Перейти к основному содержанию

“Для будь-якого сімейного бізнесу потрібні чіткі і зрозумілі правила поведінки”

пн, 03/19/2018 - 17:57

<p>Дмитро Казавчинський, співзасновник GST Group</p>

На мій погляд, сімейний бізнес — це бізнес, в якому одна родина ухвалює всі стратегічні рішення. І бере на себе всю відповідальність за наслідки цих рішень. Тому і щастя у сімейному бізнесі можливе, коли всі його учасники об’єднані однією метою і всі її розділяють. Щасливими будуть ті родинні бізнеси, де всі намагаються досягти однаково великої мети, коли всі гуртуються задля реалізації спільних завдань.

Але треба усвідомлювати, що в сімейному бізнесі існує ряд ризиків. Їх багато, але в Україні є одна особливість: наближається час, коли перша генерація бізнесменів, які започаткували справу в 1990-і роки, готується до глобальної передачі своїх дітищ спадкоємцям. Розвинуті країни цей шлях вже давно пройшли, і, як свідчить їхній досвід, це був досить складний і небезпечний процес. Під час такої передачі неминучим буде знищення частини, можливо, значної, існуючих українських бізнесів. У вітчизняних бізнесменів просто ще немає відповідного досвіду, як це можна зробити якісно і без шкоди підприємницькій діяльності.

“Наша “конституція” — це інструмент, який показує майбутнім власникам, як вони можуть бачити себе в рамках сімейної компанії, прописує логіку їхніх дій”

В GST Group перша передача вже відбулася: засновниками компанії стали я та моя мати, і зараз у справу вже глибоко інтегрована моя сестра, яка уособлює друге покоління власників. Тепер вже стоїть питання інтеграції у бізнес наступного покоління — моїх дітей і сина моєї сестри.

Але наш досвід “першої передачі” вже показав, що для будь-якого сімейного бізнесу потрібні чіткі і зрозумілі правила поведінки. Тому 2014 р. ми навіть створили сімейну “конституцію Казавчинських”, у якій викладені загальні правила та вимоги до всіх власників спільного бізнесу.

Основою стали положення про логіку захисту бізнесу — ніхто з його учасників не може самочинно йому зашкодити. Є такий вислів: “Ніхто не знає, коли власник з’їде з глузду”. Виглядає як жарт, та це щира правда — є багато прикладів, коли імпульсивні дії власників нищили справи, що процвітали. Наша “конституція” і спрямована на те, щоб захистити бізнес від “божевільного” власника. Бізнес має працювати і зберігати родину, а родина, в свою чергу, повинна піклуватися про бізнес.

Крім того, наша “конституція” — це інструмент, який показує майбутнім власникам, як вони можуть бачити себе в рамках сімейної компанії, прописує логіку їхніх дій. Тобто яким чином і на яких умовах вони можуть приєднатися до спільної справи. Адже наявність сімейного бізнесу не означає, що всі члени родини обов’язково повинні брати в ньому участь.

Є в нашому “основному законі” також правило, що бізнес має розвиватися за рахунок власних коштів. Правило “Не брати в борг і розраховувати виключно на власні ресурси” підвищує вартість кожного рішення, яке приймають власники, вимагає вкрай виваженого підходу до їх прийняття.

І, нарешті, нещодавно в нашій “конституції” з’явилось ще одне положення — ніхто з членів родинного бізнесу не повинен йти в політику.

Справа тут у тому, що в мене є багато знайомих, пов’язаних з політичною діяльністю. Але, вивчивши наслідки поєднання бізнесу з політикою, ми побачили певні ризики. Тому родина прийняла спільне рішення: якщо член родини захоче стати політичним діячем, він має передати свою частку в компанії.

Наявність такої “конституції” не означає, що хтось з членів родини бажає позбавити спадкоємців права на експерименти або помилки. Логіка проактивності — первинна, нащадки не повинні сидіти і чекати, що їм щось передадуть в управління. Моя сестра до входження в сімейну раду і отримання права на прийняття рішень сім років працювала на різних посадах в сімейній справі і набувала досвіду. Без досвіду, без власних помилок спадкоємець ніколи не набуде авторитету в компанії і не навчиться нею керувати та приймати виважені рішення.

 

Читайте також