Перейти к основному содержанию

Екологічна, соціальна, управлінська сталість, або Для чого компаніям та інвесторам ESG-критерії

чт, 03/05/2020 - 16:49

Аліна Соколенко, керуюча партнерка компанії AVG, організаторка Ukrainian Agribusiness Sustainability Forum

Історія виникнення критеріїв

ESG-критерії — це не щось нове. Власне, сама ідея вести бізнес за певними правилами виникла досить давно, але тільки нещодавно ці правила були сформовані в загальноприйняту форму, яку використовують інвестори при оцінці компанії у XXI столітті. Відповідальний підхід до інвестицій відомий людству декілька століть. І їхнім праобразом стали етичні інвестиції, пов’язані з релігійними течіями. Наприклад, ще в XVII столітті громада протестантів забороняла своїм членам проводити фінансові операції, пов’язані з рабовласництвом. А в ісламському світі й дотепер забороняється інвестувати у компанії або проекти, що займаються виробництвом алкоголю чи гральним бізнесом.

Але такими, якими ми знаємо їх зараз, критерії почали формуватися лише у 1960-х роках і остаточно сформувались в середині 1990-х років, коли соціальні та пенсійні фонди США почали інвестувати кошти вкладників в інвестиційні проекти. Для них, звісно, був цікавим надійний бізнес із мінімальними ризиками. Тому саме ці час і обставини прийнято вважати моментом зародження екологічних, соціальних та управлінських критеріїв (ESG) як способу оцінки компаній, в які вони можуть інвестувати.

Що таке ESG-критерії

Абревіатура ESG означає environmental, social, governance — екологічна, соціальна та управлінська сталість. Простими словами, компаніям вже недостатньо керуватися фінансовими показниками, якщо курс направлений на гру у перспективу. Для майбутнього розвитку необхідно враховувати екосистемні рішення, що охоплюють усіх стейкхолдерів.

Міжнародні інвестори все частіше при виборі об’єкта інвестування замислюються про соціальний вплив своїх інвестицій і прагнуть створити додану вартість в інвестиційному портфелі на благо майбутніх поколінь. Тому вони враховують ESG-критерії в ході інвестиційного аналізу. Розберемо детальніше кожен з них.

Екологічні критерії — це визначення ресурсоефективності процесів та управління витратами за філософією lean-собівартість; зменшення викидів СО2, управління відходами та заходи, направлені на попередження зміни клімату. Інакше кажучи, все це стосується циркулярної економіки. Крім того, цей критерій включає гуманне поводження з тваринами та виробництво здорової, органічної продукції за принципом контролю якості від “лану до столу”.

Соціальні критерії оцінюють рівень взаємодії зі стейкхолдерами, HR-політику, корпоративну соціальну відповідальність (КСВ), дотримання прав людини, охорону та безпеку праці, політику з безпеки, PR-стратегію, маркетинг, supply chain (взаємозв’язки з постачальниками).

Управлінський критерій охоплює переважно три складові: акціонери, менеджмент та звітність. Інвестори оцінюють корпоративне управління, що безпосередньо впливає на вартість акцій та облігацій. У зв’язку з цим у процесі інвестиційного аналізу велика увага приділяється ролі та професійному досвіду осіб, відповідальних за прийняття ключових рішень в керівництві та структурі компанії.

Чому це важливо

Вплив, ризик та ROI — найважливіші критерії для інвесторів при оцінці діяльності компанії. Однак саме ризик чи не найбільш вирішальний фактор при виборі об’єкта. Цікаво, що йдеться не про фінансові ризики, а про приховані, ті, які можуть з’явитися наче випадково і фатально вплинути на бізнес. Тому для інвесторів важливо знати, наскільки компанія розуміє можливі проблемні точки та потенційні ризики своєї діяльності. Це її характеризує як усвідомлену, що контролює ситуацію та може на неї впливати за допомогою правильних інструментів.

Пояснення цьому просте — навіть якщо в цілому істотних відмінностей між результатами інвестицій немає, існує досить багато яскравих прикладів, які показують, що відсутність оцінки ризиків конкретних підприємств може закінчитися для інвесторів суттєвими збитками. Прикладом є падіння курсу акцій та накладення рекордних штрафних санкцій в розмірі $3,4 млрд на транснаціональну компанію British Petroleum після аварії на нафтовидобувній платформі підприємства в Мексиканській затоці в 2010 р. Також показовою є ситуація з бразильським підприємством гірничодобувної промисловості Vale. На початку 2019 р. сталося обвалення греблі, що відділяла токсичні стічні води, яке призвело до загибелі 248 людей. В історії діяльності Vale це був уже другий випадок, що підірвав довіру до підприємства, яке так і не зробило правильних висновків після аналогічної ситуації у 2015 р.

І це лише декілька прикладів, насправді їх набагато більше, але результат для всіх однаковий — колосальні матеріальні збитки, шкода екології, людські жертви та зруйновані мости з інвесторами.

Хто на них рівняється

За минуле десятиліття інтерес до ESG-критеріїв у фінансовому секторі зріс особливо помітно. Але останніми роками цей напрямок став настільки популярним, що, за оцінками Global Sustainable Investment Alliance, сума активів під управлінням фондів відповідального інвестування досягла $31 трлн. За даними Ernst&Young, 97% інвесторів здійснюють або неформальну оцінку показників ESG, або структурований і методичний аналіз нефінансових даних про роботу корпорації. Тільки за рік цей показник зріс майже на 20 відсоткових пунктів: раніше частка таких інвесторів становила 78%. Цікаво, що за підсумками 2018 р. тільки 3% респондентів повідомили, що взагалі не цікавляться ESG-факторами. У 2017 р. їх було 22%, у 2015 р. — 48%, тобто тенденція зростає в геометричній прогресії.

