Перейти к основному содержанию

Давоські ініціативи українського уряду

ср, 03/04/2020 - 12:31

Неоднозначна “фішка” української влади

На Всесвітньому економічному форумі в Давосі Президент України Володимир Зеленський закликав міжнародних інвесторів “стати акціонерами успіху нової України”. Як випливає з промови Гаранта, аргументами на користь вкладення коштів в Україну мають стати окремі контракти з державою та персональні менеджери для тих, хто інвестує понад $100 млн. Також інвестори, які візьмуть участь у приватизації державних підприємств та вкладуть в такі проекти понад $10 млн, отримають податкові канікули — зможуть п’ять років не платити податок на прибуток.

З легкої руки Тимофія Милованова, міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, персональні менеджери отримали назву “інвестиційні няні”. Наскільки потрібна така ініціатива?

Місцева реакція

Підприємці неодностайні в  оцінках ініціатив влади. У Давосі була численна делегація українських бізнесменів, з якими нам вдалося поспілкуватись. Так, Джеймс Харт з юридичної компанії Hillmont Partners вважає податкові канікули та виділення персонального менеджера кроком, що відповідає світовій практиці. Натомість Анатолій Амелін, співзасновник Українського інституту майбутнього, не бачить у пріоритетах із залучення інвестицій створення інституції “нянь”. “В Україні, по суті, головною проблемою є не корупція, а відсутність верховенства права”, — запевняє він.

Багато хто говорить про те, що пропозиція щодо “нянь” та податкових канікул для іноземців є дещо несправедливою по відношенню до внутрішнього інвестора. Олександр Соколовський, власник компанії “Текстиль-Контакт”, у своєму дописі в  Facebook висловив побоювання: “Без зміни правил гри ставлення до існуючого внутрішнього інвестора залишиться таким, як і було, — в кращому випадку зневажливим, в гіршому — як до покірливої дійної корови”.

Заграниця допоможе

Нещодавно “інвестиційні няні” зазнали серйозної критики з боку Анки Фельдгузен, Надзвичайного і Повноважного Посла ФРН в Україні. В інтерв’ю “Громадському” вона заявила: “Нашим інвесторам не потрібні ні няні, ні охоронці. Їм потрібні незалежні суди. Тут вже є дві тисячі німецьких фірм, і вони успішно працюють. Тож вони можуть отримати хороші сигнали, що тут щось відбувається і сюди потрібно приїжджати”.

Українська влада весь час радше дослухалась до іноземних фахівців, аніж до вітчизняного бізнесу. Тож є очікування, що після залучення “важкої артилерії” у вигляді Німеччини пріоритети влади у формуванні механізму залучення інвесторів можуть змінитись.

Що це було

На нашу думку, “давоські ініціативи” є не елементом продуманої стратегії, а вимушеним тактичним кроком Офісу Президента та Кабінету міністрів. З часів передвиборної кампанії команда Володимира Зеленського фокусувалась на створенні інформаційних “фішок” — починаючи з лозунгів та передвиборчої програми. Сподіватимемось, що відсутність бурхливого інтересу з боку міжнародних інвесторів та критика ініціативи з боку підприємців та дипломатів спрямують зусилля влади на подолання справжніх причин нестачі прямих іноземних інвестицій, як-от: недостатній захист права приватної власності та свавілля гілок влади замість верховенства права.

omelin 53d19Анатолій Амелін, співзасновник Українського інституту майбутнього

— На жаль, у Давосі я не почув жорстких меседжів про те, що ми гарантуємо захист приватної власності та єдині правила для всіх. Президент, як і прем’єр-міністр, озвучив створення інституту “нянь” для інвесторів, але це точно не вирішення задачі. Я хочу чути від Президента, що головне завдання для нас на найближчий рік — це верховенство права. Зробивши цей крок, нам набагато простіше буде залучати інвесторів. Поки в нас не всі рівні перед законом, поки корупціонери, які вкрали сотні мільйонів, за 10 млн грн застави виходять — вибачте, сюди інвестор не прийде.

 

Андрій Морозовський

Читайте також

Виростити «єдинорогів»: Партнерство бізнесу та освіти розвиває культуру стартапів

пн, 11/09/2020 - 12:39
Партнери освітньо-стипендійної програми CIG R&D LAB — керівники «Львівської політехніки», компаній Tech StartUp School та Chernovetskyi Investment Group — про те, чим їх вразили проєкти-переможці, в чому синергія вишів та бізнесу та перспективи співпраці.

Експортні варіанти: хто і як просуває "Made in Ukraine"

вт, 09/29/2020 - 12:00
БІЗНЕС розібрався, хто в Україні займається лобіюванням інтересів експортерів-виробників, та яких успіхів та невдач вони досягли.

Операція “Локалізація”: пошуки золотої середини

вт, 09/22/2020 - 09:11
Підприємці готові до локалізації, а от замовники їхньої продукції побоюються зниження конкуренції

Коронна фаза: COVID-19 ставить політиків і бізнес перед надскладним вибором

пт, 09/18/2020 - 22:48
Людство сьогодні вирішує, що важливіше: рятувати економіку чи планету

Тютюновий бунт: вітчизняна тютюнова галузь з легкої руки влади тріщить по швах

пт, 09/04/2020 - 10:22
Боротьба держави за податки з виробників сигарет не дає відчутного ефекту, а лише підриває галузь

Сяйво чистого розуму: інформаційно-просвітницький проєкт АТ “Фармак” — “Екошкола”

вт, 09/01/2020 - 15:53
Журнал БІЗНЕС представляє першого учасника ТОП-10 спецпроекту "Ековідповідальне рішення"   Виклик Допомогти в реалізації стратегії сталого розвитку держави, створивши освітню програму по усвідомленому використанню природних ресурсів і сталого розвитку шкіл.