Перейти к основному содержанию

Гордість і упередження: жінки і STEM

пн, 03/05/2018 - 14:39

Скільки б чоловіки не шуткували над жінками, які вирішили присвятити свою кар’єру науково-технічній діяльності, жіночій половині, як то кажуть в народі, це відверто “по цимбалах”. Останніми роками намітився позитивний тренд збільшення їхньої зацікавленості професіями в STEM (S — science, T — technology, E — engineering, М — mathematics). І хоча наразі вона лише перевищила 20%, ініціативи, які впроваджуються в Україні щодо подолання гендерних стереотипів при виборі професії, а також підвищення віри дівчат у власні здібності та можливість побудувати STEM-кар’єру, не можуть не тішити.

Чого хочуть жінки

Изображение удалено.

Чому ж жінки обирають кар’єру, здавалося б, в такій нежіночій сфері діяльності? Згідно з результатами опитувань, передусім їх підштовхують декілька факторів: перспективи, інтерес, вплив на майбутнє. Наприклад, Ольга Устинова, генеральний директор компанії “Vodafone Україна”, обрала телекомунікації через перспективи, які вже на той час бачила в галузі. “Розуміла, що в такій динамічній сфері, де повна технологічна зміна відбувається мінімум раз на чотири роки, точно знайдуться можливості для самореалізації. Крім того, ця галузь зараз на підйомі, невпинно створює нові виклики, спонукає амбіції”, — зазначила пані Устинова.

Спрямовувачем в кар’єрному розвитку Валерії Заболотної, керівника ІТ-фабрики UNIT, завжди виступав інтерес. “Неможливо ефективно реалізовувати свій потенціал, орієнтуючись лише на матеріальне або на статусність”, — зауважує пані Валерія. А Надія Омельченко, віце-президент компанії “ІТ-Інтегратор”, каже, що для неї вирішальним стало те, що саме у цій сфері йде робота з майбутнім: “Ми створюємо інновації, що спрямовані на покращення життя людей, вдосконалюємо вже існуючі винаходи та рішення”. До неї приєднується Ольга Афанасьєва, виконавчий директор Української асоціації венчурного та приватного капіталу (UVCA), для якої вибір професії передусім пов’язаний з інтересом і бажанням впливати на майбутнє.

Однак є ще деякі фактори, що впливають на вибір жінками професії в тому ж ІТ. Так, за даними зарплатних опитувань DOU і проекту “Портрет IT-фахівця”, причини вибору IT-сектора жінками не відрізняються від причин чоловіків: здебільшого це інтерес до технологій, перспективи зростання та високі зарплати. Водночас чоловіки набагато частіше називають інтерес до технологій причиною вибору IT-професії, а жінки дещо частіше говорять, що вибір IT — це справа випадку. Але випадок стає все менш важливою причиною вибору IT-професій у жінок. Ті, хто прийшов у цю сферу протягом останніх трьох років, робили вибір цілком раціонально, розраховуючи на професійне зростання, високу зарплату, зручний графік роботи, хороший колектив і навіть можливість виїзду за кордон. Важливість усіх цих причин зростає, а фактор випадковості зменшується.

Зараз в Україні та глобально на жінок в STEM-галузях припадає більше 20%

Що далі

Изображение удалено.“Жінки в IT доводять — жіноча логіка таки існує”, — запевняє Ольга Устинова. На її думку, кількість жінок у сфері науково-технічної діяльності з кожним роком збільшується тому, що жінки дуже креативні — бачать одразу декілька варіантів рішення однієї проблеми. Разом з тим вони терплячі й наполегливі, завзято йдуть до своєї цілі. А невдачі, що неминуче трапляються на шляху до успіху, їх лише дратують та зміцнюють бажання досягти результату.

Крім того, відчувається також і вплив зміни стереотипів в суспільстві, все більше відкривається доступ до інформації про можливості, відкритість та доступність світу. “Ми бачимо все більше успішних прикладів жінок, які обирають “стереотипно чоловічі” професії, і не замість сім’ї, а в доповнення їй. І це надихає!” — говорить Ольга Афанасьєва, яка, до речі, крім венчурного інвестування, вже багато років займається міжнародною науковою діяльністю.

Про те, що розмиваються стереотипи щодо суто чоловічих та суто жіночих професій, говорить і Валерія Заболотна: “Ми створюємо новий світ, в якому важливо мати панорамність мислення та різні точки зору, різний mindset. Коли нова професія не має шлейфу гендерного стереотипу, дівчатам не лячно туди рухатись. Якщо десятиліття тому IT-сфера була нішевою і прототипом був патлатий неохайний хлопець, який постійно витріщається в комп’ютер, то зараз усе вже не так однозначно”.

 

Читайте також