10-12 тис. грн., і окупається ця інвестиція за активного використання авто за кілька місяців.

Зараз пропан-бутан майже втричі дешевше бензину, що докорінно змінило український ринок нафтопродуктів за останні чотири роки. Обсяги реалізації бензинів за цей період скоротилися майже на половину, тоді як обсяги продажів скрапленого газу, що продемонстрував небувалу динаміку, завоювавши популярність серед водіїв, подвоїлись.

Взяти і скасувати

До речі, про бензини. У поясненні президента Білорусі примітна деталь, якщо розглядати українську державу як ще одного посередника. У ціні бензину частка податків сягає в різні періоди 50% і вище, причому чергове підвищення акцизу на нафтопродукти відбулося зовсім недавно — торік. Лобісти підвищення ставок уповали на збільшення бюджетних надходжень, періодично нагадуючи, що слід прагнути до європейського рівня акцизного податку: мовляв, Україна обрала шлях до Європи. У тій же Білорусі, де бензин і так на 40% дешевше, ніж в Україні, активно почали обговорювати ідею повного звільнення палива від податків. “Для збереження прийнятного для економіки і населення рівня роздрібних цін на паливо, можливо, доведеться повністю відмовитися від стягування акцизів на автомобільне паливо, а це втрати доходів у розмірі близько 0,7% ВВП”, — заявив нещодавно міністр фінансів Білорусі Дмитро Кийко. Є впевненість, що гарячі голови нашого уряду таку ідею до порядку денного не включали.

Схожі думки щодо зниження цін і можливе повернення популярності бензину з’явилися в українського нафтопереробника — Кременчуцького НПЗ. Компанія “Укртатнафта” направила до Мінекономрозвитку пропозицію зменшити акциз на бензин, вирівняти ставки акцизного податку для бензинів і дизельного палива в розмірі €164 за 1 тис.л і розглянути встановлення ставки податку на скраплений газ вдвічі меншої, ніж на бензин, — на рівні €87 за 1 тис.л.

“Це означає зменшення ставки для бензинів на €49,5 за 1 тис.л і збільшення ставки для дизельного палива на €24,5 за 1 тис.л... і для скрапленого газу — на €35 за 1 тис.л”, — ішлося у зверненні до міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва. На підприємстві нагадують, що останній прецедент зниження акцизів на паливо стався в квітні 2011 р., коли працювала так звана “плаваюча” ставка акцизу (експериментально кілька місяців при зростанні цін на нафту в світі ставка зменшувалася і навпаки, зберігаючи роздрібні ціни на нафтопродукти).

До 50% cягає частка податків у ціні бензину

Шансів, що єдиний працюючий НПЗ змінить податкову політику, небагато. Логічніше очікувати одного рішення, і сподіваємось, що стосуватиметься воно бензинів.

Альтернативне паливо

Ринок скрапленого газу живиться новинами про заборони і обмеження. Спочатку, в квітні, напередодні Чемпіонату світу по футболу Федеральне агентство залізничного транспорту РФ ввело тимчасову заборону на залізничні операції з навантаження-вивантаження низки скраплених газів з 25 травня по 25 липня в регіонах проведення змагань. Це загрожувало зривом відвантажень нафтопродуктів по всій Росії, який вплинув би й на ринок України, причому в розпал сезону активного споживання пропан-бутану. Втім, в Агентстві все ж схаменулися й оперативно зняли заборону на операції з LPG.

А 13 червня ринок облетіла новина про те, що “Укрзалізниця” не пропускає цистерни зі скрапленим газом “Роснефти” в Україну в зв’язку з рішенням РНБО від 2 травня про введення нових і продовження старих санкцій проти російських юридичних і фізичних осіб (серед “засвічених” нафтових компаній опинилися “Лукойл”, “Газпром нефть” і “Роснефть”). Повіривши неправдивим даним про нібито розвертання 160 цистерн з російським газом, які поширилися в ЗМІ, деякі учасники ринку запанікували, інші, за старою традицією, про всяк випадок підвищили оптові ціни. Втім, станом на 13 червня “Укрзалізниця” не пропустила в Україну всього 10 вагонів-цистерн зі скрапленим газом “Роснефти”, хоча вони вже були замитнені українською стороною. Причиною відмови стало те, що газ йшов в цистернах компаній, які потрапили під санкції.

Однак не лише санкції можуть вплинути на ціну газу на заправках. Схоже, в самій Росії теж починають визнавати скраплений газ альтернативою дорогому бензину (в РФ також знецінюється місцева валюта). Зростання внутрішніх російських цін позначиться на закупівельній вартості для України, де на ресурс з цього каналу поставок припадає 40-60% загального імпорту. Стримуючим фактором наразі стають поставки з Казахстану. За підрахунками консалтингової компанії UPECO, за перші п’ять місяців 2018 р. Україна отримала близько 88 тис.т казахського скрапленого газу, що в 11 разів більше, ніж роком раніше. Зараз у структурі українського імпорту на газ з Казахстану припадає близько 17%, що, безумовно, дає надію відпрацювати сезон без дефіциту і, можливо, зі стабільними цінами на стелах.

Читайте також

План П: що пропонує Мінекономіки для підтримки промисловості

чт, 09/17/2020 - 10:11
Стратегія розвитку промислового комплексу на період до 2030 р. очима Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства

Рік "риночку": Скільки протримається хиткий енергобаланс

ср, 09/16/2020 - 15:26
Головна причина дисбалансу на ринку енергії не вирішена

Підняти не можна втратити: що відбувається з українською промисловістю

вт, 09/15/2020 - 19:16
Які галузі тягнуть її додолу, як довго це триватиме та які державні ініціативи допоможуть у ситуації, що склалася

Паперова робота: "зелений" проект Житомирського картонного комбінату

чт, 09/10/2020 - 12:13
Виготовлення пакування лише з екологічно безпечної сировини. БІЗНЕС представляє чергового учасника ТОП-10 спецпроекту "Ековідповідальне рішення" Виклик

Давно не іграшки: великий бізнес кіберспорту

пн, 09/07/2020 - 13:13
Олег Крот, керуючий партнер холдингу TECHIIA   Нині з 15 найбільших компаній, які організовують кіберспортивні турніри у всьому світі, три — українські, зокрема WePlay! Esports, яка входить в технологічний холдинг TECHIIA.

Дмитро Нікулін: “Літій-іонні батареї можуть вирішити існуючі проблеми стабільної роботи електромережі”

пн, 09/07/2020 - 12:41
Засновник компанії “Гутарьов та Партнери Україна” — про склади для електроенергії, водневу програму та стратегію виведення енергетики з кризи