Цікавими є дані International Finance Corporation. Вона опитала 656 своїх клієнтів і дійшла висновку, що компанії з позитивними соціально-екологічними практиками перевершили інших клієнтів на 210 базових балів по доходності капіталу (ROE). А компанії з високим корпоративним управлінням демонструють в середньому втричі вищий ROE, ніж інші. Це говорить про те, що ці компанії надійні, вони можуть усвідомлено моніторити власні ризики та чітко розуміють, куди і як рухатися. Вони не імпульсивні і мають виважену політику, місію та візію.

У жовтні 2019 р. під час Форуму відповідального бізнесу Джеремі Корбін, лідер британської Лейбористської партії, заявив, що лейбористи делістують компанії, які не відповідають екологічним критеріям Лондонської фондової біржі, та реформують фінансовий сектор, щоб зробити його частиною рішення кліматичних змін замість того, щоб кредитувати компанії, які є частиною цієї проблеми.

Стає очевидним, що дотримання ESG-критеріїв допомагає не тільки залучати додаткові інвестиції, а й розподіляти поточний капітал, відкривати нові ринки та залучати зрілих партнерів. Як говорить Ворен Бафіт: “20 років бездоганної репутації можна зіпсувати за 5 хвилин”. Все частіше при оцінці компанії для інвесторів можливі репутаційні ризики є набагато важливішими, ніж фінансові.

Види критеріїв

Зараз багато провідних фінансових компаній, таких як JPMorgan Chase, Wells Fargo і Goldman Sachs, у своїх річних звітах детально відображають, яким чином вони дотримуються принципів ESG і як це відбивається на їхньому чистому прибутку та цінності.

Виміряти цінність та розвиток компанії можна через ESG-критерії, яких дотримується компанія, використовуючи різні платформи та форми звітності. З кожним роком їх з’являється все більше у світі. Наприклад, Глобальні цілі сталого розвитку, RobecoSAM, глобальна ініціатива по звітності — GRI, EcoVadis 180+, Bloomberg 700+, ISS 300-500, RobecoSAM 600, Sustainalytics 300+. Насправді цих метрик та способів вимірювання дуже багато, і кожна компанія обирає зручні для себе. Їхнє завдання допомагати відстежувати й управляти моделями зростання та визначати подальшу стратегію розвитку.

Цінність компанії — це її ДНК

Серед інвесторів існує популярна думка: “Що можна виміряти, тим можна управляти” (What gets measured, gets managed). Логіка проста: якщо підприємство вивчає та виявляє свої можливі ризики, повідомляє про них, розробляє корегувальні плани і виступає публічно, то, безсумнівно, компанія має чіткий курс довготривалого управління. Інвестувати в таку компанію безпечніше, ніж в підприємства, що є terra incognita. Як мінімум, у довгостроковій перспективі такі підприємства надійні та мають добру репутацію.

qrcode*До речі, саме про ESG-критерії ми будемо говорити на Ukrainian Agribusiness Sustainability Forum, який відбудеться у квітні в Києві. У форматі “бізнес-інвестор-освіта-експертиза” зберуться представники міжнародних банків розвитку разом з експертами зі сталого розвитку та топ-менеджментом світових компаній задля формування міжнародної екосистеми бізнес-партнерства.

 

Читайте також

Платити податки легко – коли платиш з «Приват24 для бізнесу»

вт, 01/25/2022 - 10:52
ПриватБанк запускає сервіси, що спрощують бізнесу розрахунки з бюджетом

Бізнес готовий виходити з тіні та потребує грошей на розвиток

ср, 12/22/2021 - 09:09
З численних ток-шоу та програм новин ми чуємо про те, що криза не минає, хвилі поширення COVID-19 у світі завдають економікам країн дедалі більшої шкоди, і що в Україні немає стабільності ні у питаннях економіки, ні у питаннях безпеки тощо.

Програма, що мала на меті створення нових робочих місць, стає основним каналом фінансування державою малого та середнього бізнесу

ср, 12/22/2021 - 08:53
Якщо говорити про роль держави у фінансуванні малого та середнього бізнесу, то, мабуть, наймасштабнішою у цьому напрямку можна назвати програму “Доступні кредити 5-7-9%”, участь у якій беруть вже 40 уповноважених банків.

ОТП Банк — універсальний банк, який однаково добре працює з усіма сегментами ринку

вс, 12/19/2021 - 12:50
Ольга Волкова, директорка департаменту продажів середнім та малим корпоративним клієнтам ОТП Банку

Банки активно використовують партнерські програми для покращення умов кредитування аграріїв

вс, 12/19/2021 - 12:46
Нині банки використовують усі наявні можливості у боротьбі за аграрних клієнтів, адже останні лишаються чи не найбажанішими клієнтами. Агровиробники найменше постраждали від коронакризи, а їхня продукція продовжує користуватися попитом.

Банківські продукти та сервіси повинні відповідати очікуванням та запитам клієнтів, — Сергій Магдич

пт, 12/17/2021 - 14:40
БАНКІР РОКУ. Сергій Магдич, заступник голови правління з корпоративного бізнесу ПУМБ